Той е един от най-жестоките диктатори в Латинска Америка, силният човек на Панама, наречен с " лице на ананас". Това е Мануел Антонио Нориега, който умря на 30 май на 83 години.
Той ще остане в историята като човекът, написал най-мрачните страници от политиката на Панама. Военната му диктатура в страната продължава между 1986 и 1989 година. И днес още за този период има тайни, които не са разкрити. Труповете на десетки изчезнали така и не са намерени.
Нориега обаче отрича да има нещо общо със смъртта на тези хора.
Но военните престъпления не са единственото му увлечение, Нориега е приятел на Пабло Ескобар, занимава се с наркотрафик и пране на пари. Неслучайно през годините става клиент на съдилищата по целия свят.
Осъден на 60 години
Нориега е съден в Панама, където получава 60 години затвор за нарушаване на човешките права. В началото той е добър приятел и съюзник на САЩ, благодарение на които се качва на власт, но по време на 80-те години губи подкрепата на Вашингтон заради непрекъснатото нарушаване на човешките права и заради централната му роля в наркотрафика. Той сътрудничи активно на големи трафиканти като митичния Пабло Ескобар.
Именно в САЩ Нориега отива на съд за трафик на дрога и през 1992 година влиза в затвора. След като го екстрадират в Париж, той се връща в Панама през 2011 година.
Кой е Нориега?
Бившият генерал се ражда в Панама през 11 февруари 1935 година. Израства в един от най-бедните квартали, посещава военно училище в Перу. След кратка кариера в националната армия, участва във военен преврат, който води на власт генерал Омар Торихос. През 1970 е назначен за началник на панамското разузнаване.
Става генерал през 1983 година, но през 85-та е обвинен в убийството на един от основните опозиционни лидери - Спадафора. Междувременно Нориега принуждава тогавашния президент Николас Ардито Барлета да подаде оставка, защото е създал комисия, която да разследва смъртта на Спадафора.
На нож със САЩ
Според бившия директор на ЦРУ Стансфилд Търнър, Нориега е бил платен агент на разузнаването от началото на 70-те години. Той се радва на американска подкрепа до 5 февруари 1988 година, когато го обвиняват в трафик на дрога, престъпна дейност и незаконни печалби.
Пентагонът иска да подаде оставка, а президентът издава декрет, с който го уволнява. Но диктаторът не се впечатлява от това, той се радва на подкрепата на военните, както и на някои от политиците.
На изборите през 1989 година кандидатът на Нориега губи срещу кандидатът на американците. Започват големи протести, които завършват с номинирането на нов президент - Франсиско Родригес - гарант за нов военен режим.
На 20 декември 1989 година американските войски нахлуват в Панама, за да арестуват Нориега и да върнат демокрацията. На 3 януари диктаторът се предава. През септември започва процесът в американския съд, който го осъжда на 40 години затвор за трафик на дрога и пране на пари. Впоследствие за добро поведение диктаторът намалява наказанието си на 20 години и получава условна присъда.
Екстрадиран във Франция, Нориега попада и там в затвора за пране на пари, с които си е купил луксозни имоти в Париж. Но в Панама също искат да го съдят за редицата убийства. Диктаторът умира в затвора. Преди две години той поиска прошка на всички "унижени", както и "за причинените злини с неговото поведение на генерал, както от негово име, така и от името на неговото началство и подчинени".