Преди 4 години Джъстин Трюдо спечели изборите в Канада с изненадващ обрат и обещание за историческа "истинска промяна".
Световните медии обсъждаха както личната му харизма, така и решението му да формира правителството си в полово-балансиран състав. Когато го попитаха защо е избрал равен брой мъже и жени за министри, Трюдо отговори: "Защото е 2015 година", с лека усмивка. Още тогава той знаеше, че думите му ще провокират шумен позитивен отзвук по целия свят.
Така започна медения месец на Трюдо. Барак Обама си правеше селфита с премиера на Канада, а Vogue му посвети пространен репортаж със заглавието "Новото младо лице на канадската политика".
По-късно, когато Доналд Тръмп беше избран за президент на САЩ, списание Rolling Stone публикува брой, в който обсъждаше дали той не е "най-добрата надежда на свободния свят" - интернационален контрапункт на американския президент, със силна позиция по темата за климатичните промени, проимигрантски настроения и прогресивни възгледи по социалните проблеми.
Сега обаче е 2019 г., а избирателите в Канада вече не възприемат Либералите както преди 4 години. И това е проблем, който потенциално може да доведе до щети за Трюдо на изборите на 21 октомври.
Възходът на Трюдо всъщност съвпадна с края на десетилетното управление на Консервативната партия на Стивън Харпър - период, в който повечето гласоподаватели бяха готови за сериозна промяна.
Първата национална предизборна кампания на Джъстин Трюдо бе съпътствана със смели обещания: легализиране на канабиса за рекреационни цели, приемането на 25 000 сирийски бежанци в рамките на няколко седмици, реформа на избирателната система в Канада и др.
Избирателите реагираха на позитивните му послания, които се оказаха в рязък контраст с тези на Харпър. Сега настроението изглежда променено: по време на първата си реч при откриването на кампанията премиерът на Канада предупреди симпатизантите си, че загубата му може да доведе до "връщане на годините на Харпър", които той оценява като "десетилетие на провалени консервативни политики".
"Канадците избраха нов екип, готов да инвестира в хората и общностите, екип, който разбира, че дори да живеем в най-добрата държава на света, винаги има възможност да я подобрим. И макар че ни остава много работа, посветихме последните 4 години на това да подобрим положението и можем да го докажем с резултати", каза той.
Резултатите са видими, но за разлика от похвалния тон на Трюдо - не всичко постигнато в мандата му е повод за гордост.
Аферата SNC-Lavalin е един от скандалите, които засегнаха рейтинга на премиера. Преди месец Комисарят по етика към канадския парламент излезе с решение, че Джъстин Трюдо е нарушил правилата за конфликт на интереси, след като е опитал да повлияе на бивш министър на правосъдието по дело срещу канадската строителна компания SNC-Lavalin.
През август Институтът "Ангъс Рийд" измери, че Трюдо разчита на около 30 процента одобрение от канадските граждани, докато 60 на сто изразяват недоволство от работата на премиера.
Подкрепата за Либералите се срина в разгара на аферата SNC-Lavalin през пролетта на 2019 г., но въпреки всичко част от разочарованите симпатизанти бяха върнати, а сега партията е с изравнени сили с Консерваторите.
Вторият проблем на Джъстин Трюдо е свързан със защитата на някои решения, които предизвикаха гняв сред прогресивните избиратели в Канада.
Природозащитни организации го критикуват за подкрепата и финансирането на проекта за т.нар. Транспланински петролопровод. Канада все още не отговаря и на своите цели, заложени в Парижкото споразумение, за намаляване на емисиите парникови газове с 30% от нивото им през 2005 г.
Обещанието за избирателната реформа бързо отпадна от дневния ред, което възмути избирателите, желаещи замяна на мажоритарната система с пропорционален модел.
Критики бяха отправени и след решението му да не прекрати спорния договор за износ на оръжия в Саудитска Арабия. Опонентите от левицата обвиняват Джъстин Трюдо в управление с "красиви приказки и празни обещания".
Все пак някои от предизборните ангажименти на либералите са факт: канабисът е легален, законът за защита на човешките права гарантира закрила срещу дискриминация по полов признак, равенството между половете се налага с концентрирани усилия.
Колкото до икономиката: Канада предоговори Северноамериканското споразумение за свободна търговия (т.нар. NAFTA) с Мексико и САЩ въпреки протекционизма и "непредсказуемостта" на южните съседи.
Безработицата е на исторически ниски нива. Но неочакваните събития преди изборите могат да променят хода на историята.
Стратегията на Джъстин Трюдо е да привлече гласоподаватели от алтернативните партии под либералното знаме и да мобилизира собствените си избиратели за висока активност в деня на изборите на 21 октомври. Ако ляво-либералният вот се пропука, Консервативната партия ще е големият победтел.
Трюдо все пак има известна преднина пред опозицията. Въпреки напредъка на Консерваторите в национален мащаб, Либералите все пак водят в най-гъсто населените провинции като Квебек и Онтарио, които излъчват 199 от 338 мандата в Камарата на общините.
Канадците рядко свалят еднопартийни правителства от власт само след един мандат. Предизборните кампании също имат значение, а Джъстин Трюдо има отличен инстинкт в имиджово отношение.
Въпросът е дали той ще може да възпламени отново някогашния ентусиазъм, който обедини левите и прогресивни избиратели около него и Либералите преди 4 години. Ако тогава той беше "свежото лице" на канадската политика, сега това предимство не съществува.