Мистериите на годината

2014-та беше бурна година. Конфликтът в Източна Украйна, търговската война между Русия и Запада, расистките престъпления в САЩ, епидемията от ебола в Западна Африка и възходът на „Ислямска държава" в Ирак и Сирия - такава бе основната сюжетна линия от международни събития.

Те провокираха анализи и коментари, търсеха се причини и следствия. В новинарския поток обаче имаше и доста странности и мистерии, които скоро не изглеждат да бъдат разбулени.

1. Къде е малайзийският Боинг?

Най-много версии имаше за изчезналия полет МН370 на Малайзийските авиолинии. Злощастният Боинг 777 се изгуби от радарите на 8 март и оттогава никой няма ясно обяснение какво се е случило с летящата машина и с 239-мата души на борда. Отвличане в пакистанска пещера от „Ал Кайда", дистанционно взривяване, разпад във въздуха, инсценировка и връщане обратно у дома - това бяха някои от екзотичните теории за самолета - фантом, пътуващ от Куала Лумпур до Пекин.

Разбира се, имаше какво да ги подхрани - двама от пасажерите бяха с откраднати паспорти, после се оказа, че пилотът е направил опит за връщане към Малайзия.

Все пак, повечето експерти вярват, че машината е паднала някъде в Индийския океан, но последвалото търсене, най-масово и скъпо в историята на авиация досега, откри само спорадични плаващи предмети, които се оказаха боклуци. Остава обаче въпросът как така в днешния технологичен и свързан свят е възможно един самолет просто да се изпари.

2. Кой удари МН17 край Донецк?

Още един самолет на Малайзийските авиолинии взриви новините, съвсем буквално, след като бе поразен от ракета над бунтовническия Донецк. 293 души загинаха, а Украйна и Русия си приписват вината за смъртта на невинните. Киев твърди, че самолетът е свален с зенитна установка БУК от ерата на Студената война, а Русия твърди, че пътническият самолет е свален от украински изтребители.

Подслушани записи, СРС-та и съмнителни видеокадри подкрепят и двете теории, а независимото международно разследване първо обяви, че самолетът е свален с ракета, а след това смекчи тона - не било сигурно дали е точно ракета. Така проблемът мина за решаване в далечното бъдеще със серия експертизи, а най-удачният въпрос дойде от една германска майка, която заведе иск срещу Украйна - защо изобщо е трябвало да бъде разрешено пътнически самолети да летят над територия, в която се водят военни действия.

3. Болестта на Ким Чен Ун

Дежурният съставител на новините в Северна Корея, върховният вожд на Северна Корея се потули за 40 дни и упоритото мълчание на Северна Корея доведе до ситуация, в която западните анализатори започнаха да се съмняват дали не е свален от власт или е починал.

Публичното отсъствие на лидера бе табу за държавната пропагандна машина, а после доверени източници в Пхенян разкриха, че става дума за операция от киста на глезена, но това не прозвуча особено правдопободно, предвид факта, че той пропусна годишнината от основаването на КНДР и партийния пленум.

4. Масово отвличане

Завръщането на Ким Чен Ун най-вероятно никога няма да се случи за около 200 девойки от Нигерия. През нощта в средата на април 276 момичета в тинейджърска възраст са отвлечени от ислямистката групировка Боко Харам в град Чибок. Въоръжени мъже с униформи нападат общежитие на девическа гимназия и казват на момичетата, повечето от които са християнки, че трябва да ги евакуират - пети дни, след като са отвлекли 185 жени и деца от съседно село.

Новината мина из социалните мрежи с хашгата bringbackourgirls, но цялата тази съпричастност не постигна никакъв ефект. 50 от момичетата успяха да избягат сами от техните похитители, но останаха сериозни съмнения, че всъщност свободата им е в резултат на договорка с нигерийското правителство за размяна на пленници. Така или иначе това не бе потвърдено, а единственото сигурно е, че 219 девойки все още са в неизвестност.

5. Eлиф Шафак не съществува

През есента в турските социални мрежи тръгна слух, че известната писателка Елиф Шафак, която от години живее в САЩ, всъщност не е истинска личност, а псевдоним на Нобеловия лауреат Орхан Памук. В скандала бе замесен вестник „Хюриет", както и други близки до лидера Ердоган медии, но и двамата автори побързаха да опровергаят съмненията, че са един и същи човек. По-късно те бяха атакувани като „креатури на ЦРУ", тъй като се "прекланят" пред Запада в своята литература.

Новините

Най-четените