Руската армия срещу войниците милениали - голямата битка за селфитата

Руският парламент одобри втори законопроект, който поставя забрана върху носенето на определени електронни устройства сред членовете на службите, както и споделянето на информация на журналисти или в социалните медии за руски войници и тяхното движение.

От години насам Кремъл се бори с оперативни нарушения на сигурността, които разкриха присъствието на руски войници в Източна Украйна, както и подготовката за руската кампания в Сирия.

Сега Законопроектът трябва да премине през още едно - трето четене, преди да се придвижи нагоре по командната верига, но зад него твърдо стои Министерството на отбраната, което от години не пести сили да лобира за забрана върху използването на социалните медии в армията и силовите структури на страната.

Затова и няма основания да се смята, че законопроектът няма скоро да бъде приет и подписан от Владимир Путин - особено като се сметне и факта, че Руската държавна Дума не прави нищо, което Кремъл не е поискал.

"Военнослужещите са от особен интерес за специалните служби на някои държави, терористични и екстремистки групи. Информация, публикувана от военнослужещи в интернет или в медиите, може да бъде използвана за информационна или психологическа атака, а в някои случаи и за оформяне на предубедени оценки спрямо държавната политика на Руската федерация", се казва в обяснителна бележка към законопроекта от септември 2018 г.

Това е проблем, с който много армии по света трябва да се справят в модерната епоха на високи технологии, но в това отношение може би нито една друга военна сила не е имала толкова проблеми със смартфоните и Instagram, колкото руските военни.

През 2015 г. журналистът на Vice News Саймън Островски използва публикации на един руски войник в социалните медии, за да проследи движенията на военнослужещия от източна Украйна чак до Сибир.

Използвайки подобни методологии с отворен код, платформата за разследвания и разследваща журналистика Bellingcat многократно е идентифицирала военното присъствие на Русия в Източна Украйна, както и фактът, че руски ракетни установки "Бук" от дивизия на руската армия, намираща се в близост до украинската граница, са били използвани за свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии през 2014 г.

В допълнение към това е и проблемът със сигурността на самите войници и липсата на възможност за цензуриране на снимките, които те качват в социалните мрежи. Така например по време на мащабните учения на руската армия "Восток" от 2018 г. голяма част от времето за маневрите снимаха и публикуваха снимки на оръжията си, униформите си и на другарите си.

Вижте тази публикация в Instagram.

#восток2018

Публикация, споделена от فمن الأفضل أن نتصور أن أنا ميت (@vsetotdge1_official) на Фев 7, 2019 в 10:15 PST

Министерството на отбраната е запознато с това от години и настоява за закони, които да се занимава проблема активно. Сега покрай новия законопроект изглежда, че най-сетне Кремъл ще получи това, което иска.

Законопроектът, одобрен от Държавната Дума във вторник, е положителна новина за всички онези, които са притеснени от "разпасаността" на милениалите в руската армия. Той забранява на войниците да носят електронни устройства, които могат да използват интернет, да разпространяват или споделят аудио, фото и видео материали и данни за геолокация в социалните мрежи или с журналисти. Изключения се допускат само за онези устройства, които се изискват за работа като и при тях е допустима употребата им само за работни цели.

Колкото до вида информация, което е забранена за споделяне от войниците, може да се каже, че определението там е широкообхватно. Военните няма да могат да публикуват каквито и да е данни, позволяващи единици и/или мисии на армията да бъдат идентифицирани. Те не могат да качват онлайн снимки на своите другари, снимки на членове на семействата си или на семействата на свои другари, както и снимки на бивши войници, ако те могат да позволят разпознаването на определени минали или настоящи действия и мисии на руската армия.

През миналата година Министерството на отбраната публикува сред военните специален наръчник за сигурност опазване на секретна информация, който в картинки обясняваше различните опасности, които съществуват за шпионаж, кражба и използване на данни, случайно изпуснати от войниците.

Това се допълва от друг законопроект, приет от Държавната Дума във вторник. Той призовава за създаване на инфраструктура, която ще позволи на властите да централизират интернет трафика в Русия и да прекъснат руския сегмент на интернет от глобалната мрежа.

Самото предложение беше посрещнато на нож от мнозина, тъй като дава на Кремъл възможността да цензурира тотално съдържанието в интернет. В сферата на сигурността в Русия обаче приемат идеята с отворени обятия.

#1 Бай Хой 16.02.2019 в 13:21:28

Спрете им интернета на руснаците и готово!

Новините

Най-четените