Нейните протести за климата вдъхновяват десетки хиляди тийнейджъри да излязат по улиците на градовете си и да изискат от властите да предприемат мерки за справяне с климатичните промени.
В над сто града по света тълпите от младежи предизвикаха сериозни задръствания и беше невъзможно да не им се обърне внимание.
Тя призовава "възрастните" да започнат да наричат нещата с истинските им имена, за да опишат колко са фатални измененията в климата, използва емоционални изрази като "Къщата ни гори" и настоява за незабавна "смяна на системата".
Това й донесе покана да говори пред ООН, но й носи и много противници, които я определят като лицемерна и/ или наивна.
Грета Тунберг вече прекоси Атлантическия океан на яхта, която не отделя вредни емисии във въздуха. 16-годишната тийнейджърка акостира в Ню Йорк и започна да се подготвя за речта, която ще изнесе на срещата на върха по въпросите за климата на ООН.
Тунберг пътува малко над две седмици, а пътешествието й беше подробно отразено от европейските медии, окуражавано от климатичните активисти и осмивано от критиците й.
Тя тръгна от Плимут във Великобритания и 15 дена по-късно яхтата й пусна котва в Кони Айлънд, Бруклин. Там я посрещна тълпа, която я приветства и окуражи. Голяма част от насъбралите се бяха млади хора, загрижени за опазването на околната среда.
Лодката на Тунберг не е много далеч от "Уолстрийт" - сърцето на глобалната финансова система, чиито инвестиции в изкопаеми горива са една от основните мишени за климатичните активисти. Именно изкопаемите горива са сочени като причина за покачването равнището на Световния океан.
"Нивото на водите се вдига, но ние също се навдигаме!", казват протестиращите за климата.
Сред лавината от въпроси на журналисти, които й бяха зададени при пристигането й в Америка, Грета беше запитана и какво е нейното послание към президента Тръмп, който е известен като човек, крайно скептичен към идеята, че климатични промени въобще съществуват. С лека усмивка на лицето Тунберг каза, че го съветва да се вслуша в науката и допълни, че това е нещо, което президентът очевидно не прави.
Тя е добре запозната с възгледите на Тръмп и други световни лидери по въпросите за екологията. Започва протестите си пред шведския парламент още през 2018 г. и всеки петък бяга от училище, за да седи на стълбите пред сградата със своя плакат.
Грета вдъхновява движение, наречено "Петъци за бъдеще", в което хиляди младежи и деца бягат от училище, за да присъстват на локално и понякога глобално координирани протести.
Тунберг е веган и не лети със самолет заради високите емисии на вредни газове.
За да стигне до Ню Йорк за срещата на върха, която е на 23 септември, тя приема предложението за плаване с Malizia II - състезателна яхта, която използва соларни панели и подводни турбини, за да избегне изпускането на вредни емисии. Лодката е собственост на Пиер Казираги - синът на принцесата на Монако Каролин, а при пътуването на Грета е управлявана от немския капитан Борис Хемран.
Оборудвана е с измервателни уреди, които отчитат нивото на въглероден диоксид във въздуха и водата. Като състезателна машина обаче, яхтата не разполага с никакви удобства - няма кухненско помещение, баня и тоалетна или легла. За нуждите на Тунберг все пак са разположени няколко по-удобни матраци.
Не е учудващо, че Грета и нейната авантюра имат своите критици.
Наблюдателни потребители в социалните мрежи забелязаха, че по палубата на лодката се виждат пластмасови бутилки за еднократна употреба. Други смятат, че призивите на Грета да ударим аварийната спирачка на климатичните промени са семпли и че тя посочва проблема, без да предлага неговото решаване. Трети се съмняват доколко е разумно да окуражаваш тийнейджърите да не ходят на училище.
На тях Грета не отговаря директно, а повтаря една от любимите си реплики - светът е изправен пред спешна ситуация, която изисква спешни мерки.
Тунберг сама казва, че страда от синдрома на Аспергер, който е от аутистичния спектър, и уточнява, че е принудена да се превърне в глобален лидер на протестите срещу климатичните промени, след като години наред е в смазваща депресия. Една от първите й големи победи е да убеди майка си, популярна шведска оперна певица, да спре да лети със самолет.
"Не можем да разрешим кризата, без да я третираме като криза", посочи тийнейджърката през 2018 г. на срещата на върха на ООН.
Много от учениците, които посрещнаха Грета, казват, че планират демонстрации за климата на 20 септември. Някои споделят, че редовно бягат от училище, за да участват в "Петъци за бъдеще". Те са на мнение, че няма нужда да учат за бъдеще, което може и да не се случи заради климатичните изменения.
Други не пропуснаха да се заядат с Тунберг и то не без основание. Говорител на капитан Херман сподели пред немското издание TAZ, че няколко човека ще летят със самолет до Ню Йорк, за да откарат яхтата обратно в Монако. Говорителят уточни и че самият Херман ще се прибере до Европа със самолет.
Грета от своя страна заяви, че за момента няма идея как ще се прибере в Швеция и отклони въпроса като отново подчерта, че "трябва да се действа веднага".