От британския гигант Tesco съобщиха, че спират производството във фабрика в Китай. Това се налага след като стана известно, че една от коледните картички, произведени там, съдържа зов за помощ от затворник.
Преди дни вестник Sunday Times съобщи, че момиче в южен Лондон е отворило картичка миналия уикенд и открила съобщение, в което се твърди, че е от лишени от свобода от затвора в Шанхай, Кингпу.
Когато Флорънс Уидикомб отваря кутия с благотворителни коледни картички, за да ги изпрати на приятелите си, шестгодишната ученичка от Тотинг се стряска, установявайки, че една от тях вече е използвана.
“Please help us”: The message a girl in London found inside a box of Christmas cards led Britain’s biggest supermarket chain to halt production at a Chinese factory. https://t.co/ug6bukoCOj
— AP Europe (@AP_Europe) 22 декември 2019 г.
Още по-стряскащо е съобщението вътре. „Ние сме чуждестранни затворници в затвора в Шанхай Кингпу, Китай", се казва в съобщението в благотворителната картичка, на която е изобразено коте с шапка на Дядо Коледа.
"Принудени сме да работим против нашата воля. Моля, помогнете ни и уведомете Организацията за защита на човешките права", пише още в картичката.
Така малката Флорънс случайно се натъква на смразяваща връзка между британската коледна забава и китайските злоупотреби с човешки права.
Говорителят на Tesco, който е най-големият търговец на дребно във Великобритания, заяви, че е "шокиран" и "веднага е спрял производството във фабриката, където се произвеждат тези картички".
„Никога не бихме допуснали затворническия труд в нашата верига за доставки", казва говорителят и добавя, че е започнало разследване.
Освен това компанията има "цялостна система за одит". „На този доставчик беше напарвена независима проверка миналия месец и не бяха открити доказателства, които да предполагат, че са нарушили забраната ни за използване на затворнически труд", добавят от компанията.
„Ако такива бяха намерени по-рано, веднага бихме спрели доставките", категорични са Tesco.
Според Sunday Times в картичката, продадена за събиране на средства за благотворителност, имало и молба всеки, който я получи, да се свърже с „Мистър Питър Хъмфри".
Бащата на момичето потърсил Хъмфри онлайн и открил, че той е бивш журналист, прекарал две години в Кингпу.
След като се свързва с него, журналистът се свърза с други бивши затворници, които потвърдили, че чуждестранните затворници са опаковали картички за Tesco.
Хъмфри и съпругата му, която е от Китай, но има американско гражданство, ръководят фирма за разследвания, наета от фармацевтичния гигант GlaxoSmithKline
Журналистът е арестуван през 2013 г. по подозрение в незаконно получаване на лични данни. Той признава пред китайската държавна телевизия, но по-късно казва, че е бил принуден. Заедно със съпругата му са осъдени през 2014 г. и депортирани два месеца след това.