Пазарът в Палермо, който държавата иска да измъкне от мафията

Вучирия е най-старият пазар на столицата на Сицилия и отдавна привлича посетители от цял свят с милиардите си цветове и аромати. Въпреки че специфичните му традиции се запазват и сега, с традиционните подвиквания на диалект от продавачите към минувачите, пазарът е бледа сянка на това, което е бил преди.

Мястото е увековечено в картината на Ренато Гутузо и на екрана от режисьора Роберто Андо (и двамата сицилианци). Днес обаче пазарът е предимно в руини, като има само няколко сергии, продаващи плодове.

Реално Вучирия се е превърнала в бойно поле за група местни бизнесмени, решени да преизградят квартала и да построят нови апартаменти, и прочутата сицилианска мафия, която иска да запази контрола върху града, както го е правила през по-голямата част от последния век. След страховитото земетресение, засегнало Сицилия през 1968 г. и пропъдило от историческия център на града местните жители, организираната престъпност не е спирала да просперира, а пазарът се е превърнал в чисто туристическа атракция.

Уве Йенч, австрийски художник, живеещ в Палермо, се опитва да обърне внимание на неподдържаното състояние на пазара, като рисува по стените и прави провокативни арт-инсталации. Преди три години група от 17 бизнесмени най-после се вслушаха в призивите му, като инвестираха в план за спиране на неумолимата разруха на Вучирия.

Групата започна с преизграждането на "Палацо Лампедуза", бароков дворец, разрушен при бомбардировките през Втората световна война, като му възвърна някогашния блясък.

Сега бизнесмените са купили трите дворци, които заобикалят Пиаца Гарафело, в сърцевината на Вучирия. Огромните сгради - "Палацо Мазарино", "Палацо Сперлинга" и "Палацо Рамака" - преди да потънат в разруха са били дом за местни благородници. Изоставени и запуснати от емигрирали семейства и изчезнали собственици, сградите са продадени от градските власти на групата бизнесмени срещу 10 млн. евро.

Но точно когато се планира да започне реконструкцията им, подземният свят в Палермо демонстрира присъствието си. Наравно с мафията в града, местните наркотрафиканти и незаконно настанилите се в сградите искат Вучирия да остане в сегашното си състояние - тоест да продължи да бъде в ръцете на престъпните мрежи.

Крановете и скелетата биха ограничили територията на пазара с 600 кв.м. Те ще накарат нелицензираните продавачи, нощни клубове и продавачи на наркотици, които въртят бизнеса си във Вучирия, да се разкарат. Затова бизнесмените започват да получават заплахи и им се оказва натиск, за да се откажат от плановете си.

Реновацията на пазара се е превърнала в символ на борбата между две визии за Палермо.

От едната страна стои възстановяващ се метрополис, номиниран за италианска столица на културата през 2018 г. и опитващ се да привлече повече туристи; от другата е град, който все още живее в миналото и все още е затънал в корупция и организирана престъпност.

Но пазарът все още очаква пристигането на първото скеле. Междувременно миналият понеделник местният общински съвет проведе шумно отразено от медиите заседание на открито на Пиаца Гарафело като демонстрация на подкрепа за бизнесмените. На заседанието присъства и кметът на Палермо, както и местните органи на реда, които се опитват да демонстрират единна позиция срещу мафията.

Всички дошли на срещата бяха наясно, че се изправят пред решаваща битка за съдбата на града.

"В последните няколко години тази част от града беше изоставена," коментира Масимо Кастиля, местен политик, който представлява жителите на околните райони на Палермо. "Мечтата ни е да променим имиджа на Пиаца Гарафело като я превърнем от място за продажба на наркотици в културен център."

Малцината стари жители, които все още остават в стария град, подчертават няколко неща, които символизират упадъка му. Балконът на прочутия сицилиански ресторант "Тратория Шанхай" е пред срутване.

Но съдбата на Вучирия, според поверията, зависи от "балат", порфирената калдъръмена настилка на пазара. Местна поговорка гласи, че Вучирия ще загине само когато балатът вече не е мокър, защото рибарите, продаващи улова си на пазара, са изчезнали. В този момент балатът е по-сух от всякога.

#1 Читателят 05.10.2017 в 11:06:22

Типично. Мафията е силна там където хората са бедни. Като в България например.

Новините

Най-четените