Страната, в която дори партито е част от работата

Ако имаше награда за най-стресирана нация в света, Южна Корея щеше да е сред фаворитите.

Тук и работата, и играта са доведени до крайност. Трудоспособните хора в Южна Корея прекарват цели 2069 часа от годината на работното си място.

Въпреки че са на второ място по работохолизъм сред 35-те страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (преди тях са само мексиканците), корейските работници вземат по-ниски средни заплати в сравнение с останалите държави.

Безрезервната отдаденост на задачите се възпитава от ранна възраст - децата в Южна Корея прекарват до 14 часа на ден в учене, като наред с редовните часове в училище, допълват заниманията си с уроци в частни академии.

Тази култура вече показва отрицателните си ефекти. Учениците в гимназиално ниво в Южна Корея разполагат със средно 5 часа и 27 минути за спане на нощ, показва изследване от 2014 г. Хората в младежка и трудоспособна възраст в Южна Корея са най-податливи на риск от самоубийство на фона на останалите страни от ОИСР.

Животът на децата е предопределен от успеха им на приемните изпити за колежанско образование. Оценките им са от решаващо значение за бъдещето, професионалните възможности и дори личния живот на младите корейци.

Стресът се е превърнал в приемлив начин на живот в Корея.

Натискът за успех в корейското общество създава особена култура на игра, която на пръв поглед изглежда необикновено жизнерадостна и забавна. Жителите на столицата Сеул имат неограничени възможности за релакс в свободното време - салони за аркадни игри, които работят до късно през нощта, денонощни зали за гейминг, кафенета с интегрирана виртуална реалност, парти-автобуси, спа-центрове, улични карнавали, караоке барове и др.

Кварталите за забавления в Сеул, разположени около известните университети, никога не спят. Тази особеност се вписва в националния модел на Корея. Обществото е ограничено от реда и йерархията, което изисква от всеки да отговаря на високи показатели. В същото време, социалната среда позволява създаването на пространства, в които всеки може да се освободи от ограниченията.

Нуждата да избягаш от стреса е дълбоко свързана с експлозивния ръст на Южна Корея и превръщането й в една от световните икономически сили.

До Корейската война от началото на 50-те години на ХХ век, Южна Корея е аграрна и бедна държава. През следващите десетилетия обаче страната прави огромен скок напред благодарение на икономическото си развитие. Внезапно се заражда средна класа, която разполага с пари за харчене. Обществото се намира в историческа "въртележка". Дори човек да произлиза от бедно селско семейство, може да се окаже ключов фактор в научна институция или корпорация.

С това обаче се увеличава и социалният натиск за полагане на сериозни усилия за личния успех. Към края на 80-те години новите елити вече са се установили, а достъпът до високите рангове става много по-труден.

По същото време нощните клубове в Сеул започват да се превръщат в съществена част от начина на живот на корейците.

Играта и работата са двете крайности, които съществуват равностойно в културата на Южна Корея. В известен смисъл - те се хранят една от друга. Колкото по-трудна е работата, толкова по-голяма е нуждата от разпускане от стреса.

Нещо повече: изграждането на кариерата дори изисква определена отдаденост и умения за поведение в неформална среда. Корейските работници и изследователи често са подтиквани да се включват в сесии по маратонно ядене и пиене с шефове и колеги, което обикновено завършва с надпяване в караоке барове.

Всяка компания има подобни обичаи: в края на работния ден социалните бариери се пречупват с алкохол и разговори. Корпоративната култура е стресираща и йерархична, но в същото време бизнесите отделят немалко средства, за да финансират неформалните срещи на служителите - само и само да могат да се отпуснат от работата.

Колкото и привлекателен да изглежда този обичай, той може да има и негативни последици за служителите, които понякога се оказват принудени да се напиват в името на работната етика и доказването пред ръководството на компанията.

Статистиката показва, че корейците изпиват средно 13,7 шота спиртни напитки всяка седмица, което е двойно повече от средното количество, приемано от руснаците.

Почерпките с алкохол са приемлива културна норма за всички възрасти в Южна Корея.

Мъжете и жените на 40-50-годишна възраст спазват стриктен ред на работното си място, но когато влязат в развлекателните заведения, падат всички задръжки.

Доколко този начин на живот е добър, не е много лесно да се прецени.

За някои, корейската парти-култура не се различава особено от битовия алкохолизъм или подмяната на нуждата от психотерапия с пиене.

Високите нива на депресия и самоубийства все още тормозят обществото, макар че през последните години има видима тенденция към по-здравословни хобита като излети в планината и др.

Във всички случаи, корейците показват на света колко е важно да можеш да се забавляваш на всяка възраст. За съжаление - показват и колко притеснителна може да се окаже необходимостта от отпускане на напрежението.

Новините

Най-четените