Ще реши ли смъртната присъда проблемът с изнасилванията в Индия

Идеята да се наложи смъртно наказание за изнасилване на малолетни в Индия е може би едно от първите наистина кардинални решения в посока решаването на този въпрос. През последните години темата привлича все повече внимание.

Индийската култура е силно патриархална, като на много места за изнасилвания се обвинява жената, която е провокирала интереса на мъжа, дори той да е агресивен и да прибягва до насилие. Това подтиква много жени да пазят изнасилването си в тайна, за да избегнат публичния позор. Не са рядкост и самоубийства на жени, които са били жертва на сексуален тормоз.

С навлизането на новите технологии проблемът само се засилва. Съществуват множество случаи, в които групови изнасилвания се заснемат с телефон и се препращат от човек на човек чрез социалните мрежи. Така разследване на в. Times of India разкри схема, чрез която стотици клипове с изнасилвания се продават в магазини в щата Утар Прадеш всеки ден.

Новите технологии и социалните мрежи обаче също така обръщат много повече внимание към темата, а в медиите все по-често се говори за сексуалното насилие като за проблем.

И няма как да не се говори. В статистиката на страната за 2016 г. са регистрирани над 40 хил. случая на изнасилвания като в 40% от случаите жертвите са били деца. Това се потвърждава и от по-нататъшни статистики. Според данни, цитирани от местния в. Indian Times, само за последните три месеца в 8 региона в страната са регистрирани общо 129 изнасилвания. За тези случаи са били арестувани над 260 души, а самите жертви често са били малолетни.

Толкова младите жертви далеч не са нещо ново. През 2017 г. 10-годишно момиченце роди, след като беше изнасилено от чичо си, а индийски психолози, работещи с полицията в страната коментират, че в по-голямата си част жертвите са непълнолетни, а извършителите са близки на семейството или дори членове на самото семейство.

Все по-масови стават и протестите. Последният подобен случай, който разпали вълна от недоволство в цялата страна, беше изнасилването и убийството на 8-годишно мюсюлманско момиче от група хиндуисти в щата Джаму и Кашмир. Детето било упоено и държано в плен в един храм като общо 6 души, сред които и двама полицаи, са извършвали сексуални контакти с детето. След това те удушили момиченцето и го пребили с камъни.

Деянието разтърси държавата толкова силно, колкото и случай от 2012-а , при който студентка бе изнасилена и пребита до смърт от група мъже в автобус в Делхи.

Изнасилването на 8-годишното момиченце обаче преля чашата на търпението, засилвайки неимоверно натиска върху премиера Нарендра Моди да предприеме действия. Така в събота бе обявено, че в страната се въвежда смъртно наказание за осъдените насилници на деца под 12 години.

Последният път, когато натискът върху политиците по темата със сексуалното насилие бе толкова тежък, беше през 2015 г. покрай филма "Дъщерята на Индия", разказващ именно за случая с изнасилената студентка.

Тогава властите в страната забраниха прожектирането му и го обявиха за международен заговор срещу реномето на страната.

Сега обаче мнозина си задават въпроса дали подобно тежко наказание като връщането на смъртното наказание ще може да предпази момичетата в страната от изнасилване. Спешната среща на правителството, довела до гласуването на новия закон, връщащ смъртното наказание за подобни случаи на изнасилвания, определено има своята важност и тежест, особено на фона на факта, че мъже от националистически хиндуистки групи, близки до управляващата партия "Бхаратия яната" (BJP), са били разкрити като изнасилвачи.

Особено интересен е случаят от 2017 г., когато 17-годишно момиче се самоуби, след като по нейни думи е била изнасилена от активист на BJP, неговия брат и още един техен приятел. Бащата на момичето, търсещ справедливост за детето си, беше арестуван скоро след това, а след известно време зад решетките почина като остават съмненията, че е бил измъчван.

Големият въпрос е дали тежките наказания ще променят нещата. Според много критици на управляващите в Индия - едва ли.

От 2012 г. насам обхватът на законодателството в страната, засягащо изнасилванията, се е разширил значително и наказанията са станали по-тежки. От онова прословуто групово изнасилване насам за подобно деяние, което коства живота на жертвата или я изпрати във вегетативно състояние, престъплението се наказва със смъртна присъда или минимум доживотен затвор.

Освен това Законът за защита на децата от сексуални престъпления от 2012 г., който обхваща всички жертви на възраст под 18 години, предписва, че съдът трябва да завърши съдебното дело в рамките на една година. Реалността обаче е далеч от това, което се очаква.

И гореспоменатата статистика показва именно това. От 2012 до 2016 г. в Индия има ръст на регистрираните изнасилвания от 60%. Това, до голяма степен може да се обясни с по-високата степен на разгласяване на подобни престъпления, но в никакъв случай не означава, че те са намалели като цяло.

Според мнозина проблемът лежи в самата култура на индийците. Строгата патриархалност и консервативност на обществото, която забранява дори да се говори открито за отношенията между половете, налага идеята за секса като форма на доминация, извършвана от мъжете над жените.

Освен това самият закон има значително количество дупки, свързани с жертвите на престъпленията. От една страна, той покрива само изнасилванията над момиченцата под 12-годишна възраст, но не и момчетата, жертви на изнасилвания. От друга, той има строго наказателен характер и пропуска целия момент с грижата и социализацията на пострадалите от престъпленията.

Правозащитници също така обръщат внимание и към друг аспект на темата - фактът, че в по-голямата част от случаите извършителят е или част от семейството, или близък на семейството. В тази културна среда смъртното наказание само би засилило вероятността за случая въобще да не бъде съобщено или семейството само да покрие извършителя, от страх роднина да не бъде убит.

И все пак дори и критиците на премиера Моди признават, че действията в посока решаването на този проблем са повече от наложителни. Нещо повече - мнозина подкрепят идеята, че именно строгите наказания са начинът да се предотвратят много бъдещи престъпления.

В самото индийско общество очевидно все още няма изградени вътрешни механизми, които да спират подобни неща да се случват така масово и именно ролята на страха е да възпира насилниците, докато тази културна празнина се запълни.

А дебатите все още продължават, след като законът вече е приет. Дали той ще сработи, времето и данните ще покажат.

Дотогава на по предприемчивите индийки им остава да се защитават сами. В столицата Делхи вече се провеждат уроци по самозащита за млади момичета и жени. А още в семейството един от основните уроци, на които момичетата се учат от малки, е, че единственият отговорен за това те да не бъдат изнасилени, са самите те.

Новините

Най-четените