Дългогодишното приятелство между руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган се възстанови след деветмесечно прекъсване.
Двамата лидери на световни сили си стиснаха ръцете в Санкт Петербург във вторник.
Отношенията им бяха развалени от миналия ноември, когато турски F-16 свали руски Су-24, който прелиташе над сирийско-турската граница.
След взаимни обвинения се стигна до ограничения в стокообмена и забрана на руските туристи да посещават Турция.
Но сега изглежда всичко това е в миналото. И двамата войнстващо настроени лидери разбраха, че повече са нещата, които ги обединяват, от тези, които ги разделят. Затова е време да обединят усилия и да сключат общ съюз срещу Западния свят, който им диша във врата.
Поводът на това сближаване е неуспелият опит за преврат от 15 юли. След провала на пуча, предизвикан от недоволни военни, Ердоган направо обвини Запада, че подкрепя подстрекателите на преврата.
Задълбочаващият се гняв на Турция срещу Запада създава идеална възможност за Путин да привлече Ердоган в своята антиамериканска орбита.
"Сценарият на недостойната атака срещу нашата демокрация беше изработен в чужбина" - каза турският президент през юли. Той се сърди на САЩ заради отказа да екстрадират без конкретни доказателсва живеещият в Пенсилвания религиозен имам Фетхуллах Гюлен, който турският президент счита за основен виновник.
"Онези, които помагат на неприятелите на Турция, не могат да бъдат наричани наши приятели" - заяви Ердоган, ясно визирайки Вашингтон.
Ердоган е ядосан и на европейските лидери заради критиките към масовите арести след преврата. 60 хиляди държавни служители и университетски преподаватели бяха уволнени, а 15 000 души са арестувани, като според неправителствени организации те са и измъчвани.
Намерението на Ердоган да въведе отново смъртното наказание предизвика остра реакция и от Брюксел. Федерика Могерини заяви, че преговорите за членството на Турция ще бъдат прекратени, ако това се случи.
От своя страна Русия направи точно обратното. Тя подкрепяше Ердоган в трудните часове, след като той буквално се отърва на косъм от войниците, изпратени да го заловят по време на ваканцията му в Мармарис.
Неслучайно Путин не пропусна да спомене телефонното си обаждане в този труден момент. Според една от версиите, именно руските военни са прихванали заговора на пучистите.
Ердоган също веднага изрази своята признателност: "Благодаря Ви за подкрепата след преврата".
Турския министър на външните работи Чавушоглу заяви, че Русия е предоставила "безрезервна подкрепа" след опита за преврат. ОСвен това Путин е изпратил лично съболезнователно писмо до близките на загиналите войници и цивилни.
Още след многобройните протести срещу Путин през 2011 г. контролираните от Кремъл руски медии обвиняват Вашигтон, че подкрепя финансово опозиционни елементи и води "информационна война" срещу Русия.
След изтичането на Panama Papers за наличие на сериозни банкови сметки на приближени до Путин, от Кремъл заявиха, че това е американска пропаганда.
По какво си приличат Ердоган и Путин?
Ердоган и Путин си приличат и в стремежа си да станат еднолични владетели на своите държави. Те управляват от дълго време и са съсредоточили почти цялата власт в ръцете си.
Ердоган, също както и Путин праща в затвора неудобните журналисти, които го критикуват, преследва и затваря независимите медии.
В разрива между Турция и Запада, Путин и Ердоган са готови да създадат нов съюз, базиран на "идеологията за суверенните ценности като обединение на измамените срещу Запада". Твърдението е на Александър Бауноу от Carnegie Moscow Center.
Ябълката на раздора - Сирия
Основното противоречие между двамата лидери е Сирия. Москва подкрепя режима на Асад, докато Турция подпомага различни групи от сирийската опозиция.
Руската подкрепа за сирийските кюрди, които са близки до кюрдските сепаратисти в Турция, е още една причина за нуждата от мир между Путин и Ердоган.
И двете страни имат сериозна финансова изгода от двустранните отношения. Размразяването на Турски поток и построяването на турска атомна централа по руски образец са най-сериозните общи проекти.
След инцидента през ноември, Путин нарече свалянето на руския бомбардировач "удар в гърба от страна на терористите". Контролирана от Кремъл телевизия започна кампания срещу Ердоган и "бандата престъпници", които управляват Турция.
Днес отншенията се обърнаха на 180 градуса и изглеждат даже приятелски.
"Благодаря Ви за тази възможност да се срещнем, за да може руско-турските отношения наистина да започнат положително развитие" - каза на Путин Ердоган.
Защото, както сподели и турският вицепремиер Мехмет Шимшек "Русия не е само наш близък и приятелски насктроен съсед, а и стратегически партньор".
За момента, Турция е кандидат за член на ЕС и ключов член на НАТО. Но ако отношенията продължат да се затоплят, може да сме сигурни, че Путин доста ще се постарае, за да помогне на Ердоган да кривне още по-встрани от правия път към Запада.
България има полза от такъв съюз. Какво са се запенили журналистите не знам. Не само заради шанса все пак да има тръба за газ и то по някакъв разумен начин. Ако Русия успее да откъсне Турция от американската орбита, за нас българите ще е направо прекрасно, ама де тоя късмет.