Каква е истината за здравето на Клинтън и Тръмп?

Здравето, възрастта и добрата физическа форма на кандидатите за президентските избори винаги са били от значение за настроенията на гласоподавателите.

И това се отнася със страшна сила за американската предизборна кампания, в която двамата основни кандидати - Хилари Клинтън (68 г.) и Доналд Тръмп (70 г.) - са заливани от слухове и спекулации за здравословното им състояние.

Една от конспиративните теории гласи, че Клинтън страда от тежко заболяване от рода на болестта на Паркинсон или от смъртоносно запушване на мозъчен кръвоносен съд, предизвикващо припадъци и загуба на памет.

Преди дни Доналд Тръмп също постави под въпрос "издръжливостта" на Хилари Клинтън, а шумът около здравословното й състояние накара предизборния й щаб да излезе със спецално опровержение до медиите.

Спекулациите с психическото здраве на Тръмп също се използват като черен PR в предизборната кампания. Психолози и психиатри, които никога не са се срещали лично с кандидата на Републиканците, твърдят, че той страда от нарцистичнo личностно разстройство или дори социопатия. Щабът на Тръмп публикува писмо от личния му лекар, който декларира, че пациентът му се намира в отлично здраве.

Тогава къде е истината?

Ако Хилари Клинтън бъде избрана за президент през ноември, т.е. месец след като е навършила 69 г., ще се окаже втората най-възрастна личност на този пост след Роналд Рейгън (той поема поста няколко седмици след като отпразнува 70-тия си юбилей през 1980 г.).

Доналд Тръмп, който навърши 70 години през юли, обаче би надминал и рекорда на Рейгън, ако бъде избран за държавен глава на САЩ.

На фона на възрастта на двамата фаворити - въпросът за здравословното им състояние е напълно релевантен. Но на практика няма никакви доказателства, че Клинтън или Тръмп страдат от физическо или психическо заболяване, което би ги направило непригодни за политическа служба.

Ето кои са твърденията за здравето на кандидатите и каква е реалната ситуация с тях:

Здравето на Клинтън

Критиките на консервативните коментатотри срещу Клинтън се базират върху видеозаписи и изтекли медицински документи, които циркулират от месеци в социалните мрежи.

Голяма част от спекулациите произлизат от добре известния инцидент през декември 2012 г., когато Хилари Клинтън, още като държавен секретар на САЩ, припадна и получи комоцио, поради което не успя да се яви на изслушване пред комисия в Конгреса.

Тогава от Държавния департамент на САЩ обясниха, че Клинтън се лекува от неразположение след стомашен вирус, който е предизвикал дехидратация и е довел до припадъка. Не се наложи хоспитализация въпреки мозъчното сътресение - такава бе диагнозата на личния й лекар д-р Лиза Бардък.

Бардък отбелязва още, че Клинтън действително е страдала от съсирек в кръвоносен съд между мозъка и черепа, но образуванието е разградено напълно след терапия с антикоагуланти през 2013 г. Тя подчертава, че Хилари Клинтън се намира в "отлично физическо състояние" в позиция, публикувана през юли 2015.

Въпреки уверенията й обаче доста хора продължават да поставят под съмнение гаранциите за здравословното състояние на кандидат-президента на Демократическата партия.

Като доказателство те прилагат видимо манипулиран клип от 10 юни, на който Хилари Клинтън прави серия от странни резки движения с главата си.

Журналистът Шон Ханити от Fox News подхрани спекулациите, като дори намекна, че Клинтън може да е преживяла инсулт и коментира, че журналистката от AP Лиза Лерър, която стои до нея по време на събитието, изглежала "ужасена" при вида на конвулсиите й.

Самата Лерър отрече категорично твърденията му.

"От клипа се вижда, че аз бутам диктофона си пред лицето й, а тя се засмива и се дръпва назад от изненадата", пише тя, като добавя, че реакцията на Клинтън е дошла заради наплива на журналисти, които са се надвиквали с въпроси.

Първоначално екипът й отказваше да прави каквито и да е допълнителни коментари извън позицията на д-р Бардък.

В нея се цитират данни от профилактичен преглед от март 2015 г., при който е отчетено, че Клинтън има кръвно налягане от 100/65, а нивото на холестерол е в нормата. Писмото съдържа и списък с лекарствата, които Клинтън взема: витамин B12, антихистамини за алергии, медикамент за хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза), и антикоагуланта Coumadine като превантивна мярка заради припадъка през 2012 г.

Впоследствие обаче от щаба й се принудиха да публикуват нова позиция заради разпространението на фалшифицирани медицински документи, в които се твърди, че Клинтън страда от редовни припадъци, "неконтролируеми спазми" и преумора. Според фалшификата, тя била диагностицирана с деменция.

"Тези документи са фалшиви, не са писани от мен и не се основават на каквито и да било медицински факти. Хилари Клинтън се намира в отлично здраве и е способна да изпълнява функциите на президент на САЩ", обяви д-р Бардък.

"Удивително чудесното" здраве на Доналд Тръмп

Д-р Харолд Борнстийн, който е личен лекар на Доналд Тръмп от 1980 г., хвали здравословното състояние на пациента си с необичайно колоритни определения.

"Неговата физическа сила и издръжливост за невероятни. Мога да заявя напълно еднозначно, че г-н Тръмп е най-здравият индивид, който ще бъде избран за президент в историята на САЩ", пише д-р Борнстийн в писмо, което беше публикувано от предизборния щаб на Тръмп през декември.

Позицията му е кратка и не съдържа подробности, каквито могат да се прочетат в "епикризата" на Хилари Клинтън. Медикът посочва, че Тръмп има кръвно налягане от 110/65 и уверява публиката, че резултатите от кръвните му проби са "удивително чудесни".

По думите на д-р Борнстийн, всеки ден Тръмп пие аспирин и статин за превенция на сърдечно-съдови заболявания в малки дози.

Критиците на Тръмп обаче поставят под въпрос не физическата, а психическата му годност за заемане на най-важния управленски пост в държавата.

Професорът по психология от Северозападния университет Дан Макадамс публикува подробна статия в The Atlantic през юни 2016 г., в която се опитва да диагностицира психологическата нагласа на Доналд Тръмп чрез анализ на публичните му изказвания и информацията от биографиите му. Определенията "нарцистичен" и "нарцисизъм" се появяват общо 26 пъти в материала на Макадамс.

Нападките срещу Тръмп от страна на специалисти по психично здраве са толкова чести, че Американската психиатрична асоциация реши да публикува призив за въздържание от "неетични и безотговорни коментари" от психоаналитици по време на предизборната кампания.

Дума срещу дума

Досега Доналд Тръмп се въздържаше да напада директно Хилари Клинтън по отношение на здравословното й състояние.

В понеделник обаче той използва предизборен митинг в Охайо, за да обяви, че "Клинтън не притежава нужната психическа и физическа издръжливост, за да се справи "Ислямска държава" и всички останали врагове - не само в тероризма, но и в икономиката".

От своя страна, Хилари Клинтън нарич Доналд Тръмп "неконтролируем човек", който е "психически неспособен да заема позиция, която изисква знания, стабилност и изключителна отговорност".

Разпространяването на лична информация за здравето на кандидатите не се случва за пръв път - през 2008 г. 71-годишният Джон Маккейн публикува хиляди страници медицински документи, за да успокои съмненията на избирателите. Опонентът му за президентския пост Барак Обама (на 46 г. към онзи момент), публикува само кратко писмо от личния си лекар в Чикаго.

Социологическите проучвания обаче показват, че избирателите предпочитат да имат подробна информация за личния живот на кандидатите, които избират - както за здравословното, така и за финансовото им състояние.

Някои експерти предлагат кандидатите да преминават през тестове от независими лекарски екипи, за да има пълни гаранции за физическото и психическото им здраве. Засега обаче правото на публичност си остава прерогатив на самите тях.

#2 boris 19.08.2016 в 15:32:39

Да го духат американосите.

Новините

Най-четените