Кьотен, Давид Кьокерт и възходът на нео-нацистите

В малкия германски град Кьотен вече всичко е мирно след протестите в неделя, но сега остава още доста работа за прокурорите.

Около 2500 души участваха в протестно литийно шествие, след като ден по-рано един 22-годишен германец почина след спречкване с трима мигранти от Афганистан. Според служите за сигурност в страната около 500 души от тълпата обаче са крайни националисти, които търсят създаване на безредици.

Кьотен - новият Кмениц

Подобно на много места в Източна Германия, и в Кьотен се усеща силната вълна на крайно-дясната идеология. Напрежението там обаче се задейства след нещастен случай от събота вечер.

Трима афганистанци спорят ожесточено с млада германка на детска площадка площадката. Двама други германци, които случайно минавали от там, се намесват в спора, а впоследствие се стига и до бой. Малко по-късно единият от младежите умира в болница след мозъчен кръвоизлив, а според властите смъртта му не е директно провокирана от сблъсъка.

Инцидентът се случва само няколко седмици след инцидента в Кемниц, при който двама мигранти наръгаха 35-годишен германец. Случаят отключи големи протести, част от които прераснаха в сблъсъци. Крайнодесни групи, участващи в протеста се включиха в преследване на чужденци (или поне изглеждащи като чужденци) и излезлите на контрапростест срещу нацизма леви активисти.

В крайна сметка там арестувани бяха най-малко 300 души, а новината обиколи световните медии, обръщайки внимание на проблема на Германия с десните екстремисти в източните провинции.

Очевидно за около 500-те неонацисти в тълпата в Кьотен планът е бил да се повторят събитията от Кемниц. Техните намерения обаче се провалиха, предотвратени от подготовката на местните власти за случая. На мястото бяха изпратени достатъчно полицаи, а и самият брой на протестиращите (и най-вече на търсещите конфликти) беше значително по-малък.

И все пак Кьотен, градът, в който Йохан Себастиан Бах пише своите Бранденбургски концерти, не остава пощаден от неонацистката реторика, възгласите и скандирнията.

Това, което привлича обаче особено внимание в случая е един от хората, които успяха да съберат вниманието на голяма част от протестиращите - Давид Кьокерт.

По-краен от най-крайните

39-годишният Давид Кьокерт е един от активните кадри на крайнодясната сцена в Саксония-Анхалт и в Източна Германия като цяло. Краен във възгледите си, той не пропуска да проповядва съществуващата вече според него расова война, която цели да затрие германския народ.

Той е осъждан многократно за проповядване на нацизъм. Официално пред държавата той е социално слаб и без доходи, но това не може да се забележи по никакъв начин от дрехите му, външния му вид като цяло или представянето му.

Но дори по-забележително от външния му вид с многобройните татуировки по лицето (включително и с нацистки символи), беше речта, която той изнесе на литийното шествие.

 

Кьокерт успя да привлече вниманието на тълпата и на медиите с призивите си "Око за око, зъб за зъб" и "Искаме ли да продължаваме да бъдем овце или искаме да станем вълци и да ги разкъсаме?".

"Това е война. Това е расова война, която се води срещу германския народ. Това се случва тук. И хората ще продължават да биват клани, ако не вземем мерки. Оттук нататък трябва да се прилага старият закон "око за око, зъб за зъб"", разпалено говореше Кьокер пред събралата се тълпа.

Освен срещу мигрантите и политиците, той се обърна и срещу журналистите, заканвайки се, че за всички "предатели" от "лъжовните медии" ще има наказания като по думите му ако получи властта, журналистите от тези медии ще се окажат изведнъж на тъмно и неприятно място.

Извадки от речта циркулират в мрежата и са били кликвани много хиляди пъти. Той не е непознат на медиите и в крайнодесните общности. В биографията му личат членства в различни нео-нацистки групи.

Кьокерт е бивш член NPD (Националдемократическата партия на Германия - една от най-крайните фракции в политическото пространство на Германия), но напуска формацията преди около 2 години заради идейни различия. Според него партията е престанала да следва правилната посока, отклонила се е от автентичната си идеология, а водачите й са се превърнали в "червеи, които са загноили костите на NPD).

Така след отцепването си от NPD през 2016 г. Кьокерт оглавява движението Thügida & Wir lieben Sachen, което за ралика от известната вече формация PEGIDA (Патриотични европейци срещу ислямизацията на Запада) в Дрезден, станала известна както с многобройните си антиимигрантски протести в страната, така и с подготовката и обучението на кадри за различни националистически милиции, е поставена под специалното наблюдение на Федералната служба за защита на Конституцията.

Но самопровъзгласилото се народно движение, което претендираше да бъде обединител на всички групи в крайнодясната сцена, в крайна сметка придобиваше все по-малко популярност. Това доведе до временното оттегляне на Кьокерт, но сега по всичко личи, че новите събития предлагат на този неонацистки оратор ново поле за действие.

Реакциите на властите

Присъствието му на протести и изнесената реч обаче не останаха без отговор. В понеделник говорителят на канцлера Ангела Меркел Щефан Зайберт изрази възмущението си от свободното демонстриране на национал-социалистически символи, лозунги и послания.

"В края на краищата ние виждаме видеа, които показват директно възпяване на нацистки химни. Това трябва да ни засяга и да ни ядосва", коментира Зайберт.

Същевременно Министърът на вътрешните работи на Саксония-Анхалт Холгер Щалкнехт заяви, че вече са предприети няколко разследвания за подбуждане към омраза по време на митинга.

Премиерът на провинцията Райнер Хазелхоф обаче посочи по-сериозният проблем: "Забелязахме, че междувременно десните радикали от цялата са свързани много силно помежду си. Те се мобилизират изключително бързо. Затова и в бъдеще трябва да променим стратегиите си за действие спрямо тях", заяви Хазелхоф по случая.

Вътрешният министър на Германия Хорст Зеехофер, който е и сред основните критици на канцлера Меркел по отношение на политиката срещу мигрантите, коментира, че в дъното на всичко е напрежението, създадено от бежанската криза. Според него именно това и политиката на отворени врати е подействало като катализатор за излизането на крайнодесните групировки на преден план.

Той също така посочи три основни вътрешни проблема сигурността на страната - засилването на екстремистките групировки, повишаването на антисемитските настроения и повишаването на престъпността сред мигрантите.

Позицията на канцлера Меркел тук е категорична - крайните радикали, напомнящи за отминали идеологии нямат място по улиците на Германия. И все пак проблемът не просто съществува, но става и все по-сериозен. А липсата (поне засега) на решителен отговор на правителството определено не помага за решението на нещата.

За играчи като Давид Кьокерт това предоставя достатъчно голяма сцена за проповядване. На него повече не му и трябва.

#3 Nenimir 12.09.2018 в 19:30:06

Хайде да опитаме иначе: трима имат разпален разговор с германка, минават двама и, явно след като са изчерпани аргументите, започват да се бият. Нормална квартална свада, нали? При трима срещу двама, едниният е много зле набит и приключва в болница където умира по-късно. Нещо по различмо примерно от сблъсък на английски агитки? Ако не са искали да се бият, а да решат проблемът е трябвало да се обядят на полицията, там те реагират бързо. Така че ако полицията е неспособна да се справи с насилието е съвършенно различен проблем.

#4 Уточнител 12.09.2018 в 20:57:17

НЕКОИ ЕТИКЕТИ, ХКОИТО ЛЕПЯТ ЛЕВИЧАРИТЕ-НЕОМАРКСИСТИ (изв. още като Политкоректори): "крайно десен" - лице с възгледи, лежащи вдясно от тия на Троцки "фашист" - лице, което не одобрява възгледите на левичарите-политкоректори

Новините

Най-четените