Протестите в Хонконг - недоволство, което трудно ще бъде потушено

Протестите в Хонконг продължават вече над два месеца и няма изгледа да стихват.

Сега международното летище на провинцията бавно се възстановява от невиждана до момента окупация. Стотици недоволни китайци окупираха терминалите и предизвикаха безредици, които доведоха до отмяната на почти всички полети.

Властите и медиите предупреждават да не се пътува към летището, докато кризата не бъде разрешена.

В свое съобщение полицията обвинява протестиращите, че затрудняват сериозно работата на един от най-големите транспортни хъбове в света.

Много от демонстрантите се амбицираха още повече след действията на полицейските служители от неделя, когато силите на реда прибегнаха до използването на сълзотворен газ и халосни патрони от близко разстояние. Някои протестиращи в понеделник са с превръзки на очите в знак на солидарност с жена, която беше снимана със сериозно пострадало око. Според недоволните жената е простреляна почти от упор от полицай.

Безпрецедентното струпване на тълпи от демонстранти на летището принуди летищната администрация в Хонконг да отмени всички полети, за които все още не беше започнало чекирането. Така повече от 160 самолета останаха на земята, защото не са успели да излетят до 18 часа местно време.

Властите уточняват, че самолетите, които тепърва ще трябва да кацнат на летището, ще получат позволение за това. В същото време полицията постепенно започна да изтласква протестиращите от летището и до няколко часа то трябва да се върне към нормалното си функциониране.

Слуховете, че полицията планира отново да напада събралите се демонстранти със сълзотворен газ в затворено пространство, накара мнозина да си тръгнат от аерогарата.

Местните власти обаче посочват, че това създава огромни затруднения в трафика към центъра на Хонконг. Част от останалите на мястото протестиращи се събират в заведенията за бързо хранене на летището, защото другата част от ресторантите и баровете са затворени заради протеста.

Малки тълпи от китайци се събират да протестират в някои от кварталите, но полицията веднага се опитва да разпръсва тълпите.

Само че летището на Хонконг скоро няма да се отърве от следите, оставени от демонстрантите. Подовете на терминалите са пълни с разхвърляни флаери, по стените висят плакати, рисунки и набързо надраскани графити. Един от основните лозунги е "Бъди като водата" - препратка към реплика на Брус Лий, който се справя във всяка сложна ситуация.

В същото време властите в Пекин едновременно остро осъдиха полицейското насилие от неделя, но и определиха проявите на демонстрантите като "тероризъм".

В последния ден на изминалата седмица на пръв поглед нищо не предвещава жестоките сблъсъци, които предстои да се случат. Следобед протестиращите започват мирно шествие в парка "Виктория" и първоначално спазват предварително начертания маршрут.

Постепенно обаче шествието пренебрегва полицейската забрана, отклонява се от пътя си и излиза на една от най-големите пътни артерии на Хонконг като създава опасност и за демонстрантите, и за движението. Стига се до конфликти със силите на реда в няколко от централните райони, където полицията прибягва до насилие, сълзотворен газ и халосни патрони, за да въдвори ред.

Видеоклипове, разпространени в социалните мрежи, показват десетки ранени протестиращи, а жената с раненото око води до зараждането на още един слоган - "Око за око". Други кадри улавят как на места полицията нахлува в затворени пространства, където са се барикадирали демонстрантите, и ги напада с газ и гумени патрони.

Местните медии съобщават и за случаи, в които полицаите се преобличат като протестиращи, за да се внедряват и да извършват по-лесно арестите си.

Недоволството и недоверието към полицията и средствата й за справяне с безредиците само водят след себе си още повече гняв и ответни реакции. Недоволни китайци разпространяват материали, които призовават към нови протести, буквално през всички възможни канали - чрез флаери, в социалните мрежи, дори си препращат пропагандни плакати през Bluetooth.

В понеделник китайските власти в Пекин използваха най-силните си възможни думи, за да осъдят действията на демонстрантите. В тяхното изказване се посочва, че това са "радикални протестиращи, които използват невероятно опасни средства, за да нападат полицейски служители". Там се допълва още, че "това само по себе си е достатъчно сериозно престъпление, но е и признак, че се надига вълна от тероризъм".

Частни компании също побързаха да се разграничат от протестите. От авиокомпанията "Cathay Pacific" например предупредиха, че ще уволняват свои служители, ако разберат, че са взели участие в митингите. Въпрос на време е и други фирми да ги последват.

Защо обаче има такава вълна от недоволство в Хонконг?

На пръв поглед регионът е с процъфтяваща икономика и се радва на привилегии, които не могат да бъдат срещнати другаде в Китай. Недоволството там започва още през юни месец заради предложения за изменение в закона за екстрадицията. Според тях обвиняемите могат да бъдат изпращани на съд в Централен Китай и делото им да не се гледа в сравнително либералния Хонконг.

Според местните жители проектозаконът подкопава основните права и свободи в провинцията и може да се използва за справяне с политическите дисиденти. Въпреки че правителството отхвърли промените, демонстрантите искат и всякакви опити за изменения във въпросния закон да бъдат замразени.

Хонконг е част от Китай, но провинцията до голяма степен е с автономен статут. Там свободата на словото е абсолютен закон и действа подходът "една държава, две системи", що се отнася до законодателството. Затова активистите сериозно се противопоставят свободите им да бъдат застрашени.

Митингите обаче отдавна не са само заради спорния законопроект.

Повод за протести стават високите цени на жилищата и наемите, безумното работно време и работната седмица, която често е шестдневна, както и още много други фактори.

Затова няма изгледи демонстрациите скоро да стихнат доброволно, а според някои международни наблюдатели протестите тепърва започват да се разгръщат в пълната си сила.

Новините

Най-четените