Екзит-пол данните от ключовите избори в Гърция потвърждават очакваната победа на крайнолявата партия СИРИЗА, която обещава да предоговори условията с международните кредитори, да „опрости" гръцките заеми, а доскоро искаше да извади страната от еврозоната и да върне драхмата.
Победата предизвика коментари в социалните мрежи, както в България, така и в цяла Европа. Ето някои от тях:
Grecia-victorie categorica pt Syriza! Morala/lectie pt noi - conteaza economia, joburi, social, siguranta (speranta) pt viata de zi cu zi.
— Victor Ponta (@Victor_Ponta) January 25, 2015
Румънският премиер Виктор Понта, председател на Социалдемократическата партия в северната ни съседка, сподели в Twitter: "Гърция - категорична победа за Сириза! Поуката/урокът за нас - икономиката, работните места, социалната защита (надеждата) са важни за ежедневието ни".
C'est un grand soir démocratique. Nous y sommes arrivés ! #BFMPol #BFMTV #Syriza pic.twitter.com/Y9a8OKyUlI
— Jean-Luc Mélenchon (@JLMelenchon) January 25, 2015
Жан-Люк Меланшон, лидер на Лявата партия на Франция качи снимка с Алексис Ципрас, лидер на СИРИЗА и коментира ""Велик ден за демокрацията! Успяхме!".
Syriza in Greece has won the election by promising that taxpayers in other Euro counties will pay even more to them. Rather daring.
— Carl Bildt (@carlbildt) January 25, 2015
Доскорошният външен министър на Швеция, Карл Билд, също коментира в социалната мрежа: "СИРИЗА победи в Гърция, обещавайки, че данъкоплатците в другите европейски страни ще плащат дори повече за тях. Дръзко.
И за българските потребители на социални мрежи, изборите в Гърция са водеща новина:
Юлиян Попов
Втора година България мъчително я преследва въпросът "КОЙ?". В следващите години най-вероятно е Гърция мъчително да я преследва въпросът "ЗАЩО?".
Ивайло Дичев
Още не разбирам още на къде върви Сириза - към Grexit, национално обединение или европейска революция. Припомням само, че ПАСОК на времето бунеше антиевропейски страсти, после овладя евротехнологиите на управлението до съвършенство.
Даниел Смилов
Лоши новини за България от Атина: от нестабилност в Гърция нямаме нужда, имайки предвид всичките си връзки с тях. Очакванията ми все пак са Сириза да се задоволи със сравнително малки отстъпки, които да обяви за успех в преговорите. Но отново влизаме в турбуленция и то при очевидно изостряне на украинската криза. Fasten seatbelts!
Никола Пенев
Загубихме битката за титлата "най-прост народ в Европа". Екзит пол от Гърция:
1) 35 процента са със Сириза, която обещава да донесе благоденствие, чрез фалит и откъсване от световната икономика.
2) 7 процента са със Златна Зора - войнствена нацистка организация, в сравнение с която нашите "патреоти" са абсолютни клоуни.
3) 5 процента за Комунистическата партия.
Мути, според мен, с голямо задоволство ще затвори вратата след Цирпас.
Владимир Каролев
Разбивка, в Гърция около 37-8% са гласували за комунистите, дето обещават на всички да не работят и всичко да е без пари; около 27-8% са гласували за социалисти по душа и дела, дето 20 години ги лъжеха, че са десни и фалираха държавата; 6-7% гласуваха да се роди гръцки Хитлер; 5-6% гласуваха за ПАСОК - едни социалисти, дето не са достатъчно големи комунисти и вече не стават за нищо; други 5-6% гласуваха за най-големите комунисти и още 3-4% за великия вожд Папандреу (той за десерт). Но да го погледнем от добрата страна: синовете и дъщерите ни утре ще се събудят за пръв път като част от нация, която не е направила най-големия политически и икономически миш-маш в Европа.
Павелчо, явно си роден след срутването на най-прогресивния строй преди 26 години и някои работи за лявото не са ти ясни.... Между другото, това след името ти да не номера на банковата сметка дето да ти абонират хонорара руските "нови леви" ли е?
Неолибералният капитализъм беше обект на сериозен анализ на Икономическия форум в Давос. Не от друг, а Лейди Лин Форестър де Ротшилд (Lynn Forester de Rothschild), оглавяваща инвестиционната група E. L. Rothschild и председателстваща Coalition for Inclusive Capitalism (Коалиция за инклюзивен капитализъм) каза: “Крайното неравенство не е само морално зло. То отслабва икономическия ръст и застрашава доходите на частния сектор. Всички участници в Давос, които желаят стабилност разцвет за света, трябва да поставят проблема за неравенството в списъка на най-висшите си приоритети”. Повод за това изказване е тревожният факт разискван в Давос, че 80 най-богати хора владеят собственост колкото 2,5 милиарда най бедни, за сравнение, през 2010 година, този показател е бил 288. В периода от 2009 до 2014 състоянието на най-богатите 80 човека в парично изражение се е удвоил. И че това богатство се натрупва не от производство на стоки и услуги, а чрез „преместване на едни пари от едно на място на друго”. Или с други думи някой трябва да обеднее, примерно Гърция, за да се удвои състоянието на отделни богати хора. (Richest 1% will own more than all the rest by 2016 - Oxfam)
Колкото до лекарствата, те са недостъпни за огромен брой хора, за които са жизнено необходими, заради законите за защита на интелектуална собственост, тяхното прилагане довежда до многократно им поскъпване
Надявам се Ципрас да има топките , за да стане европейския Рафаел Висенте Кореа Делгадо