Обратният ефект от насилието в Москва: Опозицията вече има обща кауза

Русия се превърна в сцена на две реалности, които нямат нищо общо помежду си.

Световните медии показаха как в центъра на Москва полицаи влачат и дърпат младежи, които протестираха по улиците на столицата с искания за свободни избори в събота.

По същото време президентът Владимир Путин се намираше в Санкт Петербург, където между другото се качи в остъклен батискаф и се спусна до дъното на Финския залив, за да разгледа останките от потънала подводница от времето на Втората световна война.

Потапянето на Путин под повърхността на водата се оказа непринудено ироничен коментар от страна на властите спрямо грозните сцени на полицейско насилие в Москва. Държавният глава запази мълчание през целия уикенд, без да обърне внимание на смущаващите кадри от репортажите в столичния град.

Полицейската операция на 27 юли действително беше масивна: близо 1400 души са арестувани по време на разгонването на демонстрациите. Акция с подобен размах е рядкост в последните години. Тя напомня по-скоро на твърдата реакция по време на антиправителствените протести от зимата на 2011-2012 г.

Сега силите за сигурност отцепиха части от центъра на града с прегради, а дори минувачи, попаднали по случайност в близост до сборния пункт на протестиращите пред московското кметство, бяха извозени с бусовете на полицията.

Служители на жандармерията използваха палки и електрически тейзър срещу тийнейджър. Група младежи се принудиха да търсят убежище в православна църква заради напора на униформените. Целта на акцията беше да се разпръсне протестът, несъгласуван с местните власти, още преди той да започне по същество. Мисията бе изпълнена, но само частично.

Без да го иска, властта обедини силите на опозицията.

Протестът беше провокиран от решението на местната избирателна комисия да не допусне до участие в изборите за местен парламент в Москва близо 20 кандидати. Изборите ще се проведат на 8 септември.

За да бъдат регистрирани, независимите кандидати трябва да съберат предварителна подписка с подкрепата на най-малко 3% от жителите на съответния район на Москва с право на глас. 18 от опозиционни представители успяха да изпълнят условието, независимо от апатията сред масовото население и практическите трудности в отпускарския сезон. Властите очевидно се оказаха неподготвени за настроението на недоволните граждани на столицата. Неправилната преценка говори сама по себе си за дистанцията, която разделя управляващите и управляваните в Москва.

В началото на юли всички кандидати за Московската градска дума подадоха своите документи. В този момент избирателната комисия реши да започне рязко служебно съкращаване на списъка с потенциалните играчи. Не на друго основание, а на база на представените подписи, огромна част от които се обявяват за "недействителни".

Така руските опозиционни сили, които иначе са пределно разединени, изведнъж откриха обща кауза срещу Кремъл. Митингите и протестните демонстрации продължават вече втора седмица. Разрешен от местните власти протест през миналия уикенд събра 20 000 участници, което е сериозен брой за стандартите на системно потисканите публични политически прояви в Москва.

В навечерието на протестите от 27 юли офисите и жилищата на участващите в демонстрациите политици бяха претърсвани, а някои от кандидатите - арестувани. Предварителното сплашване на техните последователи отново не даде очаквания резултат.

Кметът на Москва Сергей Собянин, поддържан от Кремъл, действително успя да разпръсне хората от улиците сравнително бързо. Но самият факт, че се налага да реагира с толкова остри силови действия срещу недоволството на хората, е показателен за това колко далеч се е отклонило доверието от избирателите към градоначалника.

Технократът Собянин беше един от обсъжданите наследници на Путин начело на президентската власт. Тази перспектива обаче може да се окаже загубена безвъзвратно след последните сблъсъци в Москва.

Недопуснатите незвисими кандидати са само непосредственият повод за протестната вълна. Недоволството срещу решенията на властта обаче се корени по-дълбоко.

От една страна - причината е в налагащото се впечатление, че правителствените лидери и руското население обитават два напълно несъвместими свята. Докато официалните гласове възхваляват напредъка и превъзходството на руската държава, икономиката се намира в стагнация. Системата буксува. Липсват иновативни идеи. Политически ангажираните жители на Москва се оказват в ситуация, в която участието им при вземането на решения е "нежелателно" дори на локално ниво.

Местното законодателно събрание не предоставя трибуна на гражданите, които търсят отговорност от властта за огромните разходи, непрозрачните обществени поръчки и съмненията в корупция. Критичните гласове срещу проектите на Сергей Собянин не се чуват никъде извън социалните мрежи и малкото незвисими вестници.

"Това съм аз след бягане на 5 км! Може би точно в този момент ми счупуха крака, когато ме свалиха на бордюра. Ако още някой намери снимки на ареста ми, ще бъда благодарен", пише един от участниците в прортеста Константин Коновалов.

Потенциалният сигнал за общи действия на опозицията се наблюдава с повишено внимание от Кремъл.

Управляващите имат причини да се притесняват, че евентуален пробив на местно ниво може да отвори пътя към представителство в по-влиятелни институции - например при изборите за Държавната дума през 2021 г.

Непредвиденото следствие от политиката на изключване се състои в това, че масовата забрана за участие на опозицията в битката за местната власт в Москва омаловажи всички опити за подобряване на репутацията на Русия при провеждането на демократични избори. Нещо повече: този ход на властта може да накара московските граждани да предприемат още по-съзнателен избор - да гласуват за когото и да е, само не и за кандидатите на Кремъл.

Във всеки случай, акцията от събота не уплаши опозицията. Водачите на протестите вече се готвят за ново събиране след седмица, като мястото и форматът му все още не са обявени.

Доколкото снизходителността не е сред характерните черти на стратегията на Кремъл, не е изключено да се стигне до допълнителна ескалация на конфликта.

Новините

Най-четените