Партията "Лига" на Матео Салвини - бившият вътрешен министър на Италия, който не крие амбициите си да управлява страната след следващите избори, сега е поставена в неудобна ситуация, а скандал с един от общинските ѝ съветници във Вогера, Северна Италия, се превърна в топ новината за цялата страната.
Бившият полицейски комендант, адвокат, преподавател по Наказателно-процесуално право в университета на Източен Пиемонт, а в момента и действащ общински съветник Масимо Адриатичи е поставен под домашен арест, след като във вторник вечерта застреля марокански мигрант.
Жертвата - 39-годишният маркоканец Юнс Ел Бусетауи, известен като Муста, е бил застрелян с един куршум в гърдите от Адриатичи след спречкване между двамата на градски площад във Вогера.
Политикът е поставен под домашен арест, а прокуратурата е започнала сериозно разследване. Първоначално обвинението спрямо общинския съветник беше за убийство, но впоследствие беше променено на използване на непропорционална сила при самозащита - знак, че магистратите са склонни да вярват на историята на Адриатичи.
Според нея той е станал свидетел на това как мароканецът е започнал да притеснява жена в бар, а той се е намесил на нейна страна, за да я защити от натрапника. При последвалото спречкване политикът е бил бутнат на земята. При падането личното му оръжие е произвело изстрел, попаднал в гърдите на Муста.
В защита на тази версия писаха и някои от медиите. Според тях мигрантът е добре познат на полицията, има проблеми с алкохола и многократно е участвал в подобни сцени, в които е трябвало да се намесват органите на реда.
Тук обаче има няколко проблемни момента, свързани със самото произвеждане на изстрела. Самото оръжие е законно притежавано от Адриатичи от времето му в полицията, но употребата му създава озадачаващи въпроси.
На първо място той е носил заредено оръжие на публично място? И по какъв начин е произведен случаен изстрел, когато оръжието по принцип трябва да има пуснат предпазител. Допълнително с това препоръките за огнестрелно оръжие са при зареждане на пълнителя да има поставен най-отгоре халосен патрон - нещо, което на някои места дори е поставено в закона.
Местното издание Il Fatto Quotidiano цитира свой източник в разследването, според когото е твърде рано да се говори в конкретика по случая, а органите на реда предпочитат първо да проверят няколко хипотези, преди да подходят към заключенията. Тепърва предстои и изслушването пред съдия за предварителното разследване.
Въпросните хипотези засягат именно някои от спорните разминавания по случая.
"Ако общинският съветник от "Лигата" е имал време да зареди оръжието, то значи времето на спора му с мароканския гражданин е по-дълго от това, за което се споменава. Това би подкрепило първоначалното обвинение в убийство, което обаче по-късно беше отхвърлено от прокуратурата. Ако, от друга страна, е вярно, че оръжието е било вече заредено, и когато комисарят е паднал, той несъзнателно е натиснал спусъка, тогава ще трябва да се изясни защо той е обикалял не само въоръжен, но и с куршум в цвета", пишат от изданието Open.
И макар полицията да е категорична, че е твърде рано да се вадят изводи, за политиците този случай представлява само нов повод за размяна на нападки.
Сенаторът от левоцентристката Демократическа партия Алан Ферари, който е избран от региона, незабавно призова лидера на крайната десница да осъди случилото се. По думите на левия политик в една цивилизована и демократична държава е недопустимо лице на изборна длъжност да стреля по хората.
"От съда зависи да открие какво точно се е случило, но всеки, без изключение, трябва да осъди логиката на Дивия запад и раздаването на правосъдие", заяви на свой ред Виничио Пелуфо, ръководител на клона на Демократическата партия в северния регион Ломбардия.
"Ако "Лигата" си мисли, че носенето на оръжие носи защита, това е наистина тревожно, защото то носи единствено кръвопролития и със сигурност не носи ред и законност. Общественият ред и следенето за спазване на закона са отговорност на полицията, със сигурност не на съветник, който, както и да го погледнете, е бил въоръжен на публичен площад", подчертава още Пелуфо.
На свой ред, Матео Салвини не се разграничи от своя общински съветник, а напротив - изтъкна, че в случая става въпрос за самозащита, след като Адриатичи е станал "жертва на нападение".
"Жертва на агресия, той реагира случайно с изстрел, който за съжаление уби чужд гражданин", отбеляза Салвини във видео, публикувано на страницата му във Facebook, наричайки инцидента "законна защита", а обвиненията спрямо неговия съпартиец - прибързани и политически.
Към тази версия ще се придържа и екипът от адвокати на Адриатичи. Според нея политикът се обадил, за да повика полиция, а мароканецът започнал да го блъска. Именно при създалата се хаотична ситуация, съветникът е произвел неволно изстрела, падайки към земята.
Един от основните проблеми в разследването е, че няма нито една камера, която да е била насочена към двамата по време на инцидента. Въпреки че това е публично място, в един момент се оказва, че политикът и мароканският мигрант се намират в сляпа точка на площада.
До голяма степен причината за съмненията спрямо тезата на Адриатичи е неговият собствен профил като политик.
Наричан от местните хора "шерифа", в градския съвет той отговаря за въпросите на сигурността - нещо, което изглежда логично на фона на профила му като бивш човек на реда и експерт в криминалното право.
На поста си в общинския съвет обаче той става известен като остър и крайно консервативен политик - радикален противник на шума от нощните заведения, на бездомниците и просяците. Неговите бивши студенти от университета на Източен Пиемонт коментират за него, че е демонстрирал сериозна расова преднамереност, като винаги, когато е трябвало да бъдат давани примери за престъпления, те са били извършвани от мигранти - дали бежанци от Северна Африка или домашна помощница от Румъния.
Именно тук идва и въпросът с това защо той се разхожда с оръжие на обществено място и как в един момент то се оказва извадено и насочено по начин, че дори неволно да предизвика изстрел.
Подобно на други европейски държави, Италия има строги закони, контролиращи носенето на огнестрелно оръжие и използването му, а случаите на смърт от огнестрелна рана са редки. Това е така, защото италианското законодателство гледа на употребата на огнестрелно оръжие за самозащита като наистина краен вариант при липса на каквито и да е други опции за защита на собствения живот или този на друг човек.
Самият Адриатичи пък е известен като прекрасен стрелец и човек, който определено може да си служи с оръжие така, че да знае накъде да го насочи, за да не предизвика фатален изстрел.
Разследването по случая продължава, политическата буря в страната - също.