Гледката от центъра на Тбилиси вече няколко вечери подред е внушаваща.
Международните медии не се наемат да кажат колко точно грузинци са по площадите, но със сигурност броят им варира от 30 до 70 хил. души. И то на фона на скромното население на Грузия от 3,7 млн. жители.
Протестите освен това са посрещнати от брутално полицейско насилие, подклаждано от управляващата партия в страната, която всячески се опитва да смаже или поне да намали недоволството.
Ситуацията в Грузия започва да ескалира още през октомври, когато партията "Грузинска мечта" печели парламентарния вот.
Мнозина гледат на изборите като своеобразен референдум за присъединяването на Грузия към Европейския съюз, а потенциалното членство в ЕС дори е разписано в грузинската конституция.
Затова и мнозинството на "Грузинска мечта" от вота изглежда съмнително. Случващото се в Грузия не убягва на Брюксел и оттам излизат със становище, че изборите са компрометирани и резултатът от тях не бива да бъде признат.
И въпреки широките проевропейски настроения в страната, на 28 ноември премиерът Иркали Кобахидзе обявява, че Тбилиси замразява преговорите за членство за четири години.
Той се позовава на становището на Европейския съюз и заявява, че Брюксел има за цел да организира преврат в Грузия.
Кобахидзе добавя, че страната ще откаже и всякакви финансови грантове от ЕС най-рано до 2028 г.
Думите му, заедно със Закона за чуждестранните агенти, който копира този в Русия, се приемат като спирачка пред Грузия по пътя ѝ към Европа.
На практика въпросният закон представлява сериозна заплаха за свободата на словото и може да бъде прилаган срещу опозиционни журналисти и активисти. Думите на Кобахидзе преливат чашата и в петък, 29 ноември, по улиците на Тбилиси излизат немалко недоволни грузинци.
През уикенда тълпите стават все по-големи и се стига до сблъсъци с полицията.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили заявява в националните грузински медии, че навън има "стотици хиляди протестиращи" и обвинява "Грузинска мечта", че тласка Грузия - бивша съветска република - все по-бързо и по-упорито обратно в орбитата на Русия.
"Когато става въпрос за независимостта на родината ни и нейната съдба, хората излизат [на протести] масово", убедена е Зурабишвили. Полицейското насилие също не може да спре отприщилото се недоволство и дори го засилва още повече.
В събота и неделя - вечерите на най-масови протести - демонстранти с грузински и европейски знамена крещят на полицаите, че са "руски слуги".
"Никога не съм виждал такава агресия към протестиращи, към стари хора, към деца, към жени. Невероятно е", споделя пред "Си Ен Ен" един от демонстрантите. Тяхното недоволство не е само към последните изказвания на премиера Кобахидзе, а и към цялата партия "Грузинска мечта".
Формацията е основана от милионер, който трупа състоянието си в Русия и който има обезпокоителни откровения като това, че иска да забрани всички други партии в Грузия.
Освен това по данни на неправителствената организация "Демократичен институт" от декември 2023 г. над 80% от грузинците подкрепят членството в ЕС. Страхът, че Грузия отново може да стане недемократична, тоталитарна държава, отдалечена от Европа, сред населението е огромен.
Присъединяване на Грузия към Евросъюза би гарантирало не само правата и свободите на грузинците, но и участие в пакта за отбрана на ЕС, което е особено важно за Тбилиси в светлината на войната в Украйна.
Върховният представител на ЕС по външните въпроси - Кая Калас - открито призова Грузия да се върне в проевропейския си път и да премине към деескалация на напрежението.
Калас строго осъди насилието към протестиращите и изрази съжаление, че "Грузинска мечта" се опитва да отклони Тбилиси от членството в Евросъюза. Кобахидзе категорично отхвърля критиките на Запада, както и твърденията, че партията му има връзки с Русия.
Той посочва, че "Грузинска мечта" не е против присъединяването на Грузия към ЕС, а е против "изнудването и манипулациите от страна на Брюксел".
Президентът Зурабишвили от своя страна призовава за нови парламентарни избори под надзора на Евросъюза. "Искаме да си върнем европейското бъдеще и имаме нужда от подкрепата на Европа за тази цел", уточнява тя.
"Това е протестът на цял един народ", обобщава Зурабишвили.
Говорителят на Кремъл - Дмитрий Песков - отрича Русия да има намеса в изборите в Грузия.
Пред "Ройтерс" обаче той сравни ситуацията в Тбилиси с Майдана в Киев от 2014 г., когато Украйна пое по пътя си към европейска интеграция.
"Грузия бързо се движи по пътя на Украйна и към една безкрайна бездна", смята Песков.