Ферма край Лагуна Роуд, път в окръг Вентюра, щата Калифорния, стана сцена на сблъсъци миналата седмица.
В четвъртък, 10 юли, фермери там се изправят срещу маскирани федерални агенти, а камери улавят как агенти свалят поне един човек на земята и го задържат.
От Департамента по национална сигурност след това заявяват, че на мястото се е отглеждала марихуана, а акцията е била насочена срещу нелегалните мигранти в САЩ.
От своя страна губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм, който вече влезе в конфликт с американския президент Доналд Тръмп, определи действията на службите като "нехуманни".
По думите му тактиките, които се прилагат срещу имигрантите в САЩ, провокират "хаос, страх и терор в общностите".
А това е поредната такава акция. Дни по-рано, на 7 юли, тежковъоръжени агенти и войници се появяват в парка "Макартър" в Лос Анджелис, като според кмета на града - Карън Бас - целта е била да се продължи с налагането на страх и терор.
В центъра на много от акциите срещу нелегалните мигранти е Имиграционната и митническа служба на САЩ (ICE), на която Тръмп разчита да прокарва неговите антиимигрантски политики.
ICE е създадена с идеята да противодейства срещу нелегалната имиграция и международната престъпност, но днес все повече се свързва с масови арести, депортации, страх и несигурност в американските имигрантски общности.
В началото на юни именно показните и на моменти безразборни действия на ICE доведоха до кризисна ситуация в мегаполиса Лос Анджелис, където огромна част от населението е съставена именно от имигранти - легални и нелегални.
Напрежението се успокои, но акциите на антиимигрантската служба продължават да предизвикват остри реакции и да водят до сблъсъци като този в окръг Вентура.
Това повдига въпроса какво представлява ICE и как действа тази организация:
Защо е създадена?
В този си вид ICE се появява през 2003 г. в контекста на събитията от 11 септември и необходимостта от силно затягане на мерките за вътрешна сигурност пред заплахата от международния тероризъм. Съответно минава под шапката на Департаментът по вътрешна сигурност (DHS), след като до онзи момент е била част от Министерството на правосъдието.
Към момента в службата работят около 20 000 агенти, разпределени в 400 бюра в САЩ и 53 държави по света. Бюджетът през 2024 г. е бил в размер на близо 9 милиарда долара.
ICE се състои от пет основни дирекции:
- "Разследвания и вътрешна сигурност" - най-голямата и най-активната част от Агенцията. Разполага с 10 300 служители, от които над 6000 са специални разследващи оперативни агенти. Те имат широки правомощия да извършват акции по нарушения на над 400 закона;
- "Прилагане на имиграционното законодателство" - занимава се с депортацията и задържането на нелегални имигранти и поддържа около 500 центровете за временно задържане, които в голяма степен наподобяват затвори;
- Главен юрисконсулт - предоставя правни консултации и обучение на служителите на ICE;
- "Професионална отговорност" - отговаря за разследването на твърдения за неправомерни действия, включващи служители на ICE;
- "Координация с щатски, местни и племенни власти" - отговаря за изграждането и подобряването на взаимоотношенията и координирането на дейности с правоприлагащите органи на щатско, местно и локално ниво.

Кой е начело на ICE
Тод Лайънс е изпълняващият длъжността директор на агенцията. Той e на тази позиция от месец март насам, като от 2007 г. е част от структурите на ICE.
Името му нашумя малко повече през април, когато заяви, че би искал Агенцията да повиши ефективността си в депортациите, правейки сравнение със системата за достaвки на пратки, която компанията Amazon има.
"Трябва да се подобрим и да започнем да разбираме този процес сякаш е бизнес. Като Amazon, само че с хора", казва той, цитиран от Arizona Mirror.
Какво върши ICE, откакто Тръмп стана президент?
За по-малко от шест месеца - между края на януари, когато Тръмп встъпи в длъжност, и началото на юни - са задържани над 55 000 души. В рамките само на юни пък са арестувани около 30 000, което е абсолютен рекорд, откакто Департаментът по вътрешна сигурност започва да публикува месечни статистики през 2020 г.
Данни до 20 юни показват, че 28,6% от задържаните в центровете имат поне една предишна присъда, 25,6% са в очакване на повдигане на обвинение, 46,9% са посочени като "други нарушители на имиграционните закони".
Малко над 11% от всички са в процедура за бърза депортация. За целия юни са били депортирани над 18 000 души.
Отпорът срещу акциите
На действията на ICE реагират правозащитни организации, политици от опозицията, а вече е и съдии,
Федералният съдия Мааме Евуси-Менса Фримпонг в петък, 11 юли, разпореди на Департамента по вътрешна сигурност да спре да задържа лица само на база раса, език или професия.
Решението идва след като съдията стига до извода, че федерални служители спират и арестуват хора при своите акции в района на Лос Анджелис без достатъчно основание за това.
Според заповедта на съдията DHS трябва да изготви насоки за служителите си, по които да се определя "достатъчно подозрение" спрямо някого, преди той да бъде арестуван. Това достатъчно подозрение трябва да е отвъд расата или етноса на човека, езика, който говори, или акцента му.
Решението идва след като Американският съюз за граждански права (ACLU) заведе дело срещу администрацията на президента Доналд Тръмп от името на петима души и на организации в защита на имигрантите.
Според тях арести са извършвани в нарушение на Конституцията, а също така на задържани е бил отказван достъп до адвокати.
По думите на Фимпонг администрацията на Тръмп не е успяла да предостави информация за основанията за направените арести. Ограничението от съдията засяга и ФБР и Министерството на правосъдието, но е по-скоро временна мярка.
Говорителят на Департамента за вътрешна сигурност Триша Маклафлин вече разкритикува решението с думите, че "окръжен съдия подкопава волята на американския народ".
А засилените действия на ICE вероятно ще продължат, след като администрацията на Тръмп миналия месец призова за повече усилия за депортацията на нелегални мигранти.