Доналд Тръмп направи дългоочакваното си завръщане в социалната мрежа X в интервю с нейния собственик Илон Мъск.
Събитието бе обявено преди няколко седмици и се очакваше с голямо нетърпение на фона на предстоящите избори в САЩ и подкрепата, която милиардерът Мъск обяви за кандидатът на Републиканската партия.
"Интервюто" обаче по-скоро представляваше приятелски разговор и започна с повече от 40 минути закъснение.
Според Мъск причината е "масирана DDоS кибератака" спрямо социалната мрежа X. Става дума за такъв тип атака, която насочва големи обеми интернет трафик към определени сървъри, за да ги блокира.
"Тази масирана атака илюстрира желанието на много хора да попречат да се чуе какво има да каже президентът Тръмп", коментира собственикът на Tesla и X.
От своя страна Тръмп акцентира върху броя на хората, които се опитвали да проследят разговора. Според данните на Х в своя пик разговорът е имал 1,3 милиона слушатели, като той бе излъчен на живо и от профила на бившия президент.
Това е първата поява на Тръмп в социалната мрежа от 2021 г. насам, когато акаунтът му бе блокиран след щурма на Конгреса от негови поддръжници.
След това Илон Мъск придоби Twitter и направи радикални промени в платформата, включително смяна на нейното име на X и действия, които според него означават даване на пълна свободата на словото.
В хода на 2-часовия разговор Тръмп говори за опита за покушението срещу него на 13 юли и бе категоричен, скоро отново ще се появи в градчето Бътлър, където се случи инцидентът.
"Мисля, че много хора се възхищават на вашата смелост в такава ситуация", коментира Мъск, имайки предвид реакцията на Тръмп в секундите след стрелбата и вдигнатия му нагоре юмрук.
Впоследствие двамата коментираха теми, по които имат изключително сходни позиции, включително президентската надпревара и кандидатът на демократите Камала Харис, нелегалната миграция към САЩ, отношенията с Китай и Европейския съюз, вътрешната сигурност, образованието и състоянието на икономиката.
Не бяха подминати и теми като климатичните промени и цензурата, а Тръмп изтъкна отношенията си с лидерите на Русия, Китай и Северна Корея в първия му мандат на управление и настоя, че Америка ще бъде по-сигурна отново под негово ръководство.
Той се възползва от възможността да говори надълго и нашироко и повтори твърденията, че е жертва на политическа вендета. В голяма степен не каза нищо ново или различно и преповтори всички свои основни опорни точки в кампанията си, докато Мъск многократно потвърди подкрепата си към него.
"Мисля, че се намираме на кръстопът по пътя на съдбата на нашата цивилизация. Трябва да поемем по правилния път и мисля, че вие сте правилният път", каза най-богатият човек в света.
"Не всяка подкрепа означава толкова много, ако трябва да бъда честен, но твоята подкрепа означава наистина много", отговаря Тръмп.
По думите му Камала Харис, кандидатът на демократите за предстоящите президентски избори, е "радикален ляв лунатик", "по-лоша от Бърни Сандърс" и "царица на границата", имайки предвид нейната роля и позиции по въпросите с нелегалната имиграция.
Тръмп дори си позволи да твърди, че държавите в Централна и Южна Америка изпращат умишлено към САЩ осъдени престъпници, за да освободят затворите си.
Описа ситуацията като "зомби апокалипсис".
По думите му това е така заради невъзможността на сегашната президентска администрация да се справи с проблема. Тръмп използва случая, за да отправи и лични нападки към Харис.
"Тя не е дала нито едно интервю, откакто започна цялата тази измама", каза Тръмп и допълни, но без да дава доказателства за твърдението си, че оттеглянето на Байдън от изборите е "преврат".
От предизборния щаб на Харис определиха интервюто като пример за "екстремизъм".
"Цялата кампания на Тръмп е в услуга на хора като Илон Мъск и самия него - обсебени от себе си богаташи, които ще продадат средната класа и които не могат да излъчат подкаст на живо през 2024 г.", заяви Джоузеф Костело, който е начело на предизборния щаб на кампанията на Харис.
Интервюто бе добър шанс за Тръмп да се възползва от огромната аудитория в X и подкрепата на Мъск. Това пък бе най-явният пример досега за все по-отворената прегръдка на Мъск към десните политики.
Той подкрепи Тръмп през юли след опита за убийство, но в рамките на разговора каза, че преди това се е смятал за "умерен демократ".