Вече минаха близо 9 месеца от настъпването на Брекзит, но май Великобритания тепърва ще усеща какъв масивен автогол си е вкарала с напускането на Европейския съюз, особено на фона на вихрещата се криза с дефицит на храни и стоки от първа необходимост.
Водещи работодатели в страната изразиха своята загриженост по въпроса и настояват правителството в Лондон да предприеме мерки, тъй като в противен случай Коледният сезон може да се окаже провален.
В момента Великобритания изпитва няколко основни проблема, които стоят в основата на тази криза. От една страна има недостиг на шофьори на товарни камиони, от друга се наблюдава недостиг на кадри в производството за хранителния сектор, а същевременно с това от ресторантьорския бранш се оплакват също от липса на персонал.
Така в някои заведения дори се видяха принудени да спрат да предлагат част от менюто си заради липсата на достатъчно продукти, докато в редица супермаркети празните рафтове се превърнаха в честа гледка.
Най-яркият пример за тежката ситуация в момента в страната беше решението на веригата за бързо хранене McDonald's да спре да предлага млечни шейкове и безалкохолни напитки в ресторантите си във Великобритания заради недостига на продукти.
Междувременно друга голяма верига от ресторанти за бързо хранене - Nando's, беше трябваше да затвори временно около 50 свои обекта, принудена от липсата на достатъчно персонал и на достатъчно пилешко месо - основният специалитет на веригата.
Оказва се, че с пилешкото месо във Великобритания наистина има проблем, като производството в страната е спаднал с 10% според данни на Британският съвет за домашни птици - националната търговска група на Обединеното кралство за производството на птиче месо.
Оттам обясняват, че причината за спада в производството идва оттам, че в момента около 16% от работните места в индустрията не са запълнени. Именно този недостиг на кадри води до забавяния и до проблеми с доставките.
"Когато нямате хора, имате проблем - и това е нещо, което виждаме по цялата верига на доставки. Кризата с работната ръка е въпрос на Брекзит и за това има много доклади в сектора на храните и напитките", се казва в изявление на Ричард Грифитс, главен изпълнителен директор на Британския съвет за домашни птици.
Според експертите проблемът с пилешкото ще се разпростре и до наличието на достатъчно пуйки за Коледа за типичната коледна вечеря. А според Британската асоциация на месопреработвателите като цяло месото може да се окаже сериозен проблем по празниците, като се има предвид, че месокомбинатните предприятия страдат от недостиг на персонал от около 14%. Затова и сега те изостават с около 6 седмици в производството на продукти като колбаси, бекон и други.
Супермаркетите също предупреждават, че недостигът може да се влоши сериозно преди сезона на празничното пазаруване.
Ричард Уокър, управляващ директор на веригата супермаркети в Iceland, коментира пред BBC Radio в сряда, че в магазините вече има липси на някои продукти, включително хляб и безалкохолни напитки. Междувременно веригата се бори да си осигури запаси, необходими за пиковия сезон около Коледа.
"Недостигът, който потребителите виждат при Nando's и McDonald's през последните дни и седмици, подчертава огромното въздействие, което този недостиг на шофьори на камиони оказва върху бизнеса", коментира Уокър.
"Истинското притеснение е, че времето изтича бързо и наближаваме изключително натоварения коледен период, през който силната верига на доставки е жизненоважна за всички", допълва още той.
За това предупреждава и председателят на най-голямата британска ритейл верига Tesco - Джон Алън.
"В момента ние се справяме доста трудно с това да отговорим на настоящото търсене и нямаме възможност и капацитет да натрупаме достатъчно запаси", обобщава ситуацията той и допълва, че ситуацията с недостига на храни и основни продукти е най-лошата, която е виждал за цялата си кариера.
Ядрото на проблема е в това, че голяма част от работниците в тези сектори идват от държави членки на ЕС.
Заради Брекзит и заради пандемията много хора са напуснали Острова, за да се върнат по домовете си, което оставя една огромна дупка в пазара на труда на Великобритания, която не може да бъде запълнена толкова лесно.
Според данните на Асоциацията на автомобилните превозвачи в Обединеното кралство между 20 и 25 хил. шофьори на камиони са напуснали страната след Брекзит, а заради ограниченията около пандемията обучението на нови шофьори се бави. Само за сравнение общият брой на шофьорите на камиони в страната е около 100 хил., а за по-малко от година Великобритания е загубила между 1/5 и 1/4 от заетите в този сектор.
Другият проблем идва от самия факт, че наличието на работна ръка в страната може и да не покрие всички нужди на бизнеса. На практика според икономическите оценки Обединеното кралство има отворени рекордни 1 млн. свободни работни места, докато безработицата в страната е под 5%.
За сметка на това работодателите вече не могат да привличат персонал от ЕС заради по-строгите имиграционни правила, въведени от правителството в Лондон след Брекзит.
Така по-големите компании се виждат принудени да започват да раздават сериозни бонуси за сключване на договор с шофьори, като тези бонуси достигат и до 1000 лири (1166 евро).
Междувременно глобалните вериги на доставки са под огромен натиск като част от последствията от глобалната пандемия. И през последните месеци недостигът на персонал във Великобритания се изостри от правилата, които изискват хората да се изолират, ако влязат в контакт с някой, който е бил заразен с коронавирус. Тези правила оттогава са отменени, но проблемът не изчезва.
Работодателите в страната са категорични, че ако правителството не насочи усилията си бързо в посока решаване на проблема, кризата ще се проточи и в 2022 г., а Коледата - любим празник на британците, ще остане много по-постна и празна, отколкото всички се надяват.