Иберийският полуостров малко по малко се връща към нормалния ритъм на живот, след като в началото на седмицата Испания, Португалия и части от Югозападна Франция останаха без ток.
Това доведе до почти безпрецедентен хаос от неработещи летища, обществен транспорт и бензиностанции, опашки пред банки, липса на мобилни мрежи и интернет, мрак и всеобщо чувство за несигурност.
Все пак към сутринта на вторник, по-малко от 24 часа след мистериозното спиране на тока, ситуацията бавно се нормализира, макар че ще бъдат необходими още поне няколко дни.
От испанския оператор на националната електрическа мрежа Red Electrica обявиха, че над 99% от мощностите са възстановени. В Португалия местната REN потвърди същото.
Какво в крайна сметка причини всичко това? Все още никой не може да каже със сигурност.
Ясно е, че в понеделник преди обед Испания в рамките на пет секунди около обяд губи 15 гигавата електрическа мощност, което е около 60% от националното потребление Според Red Electrica, този срив е предизвикал разпадане на електрическата връзка с Франция през Пиренеите, довеждайки до пълен колапс на системата.
"Подобен широкомащабен срив е изключително необичаен и може да бъде причинен от редица неща: физическа повреда в мрежата, координирана кибератака или пък драматичен дисбаланс между търсенето и предлагането, който да доведе до колапс", обяснява енергийният експерт Тако Енгелаар, цитиран от Euronews.
По неговите думи различните национални и регионални мрежи са силно свързани помежду си и срив на едно място може да доведе от прекъсвания с огромен обхват в няколко държави. Експертът дава и пример от 2003 година, когато авария на швейцарски далекопровод води до 12-часова загуба на ток в по-голямата част от Италия.
•••
Друг случай е от 2006 г. Тогава претоварване на мрежа в Германия спира електричеството за часове на около 10 милиона души във Франция, Белгия, Италия и Испания.
Сега испанският премиер Педро Санчес побърза да предупреди за разпространението на конспиративни теории и фалшиви новини.
Една от първите версии, които се появяват в понеделник, е свързана с пожар около ключов далекопровод в района на Перпинян във Франция, недалеч от границата с Испания. От Réseau de Transport d'Électricité - операторът на високоволтовата мрежа във Франция - отрекоха за подобен инцидент.
Педро Санчез, както и португалският му колега Луиш Монтенегро заявиха, че няма данни сривът да е вследствие на кибератака и поясниха, че причините тепърва ще се изясняват.
Засега основната версия е свързана с природно явление, по това, което казват от REN.
"Поради екстремни температурни колебания във вътрешността на Испания се случиха аномални трептения в линиите с много високо напрежение (400 kV), явление, известно като "индуцирана атмосферна вибрация", съобщават от испанския енергиен оператор.
Индуцирана атмосферна вибрация? Оказва се, че това е природно явление, което съществува, но се случва много рядко.
Представлява трептения в атмосферата, причинени от внезапни промени в температурата или налягането. Това става, когато част от земната повърхност се нагрее много силно за кратко време. Въздухът отгоре се затопля, разширява и се издига, създавайки дисбаланс в налягането с околния по-хладен и по-плътен въздух.
Атмосферата реагира на получения дисбаланс, генерирайки вълни, подобни на тези в езеро. Само че вместо да се мести вода, по сходен начин се местят облаците. Неслучайно в науката такова явление се нарича още гравитационни вълни или топлинни трептения.

За да се случи обаче, не е необходимо единствено температурата да е висока. По-важна е скоростта, с която тя се повишава. Затова може да се случи почти навсякъде и да се активира на произволен принцип от нещо внезапно като пожар или експлозия.
Според REN именно такъв тип трептения са причинили смущения в синхронизацията между високоволтовите далекопроводи, което в крайна сметка е довело до последователни смущения във взаимосвързаните мрежи.
Все пак тепърва ще става ясно дали точно това е причината.
При всички положения се откриват някои по-сериозни въпроси относно уязвимостта на енергийните системи, които стават все по-свързани помежду си и все по-зависими от преноса през огромни разстояния.
Независимо от непосредствената причина, сривът в Испания и Португалия показва колко застрашени сме на фона на все по-голямата консумация на електричество.