Скандалът в Сърбия с хулиганския тартор и ръководител на организирана престъпна група Велко Беливук, известен като Веля Неволя ("Вельо Бедата") извади на бял свят отново тежките връзки, които организираната престъпност и трафикантите на наркотици имат с фракциите на футболните ултраси.
Самият Беливук заявява пред прокурорите, че той е просто водач на фенска фракция към белградския футболен гранд "Партизан", но до момента всичко по делото, което трябва да започне в началото на август, показва, че той е много повече от това.
Нещо повече - Велко играе важна роля в трафика на наркотици, минаващ през Балканите, и представлява ключова фигура с връзки в полицията, черногорската мафия и дори по върховете на властта.
Макар че той сам би трябвало вече да е отписал последните, след като в показанията си публично обвинява президента Александър Вучич, вътрешния министър Александър Вулин и техни близки в това, че им е изпълнявал услуги години наред.
И в показанията си пред следователите допълва, че е готов да разкаже още доста, ако "някои хора не се вразумят".
Самият Вучич категорично отрече подобни инсинуации, както и въобще да се е виждал с когото и да е от сръбската организирана престъпност.
Освен това той разпалено обеща война срещу мафията, превзела страната, описвайки ситуацията като война между два черногорски клана, които спорят за контрол над престъпността не само в родината си, но и в Сърбия.
Въпросните два клана - Кавач и Шкаляри, цитирани от Вучич в пламенната му реч за борбата с организираната престъпност, действително са сред най-могъщите престъпни организации на целия полуостров, контролирайки всякакви криминални начинания от кражбите до търговията с кокаин.
Тези два клана произлизат от две съседни селища, разположени в залива Котор, на живописния Адриатически бряг на Черна гора. Някога те са били част от една и съща могъща престъпна банда, но една сделка за наркотици от Южна Америка за Европа от 2014 г., провалила се гръмко в Испания, създава разрив и организацията се цепи на две групи, обявили си кървава вражда.
Оттогава насам по-голямата част от престъпните групи в Сърбия и Черна гора се присламчват към едната или другата група, създавайки два мощни, съперничещи си криминални синдиката с действия по целите Балкани. След 2015 г. тази вражда е довела до десетки доказани убийства, като техният брой непрестанно продължава да се увеличава.
Групата на Беливук "Принципи" е част от по-голямата агитка на "Партизан", носеща името "Еничари" по името на елитния войскови корпус на Османската империя, събиран сред християнското население на империята.
За тази фенска група се смята, че е дълбоко замесена в трафика на наркотици, както и в редица други престъпни начинания, като тази си престъпна сила тя дължи не само на редиците си от фанатично верни ултраси, но и на крепките си връзки с престъпния клан Кавач.
Макар Беливук да стои начело на хулиганската йерархия в агитката на Партизан, една от основните връзки с клана в момента се смята, че се държи от Александър Видоевич - виден член на футболната агитка "Еничари" и част от клана Кавач. До 2016 г. това се прави от тогавашния тартор на агитката - Александър Станкович - "Сале немия".
Сале се превърна в една от най-видните жертви на сблъсъка между двата черногорски клана в Белград, след като в средата на октомври 2016 г. той е убит от двама нападатели, които го прострелват многократно, докато излиза от фитнеса след тренировка. Заедно с него е убит тогава и неговият телохранител - действащ служител на сръбското МВР.
През 2013 г. Станкович е осъден на 5 години и 10 месеца затвор за трафик на наркотици, но той така и не попада зад решетките по тази присъда, като причината за това е, че съдът многократно отлага началото на изпълнението ѝ заради влошеното здравословно състояние на хулиганския тартор.
На практика здравето му е толкова лошо, че той редовно ходи на всичките мачове на любимия си "Партизан", както показват редицата снимки на агитката на "Еничарите".
В същия ден на убийството на Станкович тогавашният министър на вътрешните работи Небойша Стефанович обяви началото на мащабна война срещу организираната престъпност в страната. Но разследването на KRIK показва, че полицията е насочила усилията си главно срещу престъпни организации, свързани с клана Шкаляри - основните врагове на "Еничари" и на клана Кавач.
Тази връзка между правителството на президента Вучич и футболните хулигани е описвана от множество анализатори на процесите в Сърбия, а показанията на Беливук дават още едно потвърждение, че топли отношения между властните хора в страната и крайните фракции от агитката на "Партизан" са съществували поне до един момент.
Нещата, които Беливук споделя за това как към него като тартор на фракцията към белградския гранд, са били отправяни молби да тушира определени настроения сред цялата агитка на клуба, да тормози опозиционери и протестиращ и също така да предотвратява други гневни избухвания, не са новост.
За натиска върху опозиционери и за ролята на "Еничарите" в протестите на таксиметровите шофьори от 2019 г. срещу приложението "Car:Go" опозиционните и разследващи медии като KIRK, в. "Данас", радио "Свободна Европа" и други са писали доста.
Беливук обаче пропуска да спомене дали услуги е имало в другата посока. А поне така изглежда. През 2017 г. той е свързан с убийството на каратиста Власимир Милошевич в Белград, но впоследствие той е оневинен поради липса на доказателства - събраният ДНК материал от местопрестъплението се оказва увреден.
Подобна е ситуацията и с убийството на фен на "Цървена Звезда" в нощен клуб в Белград през 2015 г. Тогава срещу Беливук са повдигнати обвинения, но впоследствие са свалени заради "липса на достатъчно доказателства".
Днес обаче вече нещата не стоят по този начин, а миналите услуги са забравени за сметка на остра вражда.
Според в. "Курир" нещата са се обърнали миналото лято по време на протестите срещу правителството и наложените от него мерки за ограничаване на коронавируса. Тогава хиляди сърби излязоха в центъра на Белград, за да протестират срещу решението на Александър Вучич да върне полицейския час в столицата за почивните дни.
Тогава се стигна до ожесточени сблъсъци между демонстранти и полиция, а част от тях се опитаха да щурмуват парламента, замеряйки униформените с боклуци и изкъртени кошчета за боклук. "Курир" лансира тезата, че зад тези протести стоят хора от вътрешното министерство на страната, намеквайки за разрив в самата партия.
Този разрив, за който пише изданието, идва от посока на вътрешния министър по онова време Небойша Стефанович, сменен няколко месеца след протестите от сегашния силов министър Александър Вулин.
Смята се, че до голяма степен връзките на управляващата Сръбска прогресивна партия на Вучич с футболните хулигани, са минавали именно през Стефанович. И когато той е решил да тръгне срещу партийния лидер (ако въобще е имало подобно решение), той е взел "Еничарите" със себе си.
Независимо обаче дали нещата са се случили така, или по друг начин, фактите са, че от края на миналата година Вучич и кръга около него започват да заемат доста остри позиции срещу хората на клана Кавач в Сърбия.
От началото на 2021 г. медиите, близки до Сръбската прогресивна партия, започват да разпространяват материали за заплахи срещу живота на президента Вучич и за опити на мафията да го отстрани. Още по време на летните протести медиите подемат идеята, че мафията и опозиционни интереси стоят зад атаките срещу правителството.
Всичко това обаче ескалира в началото на февруари, когато мащабна операция на сръбската полиция залавя 17 души, всички добре познати на властите, всичките с връзки сред агитката на "Партизан" или в клана Кавач. Извършени са множество претърсвания, включително и на стадионите на двата футболни отбора, като след всички обиски са намерени множество оръжия, пари в брой и солидни количества наркотици.
Официалният повод за операцията са подозрения за извършено убийство. Към тях след това са добавени търговия с наркотици, отвличания, рекет и други. А името на Велко Беливук е сред основните, споменавани от медиите.
Бившият полицай Милан Думович коментира тогава, че членовете на "Еничарите" са вярвали, че стоят над закона, тъй като държавата стои зад тях, и са си позволявали да вършат, каквото си поискат.
За разлика от случаите от 2015 г. и 2017 г., сега изглежда съмнително на тартора на феновете на "Партизан" да му се размине по същия начин. Самият вътрешен министър все пак се нае със задачата да покаже в неделния праймтайм "цензурирани" снимки на убити от Беливук хора, разказвайки в подробности за случилото се по една от големите сръбски телевизии.
Междувременно президентът Вучич се закани, че ще пресече бизнеса и на двата черногорски клана, осигуряващи потока от наркотици за сръбската мафия. Той се зарече да изтръгне и корените на мафията в самата сръбска държава.
"Това, което виждате от кадрите, които ["Еничарите" - б.р.] са записали, от начина им на поведение, личи, че те са обучени за подобни неща. А това изисква професионално обучение, а не криминално обучение. Това е направено за тях от хора, които са били в системата. Някои от тези хора вече са арестувани, някои тепърва ще бъдат арестувани. Но всички са отслабени, това е добра новина. Няма повече да си играят с държавата ", коментира Вучич по време на емоционалната си пресконференция след изтеклите показания на Беливук миналата седмица.
Това изказване може да се отчете и като поредния намек, който потвърждава тезата за разрива сред управляващите и опита на дадена фракция да подкопае самото правителство. Все пак това е един от първите пъти, ако не и първия, в който Вучич признава, че хора от държавния апарат са помагали на престъпни групи.
Вучич заяви още, че Сърбия не може да се върне към миналото си, в което престъпните организации, определяха до голяма степен какво се случва в държавата.
"Днес престъпниците не са по-силни от държавата, те ще се свият като кучета. Те могат да ме убият и въпреки това нищо няма да се промени. Ние не се връщаме към старите начини. Няма връщане назад, ние ще унищожим нарко бандите, ще отсечем главата на мафията и ще създадем безопасни улици за нашите деца", заяви още той и обеща, че докато е на власт като президент, Сърбия няма да бъде управлявана от чужди фактори.
Ако има нещо, за което Вучич е прав, то това е, че в момента действително се съсредоточават сили, които искат да се преборят с двата черногорски клана, определящи до голяма степен престъпността в Западните Балкани.
В средата на април тази година петима души от клана Кавач бяха арестувани в Котор, като единият от тях е сред основните босове на клана - Слободан Кашцелан. През същия месец още двама души от Кавач бяха арестувани за трафик на наркотици, този път в Португалия. На 21 юли те бяха екстрадирани в Черна Гора, където местното правосъдие да им повдигне обвинения.
Според анализатори, можем да очакваме напрегнато лято и напрегната есен за полицията в Сърбия, където Вучич и Вулин ще се опитат максимално да се дистанцират от всякакви обвинения за връзки с мафията, атакувайки позициите на Кавач и Шкалири.
Междувременно обаче разследващи организации като BIRN, KIRK и OCCPR вече имат още по-голяма мотивация да разкриват връзките на властта с престъпния свят на полуострова.