Когато летиш твърде нависоко, винаги има шанс да паднеш шумно, особено ако действията се развиват в Русия.
И перфектен пример за това е бившата съпруга на бизнесмена Артьом Чайка (син на бившия главен прокурор на страната Юрий Чайка) - Марина, която от част от висшето общество на Москва е на път да се превърне в низвергнат борец за демокрация.
Причина за това е интересът на службите за сигурност ФСБ към делата на бившия ѝ мъж, довел до това маскирани мъже да отвлекат посред бял ден Марина и сътрудничката на нейния адвокат и да ги разпитват с часове наред, прилагайки им "специални тактики" за извличане на информация.
Информацията за отвличането на бизнесдамата излезе още в началото на седмицата, след като нейния адвокат Екатерина Гордън разпространи видео в Telegram с информация за инцидента.
Впоследствие и самата Марина Чайка разказа пред разследващия сайт Meduza за злощастния си сблъсък с мъжете, представили се за агенти от ФСБ. Впоследствие клиентката ѝ е подала официално изявление на държавните следователи, с което им съобщава за отвличането.
Какво обаче може да стори полицията, когато зад отвличането стоят сили, които са по-горе във властовата йерархия на държавните органи?
Самото отвличане се разиграва в понеделник, 12 януари. За деня тя има уговорена среща с адвокатката си, за да говорят за заведеното от бившия ѝ мъж дело срещу нея за попечителството над най-малката им дъщеря.
Делото по развода им, което започна през юли 2020 г., придоби публични размери с редица публикации както в руски лайфстайл медии, така и в някои разследващи сайтове като Meduza. Една от причините за интереса към историята е журналистическо разследване срещу Артьом Чайка, обвиняващо го в незаконно присвояване на средства.
Когато около 17:00 часа тя пристига на уреченото място на срещата в близкия до Москва град Одинцово, на мястото не я чака асистентката на адвоката ѝ - Алиса, както предварително са се разбрали. И докато Чайка стои до колата си, очаквайки Алиса да пристигне, наблизо спира черен микробус.
От возилото излиза мъж с черни дрехи и маска върху лицето, който се представя за агент на ФСБ, след което приканва - първо с думи, а после и със сила - бизнесдамата да се качи. На главата ѝ е сложена черна торба, за да не вижда накъде пътуват.
Вътре в микробуса е и асистентката Алиса, също вързана и с торба на главата. Освен тях вътре пътували още поне четирима души, обяснява в изявлението си Чайка.
По думите ѝ цялото пътуване е продължило около 30 минути. След като бусът спира, тя е отведена в неизвестна за самата нея сграда. Асистентката на адвоката ѝ междувременно изчезва и тя не я вижда повече.
Самата Чайка е вкарана в мазето на сградата и е поставена в изолирана стая без прозорци и с маса за провеждане на разпити. Ръцете ѝ биват вързани с белезници за минаваща наблизо тръба, а мъже с маски влизат, за да я разпитат.
Основната тема, която интересува агентите, е съпругът ѝ Артьом. Те искат от нея да им изброи неговите приятели, къде се намират фабриките му, питат за определени други имоти, негова собственост, както и за това дали разводът им е реален, или е само за пред държавата.
Въпросите продължават с часове наред и макар жената да продължава да повтаря, че няма никаква идея за по-голямата част от нещата, за които я питат, разпитващите продължават да настояват.
След един момент те решават да сменят тактиката. Марина е принудена да си отвори устата, след което мъжете изливат някаква прозрачна течност вътре ѝ я карат да погълне малка таблетка.
Скоро след това въпросите започват отново, но този път за бизнесдамата ситуацията се променя. Тя постепенно започва да губи усет за контрол над тялото си, появяват се халюцинации, а картината пред очите ѝ се размива. И така - докато изведнъж не губи съзнание.
Когато се буди, тя вече не е в мазето, а в стая на първия етаж на сградата. Качулката най-сетне е махната от главата ѝ, а двама мъже отново подновяват разпита, като след още време отново прибягват до странната течност и таблетките.
Марина Чайка твърди, че няма идея колко точно е продължил разпитът ѝ, но казва, че в един момент е започнала да повтаря, че нищо не знае, и да моли да я пуснат. Отговорът на молбите ѝ е прост, но категоричен - ще я пуснат тогава, когато им даде отговори на въпросите.
През това време децата ѝ са притеснени, защото майка им не се е прибрала от уговорената среща, която е трябвало да продължи най-много няколко часа. Най-голямата ѝ дъщеря започва да ѝ звъни "на пожар".
Ядосани, похитителите карат Марина да успокои дъщеря си, заплашвайки че ако не го стори, ще доведат и нея в сградата по същия начин.
В крайна сметка, пише Чайка в изявлението си, тя "отговаря на въпросите на мъжете", без да пояснява какво точно е казала.
Доволни, похитителите ѝ дават указания за по-нататък - тя не трябва да общува с никого в продължение на поне три дни, да не разказва на никого за случилото се, да пие много вода и да приема лекарството Ентеросгел - медикамент със спорна ефективност, за която се твърди, че действа добре при детоксикация.
След това отново ѝ е сложена торба на главата и е изпроводена до дома ѝ в собствената ѝ кола.
По грубите сметки, които жената си прави, маскираните са я държали около 10 часа. Веднага след освобождаването си тя се обажда на адвокат Екатерина Гордън, която я кара да премине през медицински преглед и двете заедно завеждат жалба с показания в полицията.
Руският следствен комитет все още не е коментирал инцидента.
Ако историята на Марина Чайка се потвърди - нещо, което е трудно да стане, когато са намесени руските служби - това ще е един от най-ярките и нагли примери за това до каква степен е пораснало влиянието на ФСБ, че да могат да си позволят да отвлекат посред бял ден уважаван член на обществото.
Оттук нататък на дневен ред стои въпросът доколко ФСБ продължава да действа под контрола на Кремъл и доколко следва някакъв собствен дневен ред.