Уимбълдън 2007: Когато жените се изравниха с мъжете

В момента всички очи са вперени в кортовете на Roland Garros, но това не пречи да стартираме подготовката за Wimbledon. Може да го направите и вие като се включите в играта на Stella Artois тук. Всички, регистрирали се в играта и отговорили правилно на въпросите на Stella,  ще могат да спечелят двойни билети за турнира на свещената трева.

Колегите от TennisKafe.com също не остават по-назад. Двама от вас ще могат да спечелят оригинална кърпа от турнира. Повече може да видите тук.

Успех!

През XXI век Уимбълдън преживя доста промени. И макар да запази респект към традициите си All England Club показа, че е напълно в крак със съвременния тенис.

Като започнем от включването на системата „ястребово око", през подвижния покрив над Централния корт (в момента такъв се монтира и над Корт №1) и конструкцията на кортове №2 и №3, та чак до непрестанните подобрения на околни съоръженията и инфраструктура - работата по усъвършенстването на преживяването Уимбълдън за всеки играч и посетител никога не е спирала.

Преди десет години турнирът въведе една промяна, която бе сравнително незначителна от финансова гледна точка, но бе от огромна важност за играта, че защо не и в по-широк аспект. На 22 февруари 2007-а президентът на All England Club Тим Филипс обяви, че предстоящият през лятото шампионат ще бъде с еднакъв награден фонд за мъжете и жените.

Това се оказа една наистина запомнящата се година за жените на сингъл, след като Винъс Уилямс спечели четвъртата си титла на Уимблъдън за сметка на Марион Бартоли, която пък напрари същински фуфрор с успеха си на полуфиналите над Жустин Енен.

Всъщност разликата в наградния фонд при мъжете и при жените не бе опсобено голяма пре последните години. Шампионът при мъжете от предходната 2006-а Роджър Федерер прибра 655 000 паунда, с 30 000 повече от Амели Моресмо, която стана №1 на сингъл при жените.

Сравнено с 1968-а, когато Уимбълдън - водещата сила зад преминаването към Оупън ерата - за пръв път предлага награден фонд на участниците. Тогава победителят при мъжете Род Лейвър си осигурява 2 000 паунда, докато Били Джийн Кинг взима едва 750 паунда.

До 2007 All England Club се противопоставя на идеята, че пазарите са по-значими от всякакви морални и културни фактори при определянето на тази сума. Едва тогава обаче се решава да бъде постигната пълно равенство в наградните фондове, като Филипс обявява, че „е дошло времето за логично решение на проблема и премахване на разликата".

„Смятаме, че решението ни да предложим равен награден фонд е от полза за играта като цяло и е признание за огромния принос на жените към тениса и към Уимбълдън. Накратко това е добре за тениса, добре за жените тенисисти и добре за Уимбълдън", добавя още Тим Филипс.

Решението е посрещната с одобрение по цял свят. Моресмо го описва като „победа за женския тенис и за жените като цяло", а Винъс Уилямс казва следното: „Най-великият тенис турнир в света стана дори още по-значим днес."

Що се отнася за това, което се случи на корта през тази паметна година - Винъс се включи в надпреварата след трудни 12 месеца. Между Уимбълдън 2006 и февруари 2007-а, тя имаше участие в само един турнир, след като контузия на китката я принуди да пропусне US Open 2006 и Australian Open 2007.

Тя все пак спечели в Мемфис при завръщането си на корта, но до Уимбълдън 2007 можеше да се похвали още единствено с полуфинал за последните шест турнира на които участва. Освен това бе отстранена още в третия кръг на Ролан Гарос от Йелена Янкович.

При началото на Уимбълдън Уилямс е под №31 в света и е поставена под №23 в схемата. В първи кръг постигна труден обрат срещу рускинята Ала Кудрявцева след 2-6, 6-3, 7-5, а в следващия си мач отново се нуждаеше от три сета, за да победи Акико Моригами от Япония.

В четвъртия кръг я чакаше много по-сериозно предизвикателство в лицето на поставената под №2 Мария Шарапова, но тя показа най-добрата си игра и спеечли за по-малко от час с 6-1, 6-3. В следващите си два мача американката се изправи с други две представителки на Топ 10, но продължи със същата лекота, отстранявайки Светлана Кузнецова и Ана Иванович.

На финала се очакваше да премери сили със световната №1 Жустин Енен, но вместо това поставената под №18 на турнира Бартоли стигна до последния мач след забележителен успех над белгийката. Енен взе първия сет след само 22 минути, но нивото на играта й рязко спадна и Бартоли спечели с 1-6, 7-5, 6-1.

Финалът остана оспорван само до края на първия сет, след което Бартоли капитолира пред мощта на своята опонентка. Винъс спечели с 6-4, 6-1, а след края Бартоли заяви, че американката просто е била „твърде добра".

Общият награден фонд на турнира през този сезон бе завишен до 11,3 млн. паунда (с 8,7%), от които Уилямс си завоюва 700 000 паунда, колкото и Федерер. Десет години по-рано наградата за мъжете на сингъл е 415 000 паунда, а при жените - 373 500 паунда (при общ награден фонд от 6,9 млн. паунда). Две десетилетия преди това пък общият фонд на турнира е 2,5 млн. паунда, като победителят при мъжете прибира 155 000 паунда, а при жените - 139 500 паунда.

Всички тези суми изглеждат направо мизерни в сравнение с последните завишения в наградния фонд на турнира. Миналата година общата награда бе 28,1 млн. паунда, като всеки от шампионите на сингъл получи по 2 млн. от нея.

Цялостното повишение на парите от наградни фондове, най-вече на турнирите от Гоелмия шлем, може лесно да се види ако сравните колко е спечелила Уилямс през 2007-а с приходите й до момента през годината:

През 2007 Винъс печели Уимбълдън и стига до полуфинал на US Open, като завършва годината с 1,8 млн. долара (около 1,45 млн. паунда). Само за първата половина от настоящия сезон американката е заработила 1, 87 млн. долара, като няма нито една титла, а балансът й е 17 победи/6 загуби. Основната част от тази сумаидва от стабилното представяне на петкратната шампионка от Уимбълдън на тазгодишния Australian Open, където згуби финала от сестра си Серина.

Новините

Най-четените