Григор с чутовен обрат срещу аутсайдер в първия кръг на US Open

Григор с чутовен обрат срещу аутсайдер в първия кръг на US Open Снимка: Getty Images

Григор Димитров трябваше да прави велик обрат срещу словака Алекс Молчан, за да преодолее първия кръг на US Open.

Българският тенисист надделя с 6:7(9), 6:7(5), 6:1, 7:5, 7:6(9) в епичната битка в Ню Йорк, продължила 4 часа и 40 минути.

Гришо не само загуби първите два сета, но изоставаше с 2:5 в последния и спаси три мачбола срещу аутсайдера в срещата.

Така той постигна първи обрат в своята кариера от 0:2 сета.

Първите две части протекоха идентично - без нито един пробив в тях и с тайбреци, спечелени от словака.

Първият тайбрек беше много оспорван и в него и двамата грешаха в решаващи моменти.

Молчан поведе с 5:2, но Григор изравни, а после 115-ият в света направи двойна грешка при свой сетбол.

Накрая Гришо поднесе възможно най-големия подарък на съперника си и направи двойна грешка при негов сетбол, с което частта приключи.

Вторият тайбрек започна кошмарно за българина и той изостана с 0:5.

Димитров успя да намали до 5:6, но после с грешка от бекхенд подари и този сет на съперника.

В третата част Григор най-сетне се разигра и направи пробив за 2:0 гейма.

Молчан успя да върне пробива, но после се пропука още два пъти на свой сервис, докато доминацията на Гришо вече беше категорична и сетът приключи при 6:1 за сънародника ни.

В четвъртата част мачът се върна в предишното русло и пробивите секнаха.

Гришо обаче показа повече решителност и концентрация към края на сета и успя да пробие за 6:5, а после и да изравни общия резултат.

Последният сет предложи невероятна битка, при която Димитров изглеждаше близо до това да пробие началния удар на противника.

След няколко пропуснати точки за пробив обаче, нещата се обърнаха и Григор беше този, който се пропука. Молчан поведе с 4:2 и после затвърди пробива, а българинът се оказа в почти безнадеждна ситуация.

Първата ни ракета обаче не се даде и остана в играта, а когато съперникът му сервираше за мача при 5:3, Григор върна пробива.

Имаше и късмет, че Молчан се подхлъзна и падна лошо в предпоследната точка от гейма, а после едвам се движеше по корта.

Григор имаше проблеми в следващия гейм на свой сервис и даже трябваше да спасява мачбол, но се справи.

Последният сет също стигна до тайбрек, който протече изключително драматично и вървеше точка за точка.

Молчан поведе с 9:7 и имаше още два мачбола, но Григор ги отрази и още при първия свой мачбол дочака грешка на противника, за да се поздрави с победата.

В следващата фаза българинът ще срещне трикратния шампион от Големия шлем Анди Мъри, който победи Корентен Муте с 3:0 сета.