Случката с Балотели, която Моуриньо никога няма да забрави

Жозе Моуриньо едва ли ще забрави някога този случай Снимка: Getty Images
Жозе Моуриньо едва ли ще забрави някога този случай

29 септември 2009 година е паметен ден в историята на Рубин Казан. Руският тим за първи път в историята си е домакин на мач от Шампионската лига.

На централния стадион в Казан гостува Интер. „Нерадзурите“ стартират с нулево равенство на „Джузепе Меаца“ срещу носителя на трофея Барселона, а впоследствие ще достигнат до паметния требъл в края на сезона, печелейки Шампионската лига, титлата в Серия А и Купата на Италия.

Първият мач за Рубин в най-престижния европейски клубен турнир приключва с поражение с 1:3 от Динамо в Киев. Но всички очакват с нетърпение паметното домакинство на собствения стадион.

Двубоят в Казан завършва наравно 1:1. Алехандро Домингес открива резултата за домакините след само 11 минути игра и праща в делириум феновете, изпълнили трибуните до краен предел.

Гостите от Милано обаче стигат до бърз изравнителен гол чрез Деян Станкович. Въпреки последвалите положения пред двете врати, нов гол не пада и Рубин печели първата си точка в Шампионската лига.

Вечерта ще остане паметна не само за руските фенове, но и за Жозе Моуриньо, който тогава е начело на Интер.

Преди няколко години в интервю за CNN, въпреки няколкото грешки, с които разказва историята, португалският мениджър говори за времето си в Милано и по-специално за отношенията си с едно от лошите момчета на футбола – Марио Балотели.

Тогава Супер Марио е едва на 19 и е смятан за един от големите таланти на световния футбол. Буйният му нрав обаче се проявява още в най-ранна възраст и визитата в Казан не е изключение.

Ето какво споделя Моуриньо при въпрос за най-проблематичния футболист, с когото е трябвало да работи:

„Марио? Да, Марио. С Марио беше доста забавно. Бих могъл да напиша книга от 200 страници за времето ми в Интер с Марио. Но книгата не би била драма, а комедия.

Помня веднъж, когато гостувахме в Казан в Шампионската лига. Нямах други нападатели, всички бяха контузени – Милито, Ето'о (камерунецът играе в мача – б.а.). Наистина имах проблем и Марио беше единственият.

В 42-43-тата минута Марио получи жълт картон (всъщност е в 20-ата – б.а.). На почивката отделих 14 от 15-те минути пауза в разговор единствено с Марио. „Марио, не мога да те заменя, нямам нападател на пейката. Не пипай никого. Играй само с топката. Когато загубим топката, не реагирай. Ако някой те провокира, не реагирай. Ако съдията сгреши, не реагирай. Моля те, Марио.“

46-а минута – червен картон (за статистиката – Балотели си изкара втория жълт картон в 60-ата минута за глупаво нарушение срещу Кристиан Нобоа)!“

Въпреки че не помни някои малки подробности достатъчно добре, със сигурност Жозе Моуриньо никога няма да забрави времето си в Интер, и по-специално работата си с Марио Балотели.