Феновете на Челси още потрепват при споменаване на името на Том Хенинг Йовребьо - бившият норвежки съдия и до днес е свързван с редица конспиративни теории, а на "Стамфорд Бридж" още си чакат неотсъдените дузпи срещу Барселона.
Точно така, става въпрос за човека в черно, заради когото онзи полуфинален реванш от Шампионската лига между Челси и Барселона "скандала на "Стамфорд Бридж".
На 6 май 2009 г. "сините" посрещнаха тима на Пеп Гуардиола в Лондон за корав сблъсък, победителят от който щеше да си осигури място на финала. Първият мач на "Камп Ноу" бе завършил при нулево равенство, но общият резултат бързо бе променен след ранен гол на Микаел Есиен.
Но заради правилото на чужд терен, което, за щастие, най-накрая вече не важи, Барселона се нуждаеше от само изравнителен гол, за да се класира на финала. Челси, от своя страна, търсеше своя втори пореден финал и бе готов не само да защитава крехката си преднина, но и да търси втори гол, с който да реши мача.
За съжаление на феновете по трибуните, момчетата на Гуус Хидинк така и не успяха да стигнат до този втори гол, въпреки че имаха доста ситуации да го направят. А в последния един час от двубоя реферът Йовребьо се превърна в главно действащо лице на "Стамфорд Бридж". Към съдията имаше претенции на поне три пъти да отсъди дузпа в полза на Челси, но сякаш още преди мача норвежецът бе дал някакъв странен обет да не го прави.
За капак, в самия край на двубоя Андрес Иниеста вкара гол, който прати Барса на финала, оставяйки феновете на "сините" с разбити сърца.
"Сигурен съм, че краят на двубоя нямаше да бъде толкова тежък за нас съдиите, ако този гол не беше отбелязан - споделя Йовребьо в интервю за "Дейли Мейл".
Челси щеше да спечели и да отиде на финал. След това феновете им сигурно щяха да се замислят в кръчмата, че може би е трябвало да им бъдат отсъдени три, четири, пет или шест дузпи... но щяха да си кажат: "Няма значение, защото сме на финал."
Разбира се, аз като съдия знам, че един подобен гол носи допълнителни реакции и емоции, като всички се концентрират върху грешките, които евентуално си допуснал в мача."
Първите претенции за дузпа от страна на Челси дойдоха още в 24-тата минута. Флоран Малуда слезе от крилото към центъра влезе в наказателното поле и бе повален от Дани Алвеш, но вместо 11-метров наказателен удар Йовребьо отсъди само свободен удар, след който Виктор Валдес направи брилянтно спасяване с коляно след директния обстрел на Дидие Дрогба.
Само 180 секунди по-късно "Стамфорд Бридж" поиска нова дузпа, този път за нарушение на Ерик Абидал срещу Дрогба. Но отново - Йовребьо остана глух за "сините" претенции.
Това бе моментът, в който стадионът се превърна във врящ котел от гняв към съдията. "Това може да започне да ти влияе в един момент - обяснява бившият рефер. - Но за един съдия и за помощниците му е важно да бъдат пределно концентрирани. Разбира се, това невинаги е лесно, но при нас е важно да мислим за следващата ситуация, а не да се връщаме на предишни такива.
За нас беше важно да останем концентрирани в оставащите минути. Разбира се, усещаш напрежението по трибуните, но това е част от играта и подобна атмосфера по стадионите винаги е добро нещо в такива мачове."
И ако Йовребьо смята атмосферата за "добро нещо" в първите минути, едва ли е мислил по същия начин след последния съдийски сигнал. В заключителните десетина минути гневът стана неконтролируем, а феновете на Челси не вярваха на това, което виждаха.
Първо, Йовребьо си затвори очите за кристална дузпа за игра с ръка на Жерар Пике, след което, вече след изравнителния гол на Иниеста, Михаел Балак бе готов да удуши съдията с голи ръце, след като негов удар се отби в ръката на Самуел Ето'о.
Отново, дузпа не бе отсъдена, а норвежкият съдия бе обявен за враг №1 на "Стамфорд Бридж". Снимките на Йовребьо, преследван от Балак, се превърнаха в емблематични. Дрогба каза всичко, което можеше да се каже за представянето на рефера, крещейки в камерата: "Това е абсолютен цирк!", след което се роди и прякорът Уефалона.
"Не мисля, че феновете на Челси са прави, като твърдят, че е трябвало да бъдат отсъдени четири или пет дузпи, но мисля, че всеки, който разбира от футбол и знае правилата на играта, е наясно, че трябваше да бъде отсъдена такава - казва още Йовребьо.
Случват се подобни неща, особено преди ВАР. Понякога пропускаш дузпа, понякога не даваш червен картон, изпускаш някое важно решение. Всеки може да продължава да спекулира кое от положенията е било наистина дузпа, но аз няма да ви дам отговор на този въпрос, защото нямам отговора."
Опитвайки да обясни какво се случи преди 13 години, Йовребьо цитира част от текст на песен на британската група "Coldplay": "Те имат една песен, в която се пее "когато дадеш всичко от себе си, но не успееш". Това е най-добрият начин да обобщим представянето на съдиите в този мач."
"Coldplay" могат да пеят каквото си поискат, но Йовребьо ръководи мача толкова лошо, че след това Гуус Хидинк призна, че се е усъмнил в редовността му: "Някои хора казаха, че това е уредено. И въпреки че дълбоко в себе си не го вярвам, може би това е единственият момент, в който започнах да се съмнявам дали наистина няма нещо нередно."
Разбира се, любителите на теориите на конспирациите удобно пропускат факта, че в 66-ата минута Йовребьо вдигна червен картон на Абидал и остави Барселона с десет души на терена. Страшна корупция, когато гониш играч на отбора, който те е "купил", няма що.
Въпреки това феновете на Челси още не могат да му простят, че поне веднъж не показа бялата точка.
"В подобен мач, в който ставаш жертва на толкова много претенции за дузпа, понякога съдиите се опитват да бъдат още по-строги в опит да не бъдат заблудени - признава норвежецът. - Може и това да ми повлияло. Не знам дали е така, но е един възможен отговор - когато има постоянни претенции към теб, се опитваш да бъдеш още по-стриктен в отсъжданията си.
Ако имаше ВАР, съм сигурен, че една част от положенията щяха да бъдат отсъдени по различен начин. Но това не бива да засенчва представянето ми, защото аз дадох най-доброто от себе си. Взех си поуки и това е много по-добре, отколкото постоянно да се връщам към този мач и да съжалявам за това или онова. По време на 40-годишната си кариера като съдия съм допускал и други грешки - не мога постоянно да съжалявам за тях."
Йовребьо свири на международно ниво още година след фаталния мач, преди да се установи само в родната си Норвегия. Окачи свирката през 2013-а, а сега работи като психолог в норвежкото училище по спортна наука.
Въпреки че е голям привърженик на ВАР, според Йовребьо технологията сваля от адреналина не само на играчите и феновете, но и за съдиите.
"Мисля, че ВАР е добро нещо за футбола, стига да се използва умно, но и ти отнема малко от кефа като съдия, защото действа като застраховка - казва Йовребьо. - За мен, като рефер от друга епоха - ние нямахме този тип технология, но на мен ми харесваше.
Сега напрежението върху съдиите е различно. А това беше едно от нещата, които обожавах от работата си като съдия."