Скандалът между Кройф и Стоичков и първата катастрофа на Барселона в Париж

След катастрофата на Барселона с 0:4 срещу Пари Сен Жермен футболните специалисти вече се питат – това ли е краят на големия каталунски тим?

Сформиран от Пеп Гуардиола и предвождан от Лионел Меси, този отбор поне пет години беше най-атрактивният в света. Чак до злополучната вечер на 14 февруари, когато дойде разгромът на „Парк де пренс” в Париж.

По ирония на съдбата, именно същият стадион се превърна в гробница на другия велик отбор на Барселона – този на Йохан Кройф и Христо Стоичков. На 15 март 1995 г. въпросният дрийм тим на каталунците загуби точно там с 1:2 в четвъртфиналния реванш в Шампионската лига и отпадна от турнира.

А Кройф се прочу с невиждания и нечуван гаф да забрави в хотел „Трианон Палас” тактическия си план за двубоя.

Именно след този мач Барселона се сгромоляса надолу. Първо гръмна големият скандал между холандеца и Ицо, в резултат на който българинът напусна „Ноу Камп” след края на проваления сезон. А освен че отпадна от Шампионската лига, след четири поредни титли в Испания Барселона завърши чак на четвърто място, зад големия враг Реал, Депортиво и Бетис. И това беше краят на прочутия отбор на Кройф.

Каква всъщност е историята?

След като през 1994 г. Барселона губи финала в Шампионската лига срещу Милан с 0:4 в Атина, през есента каталунският тим стартира с високи амбиции в турнира. Завършва втори в групата заедно с ИФК Гьотеборг, изпреварвайки Манчестър Юнайтед и Галатасарай. При победата над Юнайтед с 4:0 Христо Стоичков вкарва два гола, единият от които му е под №100 с екипа на Барселона. Жребият за четвъртфиналите противопоставя тима на Кройф срещу Пари Сен Жермен.

Първият двубой се играе на 1 март 1995 г. пред 115 000 зрители на стадион „Ноу Камп”. Каталунците излизат със самочувствието на фаворити. Гол на руснака Игор Корнеев в 48-ата минута им дава аванс, но малко след това либериецът Джордж Уеа смълчава трибуните с изравнително попадение за 1:1. Двубоят приключва наравно, а за Барселона победата на реванша в Париж вече е повече от задължителна.

Христо Стоичков успява да убеди Йохан Кройф, че в Париж тимът трябва да отседне не къде да е, а в хотел „Трианон Палас”. Именно там две години по-рано е бил на лагер националният отбор на България при великата си победа над Франция с 2:1 на „Парк де пренс” и фамозните два гола на Емил Костадинов. Сега съперниците отново са французи, стадионът е същият. Като всеки футболен човек, Кройф също има своите суеверия. Затова приема съвета на българина за добра поличба и ангажира уж късметлийския хотел за реванша.

Ден преди мача в отбора на Барселона гръмва страшен скандал.

Испанската преса публикува интервю на Христо Стоичков, дадено пред български вестник. В него Ицо твърди, че ако иска да има истински дрийм тим, босът на клуба Хосеп-Луис Нунес трябва да извади 50 милиона долара за нови играчи. Изказва се не особено ласкаво и за Кройф, на когото вече има зъб от предишни разправии.

Разговорът е преведен и препечатан в испанската преса. „Супер напрежение”, съобщава от първата си страница вестник „Мундо Депортиво”, като публикува снимка на Кройф и Стоичков. Възниква дебат дали въобще българинът трябва да играе в реванша. В крайна сметка Кройф решава да остави скандалите за по-късно, и включва Христо в стартовите единадесет.

Няколко часа преди мача Йохан Кройф прави големия си гаф. Следобед на 15 март той и футболистите му напускат хотел „Трианон Палас”, тъй като вечерта след мача ще летят обратно за Испания.

Освободеният от Кройф апартамент е нает от нов клиент, индустриален предприемач.

Човекът с раздразнение забелязва, че камериерката е пропуснала да изхвърли някакви листове. Когато ги разглежда, остава шокиран да види, че на тях е нарисуван целият тактически план на Йохан Кройф.

Човекът най-патриотично звъни веднага в редакцията на списание „Франс Футбол”, откъдето пращат кола с репортер да ги вземе. Твърди се, че по факса всички листове са пратени и до „Парк де пренс”, където попадат в ръцете на треньора на Пари Сен Жермен Луис Фернандес.

Въпреки че разполага с проектите на Барселона, Луис Фернандес не предприема някакви драстични промени в бойния си план. Прилага вариант 4-4-2 с две остриета Джордж Уеа и Давид Жинола. От своя страна, Кройф разполага в атаката на каталунците Стоичков и Чики Бегиристайн, зад тях е капитанът Бакеро, а по крилата нападат Гилермо Амор и румънецът Георге Хаджи.

Бакеро извежда Барселона напред в резултата малко след почивката. Четвърт час преди края Раи изравнява с глава след центриране от корнер. И когато всички на „Парк де пренс” очакват продължения, роденият точно до стадиона Венсан Герен забива втория пирон в ковчега на Барселона.

2:1 и Пари Сен Жермен продължава напред!

След прибирането у дома Йохан Кройф заявява, че няма да търпи бомба в съблекалнята, каквато се явява Христо Стоичков. Наказва българина с изваждане от състава за две седмици. Цяла Каталуня очаква двамата да се помирят. Но Стоичков казва, че не е той този, който ще направи първата крачка.

Кройф е същият чепат характер. Не помагат дори дипломатическите совалки между двамата на известния политик Жорди Пуйол, председател на мощната местна партия „Конвергенсиа демократика де Каталуня”. Накрая всичко приключва с изявлението на Стоичков: „Или аз, или Кройф!”

В крайна сметка българинът е продаден през юни на италианския Парма срещу 7,6 милиона долара. А с напускането му великият тим на Йохан Кройф отива в историята.

Новините

Най-четените