Мане иззе функциите на Салах, Ливърпул вече печели големите двубои с рутина: 5 извода от победата над Байерн

Ливърпул взе победата почти рутинно, без даже да покаже най-добрия си футбол Снимка: Getty Images
Ливърпул взе победата почти рутинно, без даже да покаже най-добрия си футбол
Мане отново се прояви като най-опасния нападател на Ливърпул в момента Снимка: Getty Images
Мане отново се прояви като най-опасния нападател на Ливърпул в момента
На почти 36 г. Франк Рибери вече не е достатъчно динамичен по крилото, а отборът има подобен проблем на още няколко поста Снимка: Getty Images
Мачът тръгна зле за Байерн заради гафа на Нойер. Когато изостанаха в резултата, домакините вече трябваше да рискуват повече и бяха наказани Снимка: Getty Images

Ливърпул записа паметна победа над Байерн Мюнхен с 3:1 като гост в осминафинал реванш от Шампионската лига.

С два гола на Садио Мане и един на Върджил ван Дайк, "червените" заслужено отстраниха германския шампион след нулевото равенство в първия двубой на "Анфийлд".

В началните минути на "Алианц Арена" снощи, съперниците продължиха надлъгването и изчакването от първия двубой, но в 26-ата минута Садио Мане откри резултата, след като майсторски финтира зле излезлия Мануел Нойер.

Байерн вече трябваше да рискува и в 38-ата минута стигна до изравняване благодарение на остро центриране на Серж Гнабри и автогол на Жоел Матип. На баварците обаче трябваше още един гол, а през второто полувреме Ливърпул заигра много силно и отказа противника.

Ван Дайк отбеляза с глава след корнер в 68-ата минута, към края Мане вкара втория си гол след центриране на Салах и така "мърсисайдци" вече са четвъртфиналисти в турнира.

Какво научихме от срещата на "Алианц Арена" относно двата съперника и относно продължаващата английска доминация в Шампионската лига? Вижте в петте извода от Байерн Мюнхен - Ливърпул 1:3:

1. Зрялата победа показва гигантския напредък на Ливърпул при Клоп

Ливърпул взе впечатляваща победа без да покаже най-добрия си футбол, а това говори много за развитието, което тимът продължава да претърпява при Клоп. "Червените" вече не взимат само тези мачове, в които са на върха на възможностите си и в които нападателното трио тотално разкъсва съперника - те печелят със зрялост, рутина, търпение, жилава халфова линия и концентрирана защита, ръководена от титаничния Ван Дайк.

Разполагайки с толкова надеждни изпълнители, Клоп заложи на търпелива тактика, изчака Байерн да допусне груба грешка и да се отвори, за да бъде довършен през второто полувреме. С цялото си представяне този сезон, Ливърпул доказва, че достигането до финала миналата година не беше случайно и няма да е никаква изненада, ако се повтори. В момента никой не иска да се изправи срещу този отбор на четвъртфинала.

2. Умореният и застаряващ Байерн се нуждае от ново начало

Пролича си, че в момента Байерн не притежава необходимата динамика, за да осъществи някакъв обрат срещу толкова стабилен съперник. В първата среща Нико Ковач успя да блокира силните страни на Ливърпул, но след като на реванша получи първи гол заради лековатата грешка на Нойер, Байерн вече трябваше да покаже нещо повече.

Нито един футболист на домакините обаче не се отличи и не загатна, че може да направи разликата в толкова отговорен двубой (въпреки някои епизодични добри изяви на Тиаго Алкантара и Серж Гнабри). До края на сезона баварците ще се борят за домашните трофеи, но ръководството има сложната задача да подмлади и преструктурира състава и да реши дали Ковач заслужава да получи шанс за още един сезон.

3. Този сезон водещата фигура в атака не е Салах

При спадналата резултатност на Мохамед Салах, Садио Мане продължава да се справя с огромната тежест и да носи попаденията на Ливърпул в най-важните срещи. Сенегалецът вече има 19 гола през сезона и се е разписал във всеки от последните 6 мача, в които Ливърпул е успял да порази вратата на съперника.

Срещу Байерн той реши сблъсъка с двете попадения на "Алианц Арена", първото от които беше спираща дъха демонстрация на техника, елегантност и интелект. Както и доказателство, че Мане е от световна класа, ако въобще някой все още се е съмнявал в това. Решаващата част от сезона настъпва и очевидно от формата на Мане до голяма степен ще зависи крайната позиция на "мърсисайдци" в Лигата и първенството.

4. Още един велик вратар и още един запомнящ се гаф

Тази фаза от Лигата се превърна в кошмар за няколко елитни вратари. Миналата седмица Тибо Куртоа беше хванат в крачка при четвъртия гол на Аякс срещу Реал, после Джанлуиджи Буфон изпусна топката и подари на Манчестър Юнайтед втория гол срещу ПСЖ.

Снощи беше ред на Мануел Нойер, друг от вратарите, често сочени за номер 1 в света. Наивното му излизане позволи на Мане да го преодолее за ключовия откриващ гол, който предопредели развитието на сблъсъка. За съжаление, Нойер просто вече не е на същото ниво след големите проблеми с контузии през последните две години. Преди това той наистина нямаше равен сред вратарите и изглеждаше почти невъзможно да допусне такъв тип грешка.

Все пак в Байерн продължават да разчитат много на него, а на 32 г. той още е в прекрасна възраст за вратар и има време да възвърне топ формата си, стига да е здрав.

5. Такава английска доминация не е имало в последните 10 години

Ливърпул стана четвъртият английски 1/4-финалист в това издание на Лигата и също като Тотнъм и Манчестър Сити отстрани германски отбор, за да се класира сред най-добрите осем.

За пръв път от сезон 2008/09 половината четвъртфиналисти са английски представители. Сега Ливърпул, Манчестър Юнайтед, Тотнъм и Сити се присъединяват към Ювентус, Аякс, Барселона и Порто във финалната осмица, а жребият в петък може да изправи някои от английските клубове един срещу друг в директна битка за място на полуфинала.