Буфон се подмладява, Иниеста изглежда свършен: 5 извода след Ювентус-Барселона

Юве успя да запази вратата си суха и да проведе мача точно както искаше. Ето пет неща, които научихме от срещата Снимка: Getty Images
1. Този път обрат за Барса е почти невъзможен

Макар че срещу Пари Сен Жермен в миналата фаза загубата беше с 0:4 и обратът също изглеждаше в границите на фантастиката, второ чудо след това 0:3 от Юве е още по-малко вероятно. Ювентус е много по-опитен и по-стабилен в защита отбор от французите и едва ли ще си позволи да изглежда на „Камп Ноу” по начина, по който изглеждаше ПСЖ.

„Бианконерите” могат да си вземат ценни поуки от грешките на френския шампион при гостуването на Барса и шансовете им за краен успех са големи. Разбира се, когато Барселона играе в Шампионската лига, винаги има шанс да се намеси и съдията, но след двете дузпи при 6:1 над ПСЖ, авантите може би вече са на привършване.
Снимка: Getty Images

2. Дибала се доказа като световна суперзвезда

Той мрази да го сравняват с Меси, но сега беше моментът да покаже защо го правят толкова често. Досега аржентинецът може би не получаваше достатъчно внимание, постоянно обграден от други звезди в Ювентус. Но с двата си гола срещу Барселона окончателно се легитимира на най-голямата сцена и вече няма съмнение, че е една от големите световни футболни звезди. Той вече се е разписвал в седем поредни домакински мача и Юве е печелил всеки двубой през сезона, в който Дибала е вкарвал.

3. Важността на Бускетс си пролича

Серхио Бускетс не кара най-добрия си сезон, но е незаменим за Барса. Той беше наказан срещу Ювентус, а в тима няма играч, който може да се справи с функциите му в дефанзивен план и при изграждането на атаките. Хавиер Машчерано опита да го замени през първото полувреме, Андре Гомеш се помъчи през второто, но без успех. Ясно е, че футболист кат Бускетс е твърде уникален, за да бъде заменен на 100% от който и да е друг, но пред Барселона стои задачата да намери адекватна резерва за неговата позиция.
4. Всички знаят проблемите на Барса

До момента 3-4-3 обикновено сработваше за Барса. Но срещу Юве Луис Енрике сменяше на няколко пъти схемата в течение на мача и отборът беше разкрит по фланговете, където каталунците нямаха необходимите защитници и халф-бекове, които да спрат играчи като Куадрадо и Манджукич. Всъщност проблемите на Барса са смущаващо лесно предвидими.

Достатъчно беше да видиш титулярния състав, за да знаеш, че Жереми Матийо е най-слабият футболист от 11-те на Барса и трябва да атакуваш през неговата зона (попадането му в титулярния състав е меко казано трудно обяснимо). Това даде резултат само след 7 минути игра, когато Куадрадо подаде отдясно към Дибала за първия гол. Френският защитник беше сменен на почивката, а Машчерано, който очевидно издишаше в халфовата линия, се върна в защита. На терена обаче се появи Андре Гомеш – и един от големите провали в трансферната политика на Луис Енрике за пореден път доказа, че просто не е играч за Барселона. А начинът, по който се представи Дани Алвеш срещу бившия си отбор няма как да не предизвика сравнения със сърцатия, но ограничен откъм класа Сержи Роберто. Като цяло, Луис Енрике просто няма необходимите играчи на някои постоне, но се провали в чисто треньорски план при загубата от Малага за първенство, която почти заличи шансовете на Барселона за титлата, провали се и срещу Ювентус. Дали това не бяха двата мача, решаващи за целия сезон?

5. Представянето на ветераните беше на двата полюса

За 33-годишния Дани Алвеш вече споменахме. Видяхме и какво направи 32-годишният Киелини, един от героите на мача. А каквото и да кажем за 39-годишния Буфон на вратата, ще е малко - феноменални и решаващи за мача намеси плюс почти свръхестествено спокойствие и концентрация до последно, когато Юве трябваше да запази суха мрежа преди реванша.

На този фон ветераните на Барса представляваха по-скоро тъжна гледка. През първото полувреме Хавиер Машчерано получи роля в халфовата линия, която преди години изпълняваше по-добре, но днес вече е непосилна за него. А колкото и да е трудно да го признаем, 32-годишният Андрес Иниеста изглежда приключил като разиграващ халф на топ ниво. Все още има някой и друг мач, в който блести, но в повечето случаи ролята му е сведена до отделни проблясъци, напомнящи гения му. Снощи пропусна сам срещу Буфон при 1:0 и изглеждаше бавен и изморен в центъра на терена, неспособен да диктува мача, както правеше преди.

Ювентус отстреля Барселона с категорично 3:0 в първия двубой между двата тима от четвъртфиналите в Шампионската лига.

Двата гола на Пауло Дибала през първата част и довършващият удар с глава на Киелини след почивката направиха „бианконерите" фаворити за продължаване на полуфиналите.

Както и самият Луис Енрике призна, тежката загуба на каталунците съживи съвсем скорошния кошмар от онова 0:4 в Париж срещу ПСЖ. Само че обратът този път изглежда още по-малко вероятен.

Във вълнуващия двубой снощи, с множество сблъсъци, опасни положения и динамика, изглеждаше, че Ювентус провежда мача точно както иска.

А слабостите на Барса бяха твърде очевидни за пореден път този сезон, наказаният Бускетс липсваше ужасно, защитата се пропукваше с лекота, създадените положения се пропускаха някак безотговорно.

С какво успя Ювентус да съсипе съперника и защо Барселона допусна отново да изглежда по този начин във важен мач?