Байер си намери майстора! Аталанта пренаписа историята си с първи европейски трофей Снимка: Getty Images

Аталанта пренаписа историята си и спечели Лига Европа след знаменита победа с 3:0 над Байер Леверкузен във финала.

Това е първи европейски трофей за клуба от Бергамо, а в герой на вечерта се превърна Адемола Луукман, автор и на трите гола.

Футболната машина на Чаби Алонсо най-сетне си намери майстора и записа първа загуба през този сезон след цели 51 поредни мача, в които не познаваше вкуса на поражението.

Макар че влязоха в сблъсъка като фаворити, "аспирините" тотално разочароваха и мечтите им за требъл угаснаха.

Аутсайдерите във финала стартираха вихрено и след 26 минути вече водеха с два гола.

В 12-тата минута Луукман се възползва от центриране на Дзапакоста отдясно и откри резултата.

После нигериецът отбеляза втори гол с хубав удар отдалеч, след като финтира Паласиос и намери далечния ъгъл.

Леверкузен не приличаше на себе си в откриващите минути, но най-сетне създаде нещо, когато Грималдо беше изведен отляво на изстрелна позиция.

Испанецът обаче отправи твърде анемичен удар.

През второто полувреме Аталанта се прибра по-назад и уверено спираше атаките на Байер без да позволява сериозни положения пред Мусо.

В 75-ата минута интригата приключи с третия гол на Луукман, който се възползва от контраатака и този път с левия крак разстреля Ковар.

Така за пръв път във финала на турнира футболист постигна хеттрик, а Аталанта вдигна своя първи голям трофей от 1963 г. насам, когато е спечелена Купата на Италия.

За шампиона в Бундеслигата все пак остава финалът за Купата на Германия на 25 май срещу Кайзерслаутерн.