Тръмп между "Америка преди всичко" и потребността от останалия свят

Доналд Тръмп пристига на срещата на Г-7 по френското крайбрежие по-изолиран от световните лидери от всякога и като че ли никога не е имал по-голяма нужда от международната координация, която традиционно атакува и смята за ненужна.

Президентът на САЩ е изправен пред предупрежденията за спад в икономиката на САЩ, който се дължи донякъде на агресивните му търговски преговори с Китай. Той обвинява търговските политики на други държави за нарастващите икономически рискове пред Вашингтон, а в неделя, 25 август, призна, че обмисля смекчаване на икономическия конфликт с Пекин.

Тръмп обаче продължава да се опитва да убеди другите лидери да следват неговата насока, вместо той самият да промени курса на политиките си.

Представители на администрацията на президента казват че той е в Биариц с решимост да се бори с общи глобални икономически предизвикателства, въпреки че продължава да омаловажава опасенията от икономически срив в САЩ в близко бъдеще, който може да доведе до нова световна финансова криза.

Голямото предимство на Г-7 е, че тези предизвикателства се споделят между най-развитите индустриализирани икономики в света и съответно те могат да се заемат сериозно и да намерят решения.

Вашингтон специално иска обсъждане на "глобалната икономика" по време на срещата, но до момента са коментирани само митата, които САЩ налага при вноса на стоки от някои държави, и търговските взаимоотношения с Китай. По последния въпрос Тръмп призова технологичните компании да търсят алтернативи на китайските си партньори, включително и да започнат да произвеждат всички продукти и компоненти в САЩ.

Проблемът е, че Тръмп рядко предприема глобални решения на проблемите си и много икономисти смятат неговия подход "Америка преди всичко" за засилване на масовото усещане за икономическа несигурност, което обхваща цялото земно кълбо.

Според бивши представители на президентската администрация, всяка една от тези срещи на глобалните лидери е по-конфликтна от предходната.

Те дават за пример оттеглянето на президента от Парижкото споразумение за климата, Транс-тихоокеанското партньорство и споразумението с Иран като водещи случаи, в които Тръмп руши глобалния ред. Всичко това са последици от нетрадиционния подход на президента, който все повече изолира Америка от останалите водещи икономики.

Американският президент е винаги непредсказуем и е възприел подхода "ако искате я приемете, ако искате - недейте, но моята позиция не се променя". Така той предизвика смут на миналогодишната среща на Г-7 в Канада, дистанцира се от европейските лидери в Париж на честването на един век от края на Първата световна война миналата есен и внесе хаос в срещата на Г-20 в Япония това лято.

Между отделните икономически форуми той започва агресивни атаки в Twitter срещу впоследствие оттеглилия се британски посланик в САЩ, заплашва да наложи мита върху френското вино, след като страната въведе данъка си върху дигиталните услуги, и наскоро критикува европейските съюзници от НАТО, защото по негови думи вноските им към бюджета на Алианса са неадекватно ниски.

Така срещите на Г-7 се превръщат в кошмар за всички участници и има голяма вероятност тази да завърши още по-катастрофално.

През последното десетилетие Г-7 и Г-20 се превръщат в критични форуми за водещите световни икономики, чрез които те да се борят с разрастващите се кризи. Координираните им послания и съвместни действия през 2009 г. спомагат за успокояването на пазарите в дълбините на глобалната финансова криза и стимулират възстановяването на икономиката в световен мащаб. Лидерите използват срещите през последните години, за да се борят с най-тежките етапи на европейската дългова криза.

Враждата на Тръмп срещу международните институции, съчетана с протекционистките му възгледи за търговията, които продължава да отстоява и на срещата на Г-7 в Биариц, означава, че е много трудно да го видим да води конструктивни разговори на четири очи, които в ранните си дни форумът целеше да насърчава. Президентът е на този тур от срещи като аутсайдер, дистанцирал се от установените норми как развитите държави коментират икономическите политики.

Голямата ирония е, че ако другите държави възприемат същия подход, те ще затънат в огромни дефицити и ще политизират централните банки, коментира Дъглас Редикър, старши консултант в Brookings Institution. Според него ако всички имитират политиката на САЩ, надпреварата към дъното щеше да е оспорвана.

Посланието на Белия дом преди Г-7 остана все така #MAGA, както е било винаги по времето на Тръмп.

Той посочва политиките на администрацията си за намаляване на данъчните ставки и дерегулацията като панацея за проблемите с икономиката на други държави и иска да ги насърчи да следват същия тип поведение или "да отстъпят пред неговата воля", както казва един от представителите на Белия дом.

Това, към което САЩ се стремят, докато той е във Вашингтон, е държавите да предприемат действия, за да се справят с икономическите си проблеми и да насърчат спомагащи за икономическия растеж, сред които са данъчните отстъпки и дерегулациите. Тази теза Тръмп защитава и по време на срещата в Биариц и стигна дотам да обвини Китай в кражба на интелектуална собственост от технологичните компании в Америка.

Тръмп, който по отношение на търговията остава на диаметрално противоположна позиция от тази на европейските си колеги, казва, че не възнамерява да отстъпва от политиките си, а в това число остава и агресивната му позиция спрямо Пекин. Тя обаче може да повлече американските технологични гиганти към болезнена рецесия.

Втори представител на Белия дом смята, че "държавите от Г-7 доказват, че са неспособни да се справят със страни като Китай".

Според Тръмп е крайно време някой да възпре Пекин, независимо дали в краткосрочен план това е добре или зле за страната му. Неговите коментари идват насред нарастващи доказателства за проблеми в други индустриализирани икономики извън САЩ.

Германската централна банка предупреди тази седмица, че икономиката може да се свие отново през третото тримесечие, което би дало началото на рецесия, и голяма част от забавянето на икономиката се дължи на търговската война между САЩ и Китай, която е намалила китайското търсене на германски внос.

Изглежда, че американският президент създава реално предизвикателство пред икономиката на Европейския съюз и единственото, което това ще постигне, е да продължи да влошава собствените си икономически прогнози за преизбиране. Представители на администрацията на Тръмп не възприемат обаче нещата по този начин. Те казват, че програмата на срещата на Г-7 е пълна с потенциални мини, които целят единствено да провокират Тръмп.

Много от назначените от Тръмп в администрацията кадри смятат, че целият дневен ред на Г-7 е антиамерикански дневен ред.

Склонността на Тръмп да има разногласия с лидери от Г-7 по въпроси, за които преди са имали консенсус, вече има сериозен ефект върху срещата: Макрон, който е домакин тази година, потвърди в сряда, че ще пропусне съвместното комюнике, което се провежда след всяка среща на Г-7 от 1975 г. насам.

"Знам областите, в които имаме разногласия със САЩ. Ако подготвим проект за комюнике във връзка с Парижкото споразумение за климата, Тръмп няма да се съгласи с него. Безсмислено е", каза Макрон. Тръмп изведнъж оттегли подкрепата си за колективното изявление миналата година, като се позова на неудовлетворение от позициите по въпросите на тарифите на канадския премиер Джъстин Трюдо.

Премахването на комюникето от срещата на Г-7 тази година, в която участват САЩ, Франция, Германия, Япония, Канада, Италия и Великобритания, надали ще предотврати избухването на разногласия.

Представители на администрацията казват, че Тръмп води безкомпромисни разговори с европейските съюзници на Америка за търговията и "многостранната реформа." Очаква се до края на срещата той да подчертае скорошния опит на администрацията му да модернизира Световната търговска организация и да настоява за премахване на търговски бариери, които според него имат ефект върху американското земеделие и други икономически области.

Тръмп участва в пет основни дискусии, включващи теми като неравенство на половете, климатични промени и дигитална трансформация, извън двустранните срещи с колегите му лидери от Г-7.

Висши представители на администрацията казват, че президентът очаква с нетърпение тези срещи, но малцина имат надеждата от дискусиите да произлезе нещо съдържателно.

Една от тези срещи беше с новоназначения британски премиер Борис Джонсън - първи път, в който Тръмп и Джонсън се срещнаха лице в лице като лидери. Те са разговаряли досега четири пъти по телефона, откакто Джонсън се нанесе на "Даунинг стрийт" 10. Тръмп вече започна офанзива за очароване и привличане на британския министър-председател на своя страна по въпросите на търговията, климатичните промени и Иран.

До края на срещата се очаква европейските участници усилено да обсъждат Брекзит и това създава риска Тръмп изцяло да се обяви в защита на Джонсън.

От своя страна Джонсън може да влезе в пряк конфликт с германския канцлер Ангела Меркел или с френския президент Макрон. Междувременно британският премиер има опасната задача да ръководи излизането на Великобритания от Европейския съюз, за което е поставен краен срок в края на октомври.

Сбъдна се и очакването Тръмп да финализира частично търговско споразумение с японския премиер Шиндзо Абе по време на срещата. Американският президент заяви, че той и Абе са стигнали до принципно споразумение за нови търговски договорки и че двамата лидери са постигнали единодушие по всяка обсъждана от тях точка.

Срещата, която затвърждава подривните търговски политики на американския президент, ще внесе леко облекчение в иначе напрегнатите три дни във Франция, каза представител на Белия дом.

Главният търговски съветник на президента Робърт Лайтхайзър се срещна с японския икономически министър във Вашингтон тази седмица, след което японския представител каза, че двете страни са се договорили "да ускорят дискусиите и да работят върху оставащите проблеми, за да се постигнат по-рано резултати."

Срещата в Биариц започна в събота вечерта с официална вечеря, организирана от Макрон, и продължава до следобеда на понеделник, когато Тръмп предстои да проведе пресконференция.

Стана ясно и че тя ще е съвместно с френския президент Макрон, с когото американският президент ще отговаря на въпросите на журналистите.

Новините

Най-четените