Министър-председателят на България Бойко Борисов със сабя в ръка, заобиколен от мъже с дълги бели роби и кърпи на главите. Те са въоръжени по същия начин и танцуват танц, който обичайно се танцува преди война. Недалеч е и друг бивш министър-председател на България - Симеон Сакскобургготски.
Така описана, сцената изглежда като изкарана от пародиен екшън или от страниците на някой хумористичен вестник. Всъщност обаче ситуацията е съвсем реална.
Борисов и Сакскобургготски се включиха в традиционния танц арда (ardah) по време на посещението си в Саудитска Арабия. Арда е танц на войната и на победата, много важен особено за Рияд и за кралското семейство.
Очаквано танцът със саби бе посрещнат с по-голям интерес от българската общественост от целите на визитата на българската делегация в арабската страна, да не говорим за гласуването на бюджета на България за 2018 г.
Видеото с танца със саби се излъчи на живо във Facebook профила на министър-председателя. Както се вижда на кадрите, Борисов наблюдава танца в продължение на 3 минути преди да получи покана да се присъедини. Борисов също се поклаща в такт с домакините, с острие, вдигнато към небето.
Така нарадвали се на премиера със сабя, хората заспаха спокойно в очакване на гостуването на Росен Плевнелиев и Деси Банова в предаването на Гала.
Какво е „арда“?
В случилото се снощи в Саудитска Арабия няма нещо кой знае колко странно или необичайно. Арда е разпространен танц в арабските страни.
Важно е да се отбележи обаче, че не всеки гост на кралството получава покана да се присъедини към изпълнението му и това е един вид специална чест.
Арда някога е бил танц на войната. Танцувал се е само от мъжете в племената в централната част на региона Наджд преди те да потеглят за битка.
По този начин те са демонстрирали силата си, като същевременно се е повдигал и бойният им дух.
Днес обаче арда е част от празненства, сватби и културни събития.
Това е и официалният танц на страната и има огромно значение за саудитците, тъй като чрез него те отбелязват своите военни победи, както и гордостта от историята си. Това е свързано най-вече с успехите на крал Абдулазиз бин Сауд, който обединява голяма част от арабските земи и създава кралството.
Освен всичко друг танцът арда също така е и начин за изразяване на лоялност и подчинение към властта в страната.
Танцът традиционно се изпълнява само от мъже, разделени в две редици една срещу друга. Започва с повтарянето на един-единствен стих, докато барабани бият за фон, а сабите се размахват като част от празненството.
Старото име на танца е нажди арда, но през последните години властите сменят името му на саудитска арда.
Думата „ал Арда“ може би идва от „Adhal Kheil”, което означава „да покажеш конете“, посочва арабския ежедневник Asharq Al-Awsat. Може да се направи връзка с това, че арабите някога са тренирали конете си и са ги показвали на специални събития, когато животните вече са били готови да станат част от битка.
Възможно е името на танца да идва и от арабската дума „I'tirad”, която се отнася за преплитането на саби, тъй като сабята е основен компонент от танца.
Танцуването на арда обикновено изисква и специално облекло – не само традиционната бяла роба, но и „кармалия“ - връхна дреха от черно кадифе. Може да се носи и черна кърпа за глава, както и колан за амуниции, препасан през гърдите на танцуващия. Елементи, които липсваха при включването на българския премиер в танца, вероятно заради по-малкия мащаб.
По стъпките на Тръмп и Чарлс
Докато Борисов танцуваше този танц на войната и победата, „битката“ се водеше у нас – в парламента, където управляващи и опозиция над 18 часа обсъждаха на второ четене бюджета на страната за 2018 г. Един необичайно дълъг работен ден за депутатите, които стигнаха дотам, че да се скарат за това.
Техните спорове обаче останаха на заден план заради танцуващият със саби премиер.
Той обаче не е първият чуждестранен политик, който се присъединява към традиционния танц на саудитците. През май тази година същото стори и Доналд Тръмп.
Все пак важно е да се уточни, че саудитците не канят на танц със саби всеки гост, това се счита за особена чест, тъй като арда не е просто фолклор, а символ, особено в Саудитска Арабия.
С широка усмивка на лице президентът на САЩ се присъедини за кратко към танцуващите мъже по време на своето посещение в Рияд. По света нещата не стоят различно и краткото участие на Тръмп в арда също се превърна във „важна“ новина, макар че няколко години преди това друга важна особа взе още по-дейно участие в танца.
Става дума за принцът на Уелс Чарлс, който се включва в танца със саби при свое посещение в Саудитска Арабия още през февруари 2014 г. За целта дори е облечен с традиционно саудитско облекло.
Тогава Лесли Маклафин, специалист в Института за арабски и ислямски изследвания към Университета в Ексетър и преводач на Чарлс при посещението му, обяснява, че "това е много важен жест, който е бил детайлно планиран предварително".
Допълва, че поканата за участие в танца е оказване на чест и показва, че към Чарлс се отнасят "наистина като към принц". Разликата с другите два случая е, че този танц се провежда на стадион в Рияд и е част от ежегоден културен фестивал.
Маклафин обяснява, че с танца саудитците почитат "ролята на войната в създаването и утвърждаването на кралството". Чрез него те показват и че никога не са били контролирани от външни сили, а са създали свое собствено кралство.
Доволният премиер и реалните ползи
Както личи и от видеото, премиерът Бойко Борисов също се радва на възможността да се присъедини към танца. В профила си във фейсбук той написа, че за него е било „чест да се включи в традиционния танц със саби арда при посещението на нашата правителствена делегация в Националния музей в Рияд“.
Борисов изрази благодарността си и към „Царя“, визирайки Симеон Сакскобургготски, за това, че е станал част от делегацията. Симеон придружава Борисов заради дългогодишните си контакти със саудитската династия.
Пътуването на българската делегация към кралството обаче не стартира така гладко.
Проблемите започнаха още с полета на правителствения самолет към Саудитска Арабия, след като властите в Иран не позволиха на машината да прелети през тяхното въздушно пространство. Това промени предварителния маршрут на самолета и полета премина над Ирак.
Друг спор възникна след появата на протоколните снимки от срещата на Борисов с краля на Саудитска Арабия - Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. Повдигна се въпросът трябва ли жените от българската правителствена делегация да носят забрадки по време на срещите с управниците на страната домакин.
Причината беше в това, че преводачката на Борисов - Мая Ценова, на срещата носи черна забрадка с бели и сини шевици, която е спрямо традициите в Саудитска Арабия.
Самата Ценова, която е преподавател по "Арабистика" в Софиийския университет, защити решението си и посочи, че това е проява на уважение към домакините и техните традиции.
Встрани от сабите и тези проблеми, посещението на делегацията изглежда дава резултати.
Борисов заведе в Рияд солиден комплект от министри - външният министър Екатерина Захариева, вицепремиерът Красимир Каракачанов, земеделският министър Румен Порожанов, министърът на туризма Николина Ангелкова и този на транспорта - Ивайло Московски.
След двустранните срещи вече е ясно, че се очаква българско посолство да бъде открито в Саудитска Арабия до месец. От 2015 г. в София има посолство на петролното кралство.
Освен това Саудитска Арабия се интересува от инвестиции в 5-звездни хотели в България – не само в София, но и в курортите в страната. Кралството има интерес да инвестира и в съвместни проекти в енергетиката и транспорта.
Обсъждани са и възможностите за съвместна работа в борбата с тероризма.
И как иначе, след като всичко започна с танц със саби?
Това им е проблема на арабите - винаги отиват на престрелка с ножове...