Парите и политика винаги вървят ръка за ръка. Едната взема, другата дава и обратно.
Някои казват, че корупция има навсякъде и че е въпрос на мярка, дозировка един вид. Други твърдят, че е вродена болест на цялото човечество.
Ако питате десетимата държавни лидери и политици, подбрани в този текст, няма такова нещо като „мярка", болест или свян, защото те са доказано най-големите мошеници в политиката.
Не, Силвио Берлускони не присъства - тук той се явява направо дребна риба. Присъстват диктатори, които са изцапали ръцете си не само с кръв и брутални репресии, а буквално носят отговорност за съсипването на държавите, които са управлявали.
Има и технократи, които добре са "усвоили" парите в държавната хазна. Има и търговци на влияние.
Чували ли сте за Мухамед Сухарто?
Най-корумпираният лидер в историята, заграбил невероятните 35 милиарда долара - или поне в максимална стойност.
След 32-годишния му режим Индонезия е съсипана - Сухарто просто подава оставка, докато страната се тресе от масови фалити, инфлация, улични бунтове и гражданска война. Нещо повече, Сухарто си живее още 10 години необезпокоявано, в луксозна къща (според някои със зоопарк), охранявана от армията, а всички опити да бъде изправен пред съда се спъват в единствения аргумент за здравословното му състояние. И накрая, погребан е в мавзолей с най-високи държавни почести.
Ако това ви се струва напълно откачено и нелогично, тук идва историята на Спиро Агню или Агнев, вицепрезидент на Никсън, който за малко щеше да стане държавен глава заради аферата „Уотъргейт", ако сам не беше попаднал прицела на прокурорите - заради измами, укриване на данъци и корупция.
Американски конгресмен, пак от Републиканската партия, държи рекорда за най-крупна сума, призната публично в корупционно дело - 2.4 милиарда долара за конгресмена Ранди Дюк Кънингам.
Имаме и по-близък географски пример - бившият премиер на Украйна Павло Лазаренко, който само за една година (1996 - 1997) успя да източи 200 милиона долара, а накрая в опит да избяга бе осъден в САЩ за пране на пари през американски банки, злоупотреба с власт и изнудване.
Селекцията се основава на публично известни данни от разследвания и съдебни процеси, а да знае цялата истина надали някой може да претендира. И все пак, примерите са показателни колко опасна и вредна може да бъде корупцията, така че приемете класацията като повод за размисъл.