Официозно

"Сега, когато има достатъчно социологически агенции, не е необходимо да има официозна такава". Така шефът на Народното събрание Михаил Миков обясни идеята си Националният център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ) да бъде закрит. Рационализация за пример!

Да задълбаем в казаното. Според бившия силов министър и юрист по образование, у нас има достатъчно частни социолози, за да изхранваме и държавни. Наистина, в България поне половин дузина юридически лица мерят рейтингите на партии и политици, но разминаванията в резултатите на различните агенции се движат между "любопитни" и "смущаващи".

Отговор на въпроса "Що така?!" донякъде дават сутрешните блокове, където някои по-"телевизионни" социолози не само тълкуват като шамани случващото се в държавата, но и по запалянковски спорят за политическите отбори. Когато тезата на човека от екрана "магически" се пренесе в рейтингите, които показва, започваш да си мислиш разни неща. За това помагат и непрекъснатите обвинения в задкулисни договорки и зависимости, които в гилдията си разменят.

Никой няма нито времето, нито нервите да сглобява някакво подобие на реалната ситуация от а) всички възможни изследвания и б) събрана от по 3 независими източника информация за пристрастията на авторите им.

Даже и да се захванеш с подобен времеемък труд, просто възкликваш "Аре, нема нужда!" (по Кембъла, лека му пръст), когато някъде видиш въпрос "За кого би гласувала Лейди Гага?" или прочетеш как някой слага на трето място в класация на... политически лидери тв водещия Николай Бареков, който още не е стартирал в политиката.

Даже и след някакъв свой евентуален "катарзис", частната българска социология ще почака доста, преди да си върне доверието на хората. Междувременно, трябва да има някой, който да изследва общественото мнение и да може да се разчита на неговите резултати, без значение кой е силният на деня. "Официоз", както би казал Миков.

Всички частни агенции обаче с охота ползват данните на официоза, пригаждайки ги умело към възложеното им от поръчителя.

Сегашният твърде предпазлив и по-скоро верен на всяка власт (освен, донякъде, в последното си изследване, заради което и може би му вдигнаха мушката) НЦИОМ не е. Но може да стане, стига да се създадат механизми, които да го направят максимално независим - най-малкото, да бъде отделен от Народното събрание.

Вместо това, новата тройна коалиция ще го затрие и на негово място ще създаде звено, което да следи за ефективността на всеки нов закон - без значение дали е свързан с образованието, природните богатства или пък с армията. Трудно е да си представим колко експерти ще се наложи да бъдат назначени, за да дублират работата на вече съществуващи служби. Няма как, управляващите са обещали да се борят с безработицата...

Само да не ги изненада нещо през зимата. Нещо, което са платили да не видят в проучванията.

#3 Svelini 05.08.2013 в 17:36:08

Хайде холан, Уебкафето. Точно сега управляващите не са били изненадани с разминаване в прогнози и резултати. На последните избори изненадани бяха Яне, дето искаше да има 18 депутати /заяви го при Dikiff/ , реформаторката Мегленка, както и сините шамани, да не говорим за ББ-там Баречето е за обесване.

Новините

Най-четените