Датата е сряда, 24 юли. Борис Джонсън се настанява на "Даунинг Стрийт" 10. И видимо бърза.
Поддръжниците на Джонсън казват, че не приемат "нищо за даденост," но ако не се случи драстична промяна в нагласите на 160 000 членове на Консервативната партия, които ще изберат следващия лидер на партията и следващ премиер на Великобритания, Джонсън ще вземе властта след не повече от две седмици.
Със само 100 дни между заемането на поста и планираната крайна дата за Брекзит - 31 октомври, поддръжниците му в парламента и представители на кампанията му очакват бившият кмет на Лондон да започне мандата си с трескава активност и в Обединеното кралство, и в чужбина.
Това ще е администрация, която иска да направи много и то бързо, казва висш парламентарист, запознат с намеренията на Джонсън.
Той допълва, че няма много време до 31 октомври и Джонсън ще иска да се ангажира на многобройни фронтове много бързо,
Преходен екип, съставен от чиновници и депутати, ръководен от бившия шеф на кабинета на Джонсън в лондонското кметство - Едуард Листър, е започнал да планира първите 100 дни. Също така с каузата са ангажирани бившият министър на отбраната Гевин Уилямсън, бившият депутат Джеймс Уартън, бившият председател на партията Грант Шапс, министърът на здравеопазването и социалните грижи Мат Ханкок, и парламентарният секретар Оливър Даудън.
Според четирима души, близки до кампанията на Джонсън, се планира натоварено лято. Джонсън ще се опита да предоговори споразумението на Тереза Мей с Брюксел; да засили подготовката за напускане "без сделка" във Великобритания и ще започне "кампания за увереност", за да преодолее опасенията, че такъв изход от ситуацията ще е толкова ужасен, колкото го описват най-мрачните прогнози.
Дипломатически жестове към Вашингтон и потенциално ранна среща с американския президент Доналд Тръмп са също сред водещите приоритети.
Позитивна стратегия
Първите думи на Джонсън като премиер, насочени към Великобритания, може да дойдат от подиума на Даунинг Стрийт, минути след като той бъде назначен на поста от кралицата на частна среща в Бъкингамския дворец. Новият премиер ще е четиринадесетият за кралицата - Уинстън Чърчил е бил на поста, когато тя се е възкачила на трона.
Членове на кампанията на Джонсън казват, че никой не знае какво той ще каже при първото си обръщение към нацията, дори и самият Джонсън. Но неговата комуникационна стратегия в първото му лято ще бъде опит да "накара страната да се възприема и чувства позитивно", казва втори депутат, запознат с подхода на преходния екип.
Джонсън ще приоритизира вътрешни политики, които според него насърчават усещане за национално единство, и проявява особен интерес към въвеждането на изцяло оптичен високоскоростен интернет в цялата страна към 2025 г. Идеята го ентусиазира, коментира вторият депутат, защото обединява страната и дава на всички същите преимущества, които имат жителите на Лондон.
Преговори отрано
Докато първото лято на Мей във властта през 2016 г. включваше бързо турне из европейските столици (тя посети Берлин, Париж, Рим, Братислава и Варшава в първите си две седмици), чиновници и депутати, ангажирани с кампанията на Джонсън отхвърлят перспективата техният човек да възприеме подобен подход.
Самият кандидат за лидер и премиер заяви пред изданието Spectator (на което някога е бил редактор) в интервю тази седмица, че възнамерява да провежда преговори през август и септември, с което загатва, че ще се ориентира направо към преговарящия партньор на Великобритания - Европейската комисия. Мей не започна официални преговори в продължение на повече от година след встъпването си на поста. Джонсън просто няма време за това.
Тепърва предстои да се разбере дали от ЕС, чиито лидери неведнъж са казвали, че споразумението за напускане не подлежи на предоговаряне, ще отвърнат на предложенията за преговори. Представителите на Комисията традиционно отсъстват от Брюксел през август, така че може да се окаже, че там не е останал никой, с когото той да води преговори.
Водещият кандидат за председателския пост на Комисията - германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен, официално няма да поеме ръководството й (ако приемем, че кандидатурата й бъде подкрепена от евродепутатите) по-рано от датата на официално напускане на Великобритания. Екипът на Джонсън все пак ще се надява, че тя ще упражнява влиянието си и по-рано, заради съществуващите й контакти с Гевин Уилямсън, един от висшите членове на екипа на Джонсън. Той е запазил контакт с нея от времето, когато беше британски министър на отбраната.
"Тя е страхотен човек и професионалист с много страст и разбиране на областта си, с която беше истинско удоволствие да работим заедно. Винаги съм смятал, че тя има отлично разбиране какво Великобритания е осигурявала за европейската отбрана и сигурност", коментира Уилямсън.
Фон дер Лайен все пак няма да встъпи на поста по-рано от ноември и не е дала индикации, че ще настоява дори тогава за ревизия на позициите на комисията, че преговорите по споразумението за напускане са окончателно приключени.
Готовност за напускане "без сделка"
Ключов аргумент за убеждаването на ЕС да размисли, заявяват от лагера на Джонсън, ще са видимите засилени усилия за подготовка за напускане без сделка на 31 октомври, за да се докаже на съюза, че Великобритания има сериозни намерения. Отлагането на подготовката, както коментира бившият външен министър пред Spectator, лишава Великобритания от убедителност в преговорите.
Конкурентът на Джонсън за лидерския пост - Джеръми Хънт, който е изложил в подробности подхода си към Брекзит, говори за създаването на специализиран екип по въпросите на напускането "без сделка", сходен със срещите на британското правителство за критични ситуации "Cabinet Office Briefing Room" (COBRA).
Екипът на Джонсън обмисля подобна публична демонстрация на засилване на подготовката за напускане "без сделка" и министри, работили върху настоящите планове, казват, че британските граждани и представители на бизнеса трябва да бъдат информирани, за да засилят на свой ред подготовката си за такъв изход от ситуацията.
Но наравно с този подход те планират това, което вторият депутат описва като "голяма кампания за успокояване на обществеността." Джонсън иска обикновените хора не само да чувстват, че страната е готова за напускане "без сделка", но и да вярват, че такъв изход няма да е толкова лош.
"Не искаме хората да се чувстват като на обсаден остров", казва депутатът.
Екипът може да подчертае възможностите, които би осигурил Брекзит "без сделка", чрез "силно ангажиране" с администрацията на американския президент Доналд Тръмп още от самото начало, коментира вторият депутат, в стремеж към споразумение между Великобритания и САЩ за свободна търговия след излизането от ЕС.
Първият депутат потвърждава това: "Ще се появят добри възможности, защото ще има много различни отношения между Вашингтон и Лондон."
Джонсън, който Тръмп твърди, че харесва (президентът на САЩ е разговарял с него по телефона по време на скорошното си официално посещение в Обединеното кралство), знае, че търговско споразумение със САЩ няма как да бъде сключено без някои сериозни компромиси. Вашингтон не крие решимостта си да отвори британския пазар за американските фермери, перспектива, от която британското правителство изпитва откровен ужас.
И все пак ранни съвместни снимки на Джонсън и Тръмп, потенциално във Вашингтон, биха допринесли за плана на Джонсън да убеди ЕС в сериозността на намеренията му Британия да напусне съюза без споразумение.
Парламентарни пречки
"Големият бял слон в стаята" за Джонсън по време на това първо лято ще е парламентът.
В парламента никога не е имало мнозинство в подкрепа на напускането на ЕС без споразумение, както се зарича Джонсън, че ще постъпи, ако не може да убеди ЕС да предоговори "предпазния механизъм за границата на Северна Ирландия (т.нар. "backstop"). И тези нива на подкрепа няма да се променят без общи избори.
Основните фигури в съпротивата срещу Джонсън вероятно ще са консерватори за "мек Брекзит" начело с потенциални жертви от първото разместване от Джонсън на постовете в кабинета. Сред тях вероятно ще са министърът на финансите Филип Хамънд, министърът на правосъдието Дейвид Гоук, началникът на кабинета и заместник на Мей Дейвид Лидингтън, и министърът на международното развитие Рори Стюарт.
Опозиционната Лейбъристка партия може да провери решимостта им на 25 юли, в деня, след като новият премиер заеме поста си като поиска вот на недоверие в кабинета, но дори те не очакват успех на този етап. "Реалната борба ще бъде през есента", казва висш представител на лейбъристите.
Ако Джонсън изгуби тази борба, най-вероятният изход ще е общи избори.