Дългият път на веган активистите към изборите за Европейски парламент

В кампанията за изборите за европейски парламент за участие са се регистрирали партии и движения от целия политически спектър - от най-крайни националисти до шведските феминистки. А някъде в целия този куп от кандидати за европейски депутати се намъкват и пазителите на правата на животните, които възнамеряват не просто да участват на олимпийския принцип, но дори и да подобрят представянето си.

Поне за това говорят различните проучвания от целия континент, на които се уповават надеждите им. Ако се съди от социологическите данни, защитниците на правата на животните се надяват дори да утроят присъствието си в Европейския парламент.

В момента в ЕП има двама представители, които взимат присърце каузата на животните. Това са Аня Хазекамп от холандската Партия за животните и Щефан Ек, който беше избран за евродепутат като член на Партията за защита на животните на Германия, но по-късно през 2014 г. напусна движението.

Сега в различните европейски държави активистите са амбицирани да изпратят повече от своите представители в Брюксел, които да се борят за промяна на европейските регулации по отношение на експлоатацията на животните.

Активисти от Испания коментират, че за пръв път досега общо около 11 партии от цяла Европа, посветени на хуманното отношение към животните, се готвят да участват в гласуването на следващия месец. Те се надяват да спечелят до седем места в Брюксел и Страсбург и да настояват за по-добри права на животните.

Силвия Баркеро, президент на испанската партия на правата на животните PACMA, заяви, че никой не се съмнява, че подкрепяната от организацията му кауза е политически въпрос, който изисква преки политически решения.

"Чувствителността на обществото нараства и ние искаме да я отнесем до европейските институции, където се диктуват повечето регулации за защита на животните. Нашето движение цели да защитава, както хората, така и животните", обяснява тя.

Европейските партии, посветени на животинската кауза, започнаха своята европейска програма с колективен манифест, озаглавен: "Политика за животните в ЕС: Може ли да имаме вашите гласове, моля?"

Една от обещаващите партии в това отношение е кипърската Партия за животните, която от самото си основаване преди няколко години продължава да трупа електорална подкрепа.

Партийният лидер Кириакос Кириаку коментира, че като част от европейското семейство на партиите, посветени на правата на животните, цели на неговата формация са да се засили координацията на про-животинските активисти на европейско равнище.

Това се превръща все повече във факт, а действащите политици от движението се фокусират върху реални промени в регулациите, засягащи отношението към животните.

"Във все повече държави животните получават глас в политиката, което отразява нарастващата съпротива спрямо начина, по който те биват третирани. Нашето нарастващо международно движение е последователно в защитата на човешките и животинските интереси", коментира евродепутатката Хазекамп.

В своя манифест партиите изтъкват необходимостта да се даде морален и правен статут на животните, да се сложи край на транспортирането на живи животни във и извън Европейския съюз, да се премахнат експериментите с животни, както и да се забрани лова и вноса от трети страни на диви животни, наред с още други неща.

Те също така призоваха за премахване на вредните практики за размножаване, използвани в животновъдството и поискаха закриването на всички ферми за кожи в Европа.

Паралелно с останалите искания манифестът отправя призив и за защита на правата на рибите.

"Европейската комисия не действа последователно, когато става въпрос за благосъстоянието на рибите. От една страна, Европейският парламент признава, че рибите са съзнателни същества, които могат да изпитат болка. Но от друга страна, Комисията не предприема никакви реални действия за подобряване на благосъстоянието на рибите", коментира Хазекамп в свое интервю за European Interest от февруари.

"Комисията също прави разграничение между риба, отглеждана в стопанства, и риба в дивата природа. Според мен е неприемливо, че ЕС игнорира благосъстоянието на рибата само за да осигури рентабилността на риболовната промишленост", допълва още тя.

И ако за мнозина всичко това звучи странно, за малка, но растяща в общ европейски план група от хора, вижда във въпроса все по-голяма важност.

Веган културата, която набира популярност на Запад, се използва все повече за прокарването на подобни активистки идеи.

Големият въпрос е докъде ще стигнат. Засега активистите виждат 7-8 евродепутатски места, както и надеждата за по-широка платформа, от която да изразяват позициите си и да водят чисто идеологическа борба. Но могат ли да постигнат нещо повече? И по-важното - могат ли дори да постигнат поставените цели? Ще се види след 26 май.

Новините

Най-четените