Кризата свърши

Кризата свърши. Не вярвате? А за някои може би въобще не е имало криза?

Но винаги е по-добре, когато икономиката расте. Когато икономиката расте, хората почват да мислят за бъдещето, не само за утрешния ден, а за перспективата.

Тези мисли провокират алчността, дали ще е алчността на потребителя, който тегли заем от банка за огромен телевизор или на инвеститора, който рискува парите си с активи, иначе предизвикващи предпазливост, това няма значение. Алчността кара икономиката да расте още по-бързо.

А това, че кризата е свършила, се разбра през изминалите две седмици. В САЩ Плосър и Булард, двама от директорите на Фед, обявиха, че печатането на пари спира през втората половина на 2013 г. В момента Федералният резерв купува по 40 млрд. гарантирани с ипотеки облигации и по 45 млрд. държавни ценни книжа - всеки месец.

Няколко дни по-късно президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че в банковия сектор в еврозоната вече се наблюдава възстановяване. Кризата в Европа тръгна от банките и вероятно ще приключи там.

Междувременно в Китай отчетоха скок на износа и вноса през декември, показвайки че икономиката им отново набира скорост.

А в Япония новият премиер Шинзо Абе категорично заяви, че печатането на йени няма да спира докато инфлацията не се завърне и икономиката не започне да расте.

САЩ, Източна Азия, Европа, навсякъде финансовата криза приключва. Ще минат още няколко месеца докато това стане видимо и в реалния сектор, но светът вече може да мисли за бъдещето в оптимистична перспектива.

През последните 12 години глобалните финансови пазари се намираха в супер цикъл на мечи пазар. Индексите падаха в реално изражение (претеглени спрямо инфлацията). А средната продължителност на такъв супер цикъл е около десетилетие.

Алчността се завръща на всички нива. Неслучайно през седмицата до 9 януари, Lipper отчете най-големия приток на капитали към американските инвестиционни фондове от 5 години насам.

Какво е положението тук, в България? Засега низходящите рискове са повече. Те са икономически, финансови и политически.

Последните данни на НСИ за търговията на дребно в страната показват срив през ноември с 5.2% на годишна база. Безработицата трайно остава около 12%, а като се включат и хората, загубили надежда,че ще си намерят работа, гони 20%. Цените на имотите продължават да падат (2.2% на годишна база през третото тримесечие). Промишленото производство се свива (с 2.1% на годишна база през ноември).

Наистина износът расте, но по-бавно от вноса и то при криза на вътрешното потребление. Общото външнотърговско салдо е отрицателно за  периода януари - ноември 2012 г. и възлиза на 8 318.9 млн. лв., като дефицитът е с 2 967.4 млн. лв. по-голям, отколкото през първите  единадесет месеца на 2011 г.

Във финансовия сектор положението също не е добро. Делът на лошите и преструктурирани кредити в банковата система остава над 23% (според последните данни на БНБ). На този фон не е чудно, че средните лихвени проценти по новите кредити в левове за бизнеса и потреблението са относително високи, съответно 9% и 11.29%. Отпускането на заеми е затегнато. През третото тримесечие на миналата година ръстът на кредитирането се е забавил с 1.1 процентни пункта на тримесечна база, до 0.5 на сто.

А тази година е изборна. Досега това винаги е означавало забавяне на реформите (доколкото въобще се правят такива) и изчакване. Процес, който е разбираем с оглед на факта, че първата работа на всяка нова власт е да сложи свои хора на колкото се може повече места в бюрократичната машина.

Изборите тревожат и инвеститорите. Нито българските, нито чуждестранните компании ще планират нови големи проекти и вложения, преди да стане ясно с каква политическа сила ще се наложи да работят за осъществяването им.

В тази ситуация типичното предизборно харчене, на принципа: "След нас и потоп", дори може да се окаже благотворно за икономиката, тъй като поне ще облекчи малко кризата на вътрешния пазар.

Кой е виновен за лошата форма на българската икономика? Управляващите, просто няма кой друг.

Политиката на ГЕРБ през изминалите 4 години, както и на тандема БСП и ДПС преди това, може да се определи като отказ от политика. Облягайки се на стабилната основа на валутния борд, управляващите не правеха почти нищо. Те нито стимулираха икономиката с допълнителна ликвидност, нито пък я реформираха.

За разлика от Латвия например, високата безработица в България се дължи изцяло на проблемите в частния сектор. Държавната администрация остава огромна и мудна. В края на мандата на ГЕРБ електронното правителство все още е на хоризонта. Наистина е много по-близо, но реално е нефункциониращо.

Държавата по никакъв начин не стимулира, нито пък оказва натиск върху банките да ликвидират лошите активи. А БНБ защитава статуквото, въпреки че кризата в сектора е очевидна.

Прекрасен пример за политическото безсилие на ГЕРБ е Законът за насърчаване на инвестициите.  Рецесията през 2009 г. накара чуждестранните инвеститори да се отдръпнат от България. След това Законът за насърчаване инвестициите беше променян и допълван три пъти, но без особен икономически ефект. Последните изменения бяха приети през ноември 2012 г. Новите текстове, въпреки че бяха стъпка в правилната посока, съдържаха в себе си фактологични абсурди.

От една страна, законът предвиждаше възможност да се даде разрешение за постоянно пребиваване при вложени 1 млн. лева в българска кредитна институция, но за инвестиция в реалния сектор прагът беше 4 милиона лева и 50 нови работни места.

Президентът наложи вето на приетите изменения и в началото на тази година същите депутати, одобрили законопроекта преди 2 месеца, единодушно го отхвърлиха.

Този отказ от политика създава огромни икономически проблеми. Реформите никога не са окончателни, защото нямат ясна цел и се правят на парче. Държавата отчита дейност, но реално прави много малко. А несигурността пречи на бизнеса да планира дейността и инвестициите си.

Компаниите, както и потребителите, съществуват ден за ден, с надеждата, че поредната псевдореформа няма да ги засегне. Алчността, която в страни като САЩ и Китай има огромен съзидателен ефект за обществото и икономиката, в България е разрушителна сила, действаща на принципа: "Взимай парите и бягай".

Ако погледнем анкетите на НСИ за икономическата конюнктура в страната, ще видим, че във всички сектори, без изключение, основен проблем за бизнеса е несигурността.

Парадоксално, но най-голямата пречка пред икономическото възстановяване на страната е българската държава, чиито най-голям успех е фискалната стабилност. Стабилност, от която затъналата в стагнация икономика, не може да извади никакви дивиденти.

#3 Vasil 14.01.2013 в 12:37:06

"Политиката на ГЕРБ през изминалите 4 години, както и на тандема БСП и ДПС преди това, може да се определи като отказ от политика. Облягайки се на стабилната основа на валутния борд, управляващите не правеха почти нищо." А НЕ съм съгласен ....правеха много неща .... предимно грабеха

#4 Vasil 14.01.2013 в 12:43:29

колокото до икономическата политика България отдавна няма такава .... целта е да се разпродаде всичко на безеценица и да се закрие държавата ... след опустошителната приватизация на другаря Костов който закри индустрията и земеделието дойде ред на другарите от Новото време да разпаррчатосат каквото е останало от държавата наречена БАНТУСТАН .... НАПРАВИХА го като приватизираха БТК и ЕРП -тата за жълти стинки а другаря Миленчо Хотелчев заедно с Красимир Катев завълтя и външния дълг подобоващо добре така че да загубим над 2млрд лева .... после дойде 3тройната ламя само за да краде квото е останало от БАНТУСТАНА а сега ГРОБ са върхът на сладоледа - сбирищина от мутри , престъпници , ченегета , селски комплексари кариреристи като повечето са тотални некадърници ..... сполай да ви е другари !

#7 Vasil 14.01.2013 в 12:58:27

хАРИ старши" икономистите" в ИПИ не могат да направят таковяа писание ..... човекът е прав за мнага неща - държавата наистина е най-голямата прречка пред растежа в БГ но това е така защото това ни диктуват САЩ и в частност от Световната банка ( банда ) с своя палячо тук ШИМОН ДЯНКОФФФ

#10 abductor 14.01.2013 в 13:47:22

Зашев, не мога да определя дали имаш особено извратено чувство за хумор, или просто си пълен идиот...

#11 Vasil 14.01.2013 в 13:52:19

и за кавква държава говорим при полжение че организираната ппрестъпност в чиято основа са контарабандата , наркотиците и прането на пари е завлдяла цялата държава и е абсолютно безваказана понеже се протежира от високо във властта ?!?!?!!?!?

#14 Ben Dover 14.01.2013 в 14:57:49

Ем,от кога агитирам да си бръщолевим глупости и да престанем да коментираме под еднообразните тъпи политически шитни,ама неееее,трябвало да бъдем сериозно.Те ти сериозност заеби.... Цял ден сериозен,а време за простотии все няма.

#16 ясминка 14.01.2013 в 15:44:36

Ташев, има задръствания, щото всички дето нещо работят са набутани в София. Ама никой не си е направил труда да направи инфраструктура и да помисли, добре ли е населението на държавата, да се концентрира в един град, в такава степен. Разходи се из някой град като Роман и ще ти светне защо в София е пренаселено и има такова оживление. Иначе, написаното вярно мирише на ИПИ. Пичовете, дето виждат просперитет в петте препълнени мола и в задръстването също.

#20 Meteora 14.01.2013 в 17:14:30

Тя световната криза все някога ще свърши. Тогава ще си останем с нашенската си сиромашия...

#24 паяка 14.01.2013 в 17:33:20

Нищо и никакви 100 евро и няма междуфирмена задлъжнялост вече.

#25 паяка 14.01.2013 в 18:00:07

" пък някой път вие елате " мерси, ще дойдем, ама къде?

#27 паяка 14.01.2013 в 18:07:49

Ташев, ти производителя на раници ли си?

#29 Ben Dover 14.01.2013 в 18:13:08

Ташев,дай връзка с ГЕРБ искам и аз платен драскач.Имам два лаптопа.Купувам трети и съм на линия!

#32 паяка 14.01.2013 в 18:31:11

Лъки, много даже внимавам. Но понеже скучко е Трендафил. Млъквам, щото сега вече изядох боя.

#33 Ben Dover 14.01.2013 в 18:34:45

Това със 100-те евро като котката на Шрьодингер.Може и да стане ма ней мноу сигурно. А инак утре отивам да ставам почетен гербераст/драскач.Ше викна и бабчето,че не й стига пенсийката.Евалата,уредих се в живота

#38 Ben Dover 14.01.2013 в 19:40:18

Ам тоя същия Шрьодингер има котка която е живо/мъртва

Новините

Най-четените