С митничарите дотук

Сагата с измервателните уреди на единствената рафинерия у нас - "Нефтохим"-Бургас, собственост на руската компания "ЛУКойл", се точи по време на целия мандат на ГЕРБ.

За да се разбере, че собствениците й отново искат... поредно отлагане, за да я снабдят с изискваните от три години измервателни уреди. Този път до март 2014-а.

В тази сага няма добри и лоши, местостоенето се определя от това кой на чия страна е - на страната на фиска или на руския бряг. Толкоз.

Задължението да се сложат измервателни уреди доведе до затваряне на множество малки бензиностанции, които не успяха да си позволят инвестицията и до твърде ниски в сравнение с очакваните приходи в бюджета.

Но за мастодонта на пазара на горива у нас - "Лукойл", сроковете се отлагат поне за четвърти път. Сериалът отнемане на лиценз от митниците - връщане от съда го гледахме и през 2011-а.

Тогава самият премиер-слънце обеща рафинерията да е снабдена с измервателни уреди до декември същата година. А самият й шеф - че има отсрочка от 3 години за пристанище Росенец, ще рече до 2014-а.

Портът е собственост на рафинерията и оттам влиза целият нефт за преработка у нас и излиза готовата продукция, която се транспортира по вода. Така че е най-възловият пункт, тъй като на база влезлия нефт е лесно да се изчислят готовите продукти и съответно данъците и акцизите.

Към днешна дата ситуацията е следната: измервателните уреди или т.нар. нивомери в някои от базите на "Лукойл" не са монтирани, в други - не са свързани или пък реално преминаващите количества гориво са различни от отчетените.

Митниците са намерили и отклонения на тръбата. Т.е., било е възможно измервателните уреди да се заобикалят и горивото да преминава в друга посока, без да се отчита. На терминала "Росенец" пет дни някои уреди са били изключени, което е позволило неотчетени количества горива свободно да преминават, без върху тях да са начислени акцизи.

Неофициално се твърди, че отклонените количества са значителни и стойността им е над 5 млн. лева. Заради нарушенията Танов уволни дисциплинарно шефове на митническата дирекция в Бургас, които обявиха, че ще потърсят правата си в съда.

Според разпратената от страна на руската компания кореспонденция с митниците, е видно, че са помолили за година отсрочка. Последната дума за това има министърът на финансите, тъй като именно той трябва да подпише наредбата с крайния срок.

Удължаването до безкрай на поставянето на измервателните уреди създава усещането, че "ЛУКойл България" е над закона, а пристанище Росенец - в друга губерния. Май вече стана прекалено.

Не стига, дето реклама на България "отряза" от територията ни части от Пиринско и много други погранични райони, турски вестник "прибави" в карта на т.нар. "Нова Турция" Странджа и парче от Югоизточна България, сега и Росенец се оказва някакъв странен офшор, който се изплъзва от българските митничари и съответно данъчни и се оказва руски протекторат. Прекалиха.

Новините

Най-четените