В плен на братушките

Крайният срок за българското решение за АЕЦ "Белене" беше "покрит" информационно от новината за смъртта на бизнесмена, известен като Мишо Бирата.

Каква ирония на съдбата. В бар "Синатра", собственост на съпругата му Ева, български и руски управляващи, начело с Путин и Първанов, и енергийни корифеи от двете страни, отпразнуваха Големия шлем през януари 2008 г. АЕЦ "Белене" е част от въпросния шлем - заедно с тръбите "Южен поток" и Бургас-Александруполис. ("Българският президент избрал лично пиано бара, тъй като предпочитал да разпуска там след тежки държавни дела..." - в. "Стандарт", 18 януари 2008 г.)

Но сега въпросът не е за бира и бяло вино. А докога ще се отлага отговорното за България решение за съдбата на проекта "Белене"?

Пръстът на съдбата - японското бедствие

Радиацията от Япония не отрови България, но накара правителството ни да поиска отсрочка, вместо да даде заветното "да" на Москва и "Росатом" за АЕЦ "Белене". Тримесечен мораториум за Втора атомна, чийто срок за подписване изтича днес, 31 март.

"Договорили сме се и се надявам с руската страна до четвъртък да подпишем меморандум за мораториум за АЕЦ "Белене" за 3 месеца", заяви преди дни премиерът Бойко Борисов. Техническата комисия по проекта "Белене" е поставила на руската страна близо 30 нови въпроса след инцидента в Япония, свързани със сигурността на втората атомна.

"Очакваме отговорите им, придружени с изследвания и доказателства. Не бихме си позволили компромис с безопасността и икономическата целесъобразност на проекта, разговорите по дискусионната тема за цената на проекта започват там, където свършват разговорите за сигурността", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Но на темата - ще стигнат ли тези 3 месеца, за да се проведе несъстоялият се досега смислен дебат да има или да няма АЕЦ "Белене". Или просто Борисов отлага окончателното "да", за ни убеди колко е сигурна и изключително необходима бъдещата централа?!

Ако не беше аварирала АЕЦ "Фукушима", значи ли, че допълнителните 30 въпросчета никога нямаше да бъдат зададени от българска страна...

Смислен дебат за АЕЦ "Белене" всъщност никога не се е водил в България. Решенията за "Белене" са вземани едностранно от управляващите, без да се чуят публично всички аргументи за и против.

През есента на 2002 г. в Лондон премиерът Симеон Сакскобургготски анонсира "Белене". Изключително удобен момент да се лансира проект за милиарди евро. В България адреналинът се беше вдигнал до възбог от силни и щедро платени кампании за защита на АЕЦ "Козлодуй", за ядрената ни енергетика, за това колко сме обидени и пострадали от затварянето на козлодуйските блокове.

В този пропаганден марш глъхнат каквито и да било разумни призиви. Така времето, през което можеше да се води смислена дискусия, беше пропуснато заради реквиемите за "Козлодуй". Всъщност същинският дебат за "Белене" липсваше, защото някакси беше предпоставено и сякаш по презумпция се разбираше, че след като лошият Брюксел ни затваря хубавата АЕЦ "Козлодуй", българската кауза е да има АЕЦ "Белене"...

В момента имаме два стари 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", които ще ги закриват през 2017-2019 г. А заради закриването на 3 и 4, които даваха 880 мегавата, ето за това трябва, видите ли, да се направи нова ядрена мощност - от 1100 мегавата на АЕЦ "Белене"!

Шанс за нов дебат или време за избори

Сега десните в България с право искат да се възползват от подаръка на съдбата, който получиха Зелените и социлдемократите в Германия. "Благодарение" на "Фукушима", те спечелиха управлението в най-богатата германска провинция Баден-Вюртебмерг. Защото германският канцлер Ангела Меркел се опита да спечели време също като Бойко Борисов - с 3-месечен мораториум.

Опозиционните партии поискаха от германския канцлер да се откаже от приетия през 2010 г. закон за удължаване на срока на експлоатация на 17-те германски АЕЦ средно с 12 години след след първоначалния срок на закриването им през 2022 г.

Става въпрос за удължаване с 8 години на живота на атомните електроцентрали, построени преди 1980 г., и с 14 години - за  построените след 1980 г. Така последният ядрен реактор в Германия би трябвало да бъде изведен в експлоатация едва през 2035 г.

Вместо това Меркел въведе 3-месечен мораториум върху влизането в сила на закона и разпореди затварянето на 7-те най-стари германски АЕЦ - "Брюнсбютел", "Некарвестхайм", "Изер 1", "Филипсбург 1", "Библис А", "Библис Б" и "Унтервезер" - всички построени преди края на 1980 г.

Кой как у нас обаче ще се възползва от 3-месечния мораториум, ако бъде подписан, разбира се... В лицето на БСП и президента, премиерът, който вече заяви, че иска "Белене" - макар и никой да не се е съмнявал в истинските му намерения, ще има поддръжници.

Така че десните - СДС и ДСБ, трябва да изнесат дебата извън политическата сцена. На полето на икономическите аргументи.

Кому е необходима...

За "Белене" има два прости и ясни въпроса - кому е необходима и колко ще ни струва.

Кому е необходима? Отговорът на този въпрос трябваше да почива на няколко анализа в перспектива от поне 5-7 и дори 10 години. А за целта е необходимо да се вземат предвид следните прогнозни данни и обстоятелства:

1/ Развитието на българската икономика и енергоемкостта й - ясно е, че тя е сред първите в Европа по енергоемкост заради остарели мощности и ниска енергийна ефективност. Но също така е ясно, че едва ли поне в близките 3 години ще се отворят кой знае колко нови мощности, които да увеличат консумацията точно на електроенергия.

И при домакинствата е зле - енергоемкостта в България е 7 пъти по-голяма на глава от населението, отколкото средно за ЕС. Така излиза, че беднотията ни и ниският стандарт качват консумацията на електроенергия, защото повечето хора трудно си позволяват инвестиции в домовете, които да спестят разходи за енергия, както и по-висок клас битови уреди, които също да са енергийно ефективни...

Поради намалените доходи у нас, свитото потребление и не на последно място топенето на населението едва ли ще се вдигне консумацията на електроенергия. Няма как ГЕРБ да разчитат, че милиони български домакинства ще си закупят климатици, или че всички построени хотели ще бъдат пълни лятото...

Или че в следващите години ще има приток на заселници към България.

2/ Развитието на икономиките на съседните страни - единственият мощен съсед на България е 17-ата икономика в света Турция. Но там започнаха изграждането на първата си АЕЦ - от същия строител като в България "Росатом".

Междувременно след 7-годишно прекъсване България възстанови износа си на ток за Турция, чийто бурен растеж се нуждае от българските до 500 мегавата месечно от началото на 2011 г. Но страната е ориентирана да произвежда ток от евтиния природен газ според проекта "Син поток". Затова и съседката ни изгражда газови централи с мощност 1000-1500 мегавата.

Разполага ли с данни икономическото министерство за това какви нужди биха имали съседните страни от износ на български ток, след като премиерът декларира, че АЕЦ "Белене" ще изнася ток?

И даже се намерили купувачи - просто невероятно, като се има предвид, че никое официално лице у нас още не е казало колко ще струва цената на произведената от бъдещата атомна централа електроенергия.

3/ Гърция, Македония и Сърбия имат някаква нужда от български ток. Но Гърция, чийто растеж се свива и ще е трудно да се възстанови в близките поне 3 години, няма да е сред големите консуматори, както и Македония. А и гръцките нужди от внос на ток са от сезонен характер - през лятото, когато е бумът на туристи там - главно заради климатиците.

Сърбия очевидно си е направила сметките, защото след внимателен анализ ни отказа офертата за поне 5% дялово участие в АЕЦ "Белене".

4/ Зелената енергия - как се миксира "държавата с перки", обещана от Борисов, и енергията на мирния атом? Изграждането на ВЕИ-мощности в България беше в подем в последните 3-4 години, а искания за нови са обсадили екоминистерството.

5/ Ако България ще строи Втората атомна, ще прави ли хидроенергийна каскада "Горна Арда"? А защо й трябваше и "Цанков камък" - най-скъпата енергийна мощност в последните 30 години у нас, в която бяха циментирани милиард и половина, а пътят за Девин дори още не е готов - за да не бъде залят, както и пускът, който поради куп причини се очертава да е наесен.

6/ Извън енергетиката - най-големият разход след АЕЦ "Белене" за българската държава е вече обявеното намерение за закупуване на изтребители, които ще ни струват поне 1 млрд. евро. За което също ще се теглят кредити...

Всички това прилича на съставяне на сложен математически модел, за да се направи прогноза, която да почива на ясни разчети. Такова нещо не е правено. А отговорът "Белене" е необходима, защото е необходима, не задоволява.

Колко ще ни струва?

Лидерът на сините Мартин Димитров каза, че АЕЦ "Белене" ще струва над 11 милиарда евро, а цената на тока ще бъде над 14 евроцента, т.е. ще се увеличи двойно. Освен това няма решение за отработеното ядрено гориво, което е изключително сериозен проблем.

България сега изпраща ядрените отпадъци в Русия, но има договор, според който трябва да започне да ги връща в България, а сме задължени да си изградим хранилище за ядрени отпадъци, което по най-груби оценки ще достигне 1 млрд. лева (така смята Иван Хиновски, бивш шеф на НЕК).

За сеизмичните рискове няма да говорим. Ако стигнем до тях, то значи, че вече централата ще се строи.

Цената на тока в България е микс, както ни е известно - от енергията от АЕЦ "Козлодуй", ВЕЦ-овете, "Марица Изток", токът, който софийската топлофикация произвежда от природен газ и продава, скъпия зелен ток от ВЕИ-мощностите. В тази цена обаче се калкулират и разходите за затваряне на реакторите на АЕЦ "Козлодуй", а в бъдеще - естествено, и кредитите, които българската държава - или собственикът на "Белене", ще теглят за строителството й.

Така че за нас, като потребители и данъкоплатци, няма абсолютно никакво значение дали "Росатом" или НЕК ще държат мажоритарния пакет в "Белене". Сметките, драги съграждани, ще ги плащаме ние. Ние ще платим и кредитите - руски или български, все едно, начислени в цената на тока.

Верни на стила си за натиск, руските държавни компании, заели се с проекта, наскоро отново вдигнаха поредната врява около цената.

В началото на март в София представители на "Росотам", която притежава "Атомстройекспорт", фирмата, която спечели търга за изграждане на централата, съобщиха, че крайната цена от руска страна е 6.3 млрд.евро.

Дни след това Кирил Комаров, изпълнителен директор, отговарящ за ядрения енергиен комплекс в "Росатом" обяви пред руската Дума, че сумата е 8 млрд евро.

ПР агенцията D&D Agency for Research and Public Relations (същата, за която Татяна Дончева припомни пред "Неделя 150", че държи пиара на един куп министри чрез свои кадри в политическите им кабинети) разпространи до медиите следното съобщение:

"Г-н Комаров е имал предвид общия обем на инвестициите в проекта, както следва:
- вече вложените средства до този момент;
- разходите за консултанти;
- стойността на ЕРС-договора. Стойността на ЕРС-договора не се променя - тя остава 6.298 млрд евро".

В опити да бави топката, правителството прави разни финтове, като например бавенето на поредния 12-и анекс към основния договор от 2006 г., което пък изнервя "Росатом". Този анекс трябва да даде правни основания на "Атомстройекспорт" да продължи работата по проекта АЕЦ "Белене" след 31 март.

Въпросното допълнение №12 е най-съществено - за изпълнение на дейностите в периода 2011-2014 г. Благодарение на подписите под него ще започне да се лее бетон на площадката през септември. А София се бави...

Това не може да трае вечно. В очакване да се появи някой извънземен инвеститор.

В същото време по отношение на АЕЦ "Белене" ГЕРБ и БСП са съвършената двойна коалиция. Депутатите им бранят цената на проекта, за колко ще се изплати, дори колко милиарда ще спечели България...

"Правителството на ГЕРБ е национално отговорно и не би се впуснало в авантюра, която да ощети българските граждани", каза в парламента зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов. Вярваме ли му...

Нека дебатът започне сега.

#1 Оня Дето Го Трият 31.03.2011 в 08:19:54

Я, тук е още празно. Павур-е, къде си да ни обясниш за световния империализъм и какво мекере е автора А иначе - блестящ материал, само че няма кой да чете..... и да го осмисли Цитат от текста: "В този пропаганден марш глъхнат каквито и да било разумни призиви"

#4 Оня Дето Го Трият 31.03.2011 в 10:36:41

А така - те т'ва се казват аргументи!

#5 Оня Дето Го Трият 31.03.2011 в 10:38:40

За коментар 2 беше последното

#7 tougherty 31.03.2011 в 10:55:29

Едностранчиво посочване на фактите и превратно тълкуване. Само това предлага статията. Плюс любимите ми икономически анализи от Георги Ганев и Мартин Димитров. Между другото взе малко да ми писва от такива "капацитети". Георги Ганев и Красен Станчев от не-знам-си-какъв претенциозно кръстен икономически институт обичат да дават "експертното" си мнение по всякакви икономически въпроси. Да, ама да събереш 5-10 нереализирани никъде едновремешни икономистчета с костюми конфекция за по 200 лв., които общо нямат и милион собствени капитали, и да кръстиш организацията "Институт", за да буди страхопочитание у простите хорица, не те прави всепризнат специалист. Напротив, за всеки запознат с това какво представлява организацийката, необоснованите експертни заключения на специалистите тип "кошаревски свидетели" срещу незначителни хонорари са направо смешни. Също ми е много интересно как Мартинчо успя да изчисли цената на електроцентралата на 11 млрд. евро или почти с 4-5 милиарда евро повече от цифрата, която официално се обсъжда мъжду правителството и руснаците. Ама какво са тук 4-5 милиарда. Мартинчо ги е изчислил, а икономическите "експерти" го потвърждават. Уважаеми авторе, светът все повече и повече се нуждае от енергия. И тя се потребява не само от развиващите се икономики като Китай, Индия, Бразилия или Турция. Консумацията на енергия се увеличава повсеместно, включително и в България. Не знам колко хора трябвало да си купят климатици, но ти можеш да преброиш колко уреда на ток използваш вкъщи и да си направиш сметката, че броят им не само се увеличава постоянно, но и стават все по-мощни и енергоконсумиращи. За икономиката няма какво да говорим. Тя е изцяло енергийно ориентирана и зависима. Плюс това за да се започне нов бизнес се гледат няколко неща - инфраструктура, разходи за заплати, данъчно облагане, енергийна обезпеченост. Отворете си очите - България няма петрол и газ, а Лукойл й извива ръцете, имаме ограничени залежи от въглища, а ТЕЦ-овете са най-вредият производител на енергия, макар и най-евтиният. Вятърните мелници не са сериозен фактор в производството на ток, за фотоволтаичните системи да не говорим. Какво остава, за да бъде България поне в някаква степен енергийно независима? И не ни сравнявайте с Италия. Най-малкото 40% от либийският нефт и газ се изсипват в Италия и осигуряват почти цялото потребление на страната. До България какво стига в момента? И за колко време ще направим производствените си мощности енергийно ефективни? Отговорът е за десетки. Това не е просто така да се махне с вълшебната пръчица и да започнем да пестим енергия. Колко време и средства ще са ни необходими за да санираме всички панелки например? Повече от колкото да построим и да си изплатим АЕЦ "Белене". Ако си спомняте в началото ГЕРБ беше против електроцентралата. Сега са твърдо "за". Защото са проумяли, че този проект ни е необходим. Необходимо е да го спазарят по такъв начин, че да бъде и изцяло изгоден - като се започно от построяването му, функционирането му, обезпечаването му с ядрено гориво и извозването на отработеното такова. Досега непродаден ток не е останал. При това тенденцията е консумацията да се увеличава все повече и повече, а България и Балканите не стоят настрани от това. А за земетресенията не се притеснявайте. Реакторите в Япония са построени преди козлодуйските. По-стари са като технология и сигурност и въпреки това ги засегна не самото земетресение от 9 по Рихтер, а цунамито след това, което им прекъсна резервното охлаждане.

#8 Оня Дето Го Трият 31.03.2011 в 11:05:34

Незнам как става така, че чуждото мнение се омаловажава като "мнение на Мартинчо" или мнение на "някакви си" икономисти, а казаното от форумните философи е закон неподлежащ на оспорване! С радиоточка да се спори е неразумно занимание - статията е само тема за размисъл...но някой си мели квот' си знае и това е

#12 tougherty 31.03.2011 в 12:07:02

Чуждото мнение? Чуждото мнение е мнението на Мартинчо (много държа на "чо"-то), който отново като малко детенце в детската градина се изпъчва "Пък цената на "Белене" е 11 млрд. Ето Гошко от института ще го потвърди". Ама чакай бе Мартинчо. Как стигна до тая цена? Обясни ни как я изчисли ти с 5 млрд. по-висока от това, което смятат правителството и руснаците. Мартинчо обаче това го пропуска. За него е важно да блесне в някоя статия с гръмката цифра и да наплаши народа със "загробват ни, но ние сме против". Доказателството - Георги Ганев го потвърди. На мен това не ми е достатъчно. Още повече като знам Георги Ганев що за икономист е. Искам да ми покаже нагледно как е изчислил сумата, какви стойности и откъде ги е взел. Иначе това е просто едно популистко изказване с единствената цел "да покажем на света, че още сме тук и дишаме". Това е моето мнение и то не е закон. Свободен си да не се съгласиш с него, а също и да го обориш. Но някак по-сериозно звучи когато го направиш с факти, а не основавайки се на нелепи твърдения на още по-нелепи специалисти.

#14 No name 31.03.2011 в 12:15:35

Оня, пак си поствам коментара от оня ден, че всички аргументи "ЗА Белене" да са на едно място. И пак те моля с аргументи да водиш спора! Стига си дуднал глупости тук! "Цената на мегават от "Белене" ще е около 120 лв. В момента цената на мегават ток от ТЕЦ-овете в "Марица Изток" е 130 -140 , от вятъра - 300 лв., а от слънцето - много отгоре. Когато се миксира всичко това, се вижда колко ще плати българинът, дапълни Борисов. Той не отрече обаче, че в енергетиката се бият много лобита и интереси." "Цената, на която в момента се продава енергията от ветрогенератори, е около 18 ст. за киловатчас. Доста по-евтина излиза производствена цена от 3,5 ст. на тока на НЕК, коментира шефът на АПЕЕ." "В момента АЕЦ „Козлодуй” произвежда енергия на цена 40 лв. на мегават. Ако се пуснат ІІІ и ІV блок, ще произвежда енергия на цена 10 лв. на мегават. Атомната централа може да бъде пусната без да има някакви сериозни разходи, заявява в студиото на „Денят започва” бизнесменът Христо Ковачки. " "Зелената енергия" и ВЕИ са един голям балон, като имотния балон който скоро ще гръмне и ще оцапа всички. Защото: тока им се изкупува СЕГА на 700 и кусур лева на мегават от фотроволтаици и 200 и кусур лева на мегават за вятърни перки. Атомния ток струва 40 лева ( не 400 а 40 лева) сега от АЕЦ Козлодуй, а от Белене ако ще и 100 лева да струва пак е пъти по изгодно. Второ-ВЕИ-тата още при производството си правят повече емисии СО2 отколкото енергия произвеждат за целия си жизнен цикъл (прочетете), трето България няма промишлен ветър демек постоянен нито има кой знае какво дадености за ВЕИ, четвърто ЗАД всеки 1 мегават ВЕИ требе да стои 1 мегават конвенционална мощност за изправяне на товара и гарантиране на постоянен бандов товар, пето електроенергийната система не може да понесе повече от 20% мощност от ВЕИ заради предишно описаното, тоз процент не е изсмукам от пръстите а е техническо изискване макс 20% ВЕИ мощност и 80% конвенционална. Шесто, ветропарковете пречат на природата а вибрациите им са вредни и за хората и фауната, това вече и най чугунените "зелени" го признават. Седмо, 1 Мегават мощност от ВЕИ струва между 3, 5 и 5 милиона евра. Ако всместо Белене требе да строим 2000 МВТ мощност от ВЕИ сетете се сами за цифрата. "

#15 No name 31.03.2011 в 12:21:21

Кованджиев, освен изтъркания рефрен "В плен на братушките", дайте нещо друго, по-конкретно! Че като гледам то и от хамериканците голям хаир виждаме. Онова странно същество Уорлик само се чуди как да пробута ВЕИ и "Шеврон", май! И то само в полза българско народу, нали? За ЕС да коментирам ли, че сега цяла България реве от чудесните ЕРП-та, дето дерат по три кожи и парите директно към централите им текат?

#16 Оня Дето Го Трият 31.03.2011 в 12:45:28

Е аз какво казах - някой не четат статията, а си преписват постовете от оня де и това дето си знаят. На другия му е важно само, че МАртин е Мартинчо и това е... Какви доводи трябва да давам аз - то всичко го е събрал човека в един текст горе Магаре да вържеш ще се замисли малко над написаното. Обаче форумните философи вече са и ядрени физици и сеизмолози

#18 kawata 31.03.2011 в 12:48:04

Много интересно - от коментарите личи, че май никой не е чел сериозно статията....Дали?!? Изречения като последното го доказват недвусмислено: "...и можеш да преброиш колко уреда на ток използваш вкъщи и да си направиш сметката, че броят им не само се увеличава постоянно, но и стават все по-мощни и енергоконсумиращи." Всъщност в статията се акцентира точно на обратното, а именно - че съвременните уреди стават все по висок енергиен клас и следователно използват по-малко енергия! Но най-любим ми е следният аргумент - "България няма залежи на нефт и газ, а въглищните са малко. Дайте да строим АЕЦ, понеже иначе ставаме енергийно зависими... " Само дето никой не помисля, че ние и атомно гориво нямаме, нито хвостохранилища за ядрените отпадъци! А така ставаме много повече зависими...от братушките! И последно - като оставим настарна държава като Турция, нашите съседи много ли са глупави, та да не си построят една дузина АЕЦ и да не купуват ток отвън? Говоря за Гърция, Македония, Хърватия, Сърбия... - никой още не е отчел предимствата или недостатъците оттова да се внася ток у нас! Но анализът трябва да е комплексен - не само икономически, но и екологически, социални и т.н. P.S. Само не ми говорете за Румъния, моля!!! Веднага ви отговарям - в момента голяма част от химическата промишленост на ЕС е изнесена в РУмъния, заводите им работят, ама на румънците не им е много добре от това... Ако искате питайте и русенци какво мислят по въпроса...

#19 tougherty 31.03.2011 в 12:51:45

Не, Оня, някои мислят с главите си и са готови да отстояват позициите си с доводи, други се хващат за думите и обвиняват инакомислещите в русофилство, връзки с мафията и содомия.

#20 tougherty 31.03.2011 в 13:14:20

До Кавата: Това, че съвременните уреди консумират по-малко ток е само в сферата на добрите пожелания. Първо, дали 22 инчовият телевизор с обикновен кинескоп консумира колкото 40 инчова плазма? Надали. А ти кой телевизор би избрал? Дали по-мощният компютър, който си купуваш има по-слабо захранване или за да захрани с достатъчно енергия по-мощните си чаркуляци се нуждае от повече ток? Второ, наистина много от новите уреди са енергиен клас А, но ако се загледаш ще видиш, че при покупката на нови електроуреди преобладават тези с по-ниска цена и качество тип "Нео", "Елит" и т.н., които обикновено са с клас Ц, Дори и Д. А те са масови защото са по-евтини и масовият потребител тях може да си ги позволи. А статията може да си акцентира на каквото си ще. Ядрено гориво можем да купуваме не само от руснаците. Пазарът е свободен, ние не сме обвързани да купуваме от тях, а купуваме от този, който предлага най-ниска цена. Това е основната разлика с газта и нефта в България, които всички знаем от кой ги купуваме и какво се случва като решат да ни врътнат кранчето. Да не говорим, че цената на ядреното гориво не е никак висока и стойността на произвежданата електроенергия зависи в мнооооого малка степен от цената на това гориво. За справка: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:w6nwb-ZDmn8J:www.world-nuclear.org/info/inf02.html+nuclear+fuel+prices&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&source=www.google.bg

#21 kawata 31.03.2011 в 13:25:27

tougherty, пак си без домашно! В договора за АЕЦ БЕЛЕНЕ ясно и конкретно е записано, че ще купуваме гориво от братушките и те ще го рециклират после! То, в крайна сметка, това е и целия напън от страна на руснаците!

#22 tougherty 31.03.2011 в 13:44:34

http://3e-news.net/energetika/novini/item/%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%89%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B2%D0%B0-%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE-%D0%B2-%D0%B0%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B9.html Тук пише, че доставчика на гориво ще се определи след търг, а не че задължително са руснаци. В договора пише, че руснаците ще доставят оборудването, но не и горивото. Отделно ако случайно руснаците спрат да ни доставят ядрено гориво по една или друга причина просто ще ги заменим с друг доставчик. Освен това остатъкът от ядреното гориво от Белене сам по себе си е гориво за реакторите 4то поколение и може да бъде продаван на Франция например. Което означава, че отпада грижата за депонирането му.

#24 kawata 31.03.2011 в 14:59:09

Valeri Marinov, явно ти си повече писател, отколкото читател... Много ясно съм написал, че НЕ трябва да се равняваме по Турция, но кой да седне да чете,а? Трудна работа , особено за неграмотни псевдоразбирачи като тебе...! А от къде ще го вземаме същ съм написал - Турция и Румъния изграждат големи мощности и са доста преди нас в това отношение... Айде, и друг път повече четене - да не се излагаш повече!

Новините

Най-четените