"Ти какво не си яла от нещата, които са на масата?", пита репортер на bTV момиченце, чиято майка има нещастието да работи в последната държавна оръжейница - ВМЗ-Сопот.
"Ами... почти нищо", отговаря детето. На масата има яйца, банани, шоколадови бонбони, сирене. Подарени са от хора, трогнати от мизерията на работниците в оръжейния завод, карали два месеца с 60 лева и малък аванс.
Тези хора не могат да участват в акцията на министъра на храненето ЕФтината Коледа (така сме я нарекли в Webcafe.bg). Просто Коледа няма.
А и в Сопот големи хранителни вериги не са представени, така че бездруго са изключени от министерските "примоции".
За община като Сопот с население от малко под 10 000 души (отцепена е от Карлово с указ на президента Първанов през 2003 г.), 3300-те безпарични работника от ВМЗ-Сопот са на практика тези, които я издържат. Умножете броя им по 3 - т.е. семействата им, и ще се убедите.
Но след стачка и писмо, адресирано до Горната земя и Човека, който я владее, работниците от оръжейницата получиха по заплата и половина. С ЛИЧНОТО СЪДЕЙСТВИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ НА ПРЕМИЕРА БОЙКО БОРИСОВ от "Кинтекс", прочутатата при Бай Тошо външнотърговска фирма, държавно до днес, преведоха един милион.
Какво прави "Кинтекс" днес? Каквото и преди. Продава оръжие. Индия, Ирак, Алжир, Египет, Етиопия, не, не и в Сирия, кой шушука там...?
Кой произвежда оръжието - оръжейните ни заводи, сред които и ВМЗ-Сопот, последната държавна оръжейница - и най-голямата, обявена за приватизация за трети път от трето правителство. Първият опит беше по време на кабинета на Царя. Произвежда боеприпаси и разполага с техника за утилизацията им.
Само че "Кинтекс" е редовно на печалба (виж вдясно), а ВМЗ-Сопот е с дългове към контрагенти за над 90 млн. лева и публични задължения от други 50 млн. лева, въпреки спечелените две поръчки на НАТО и други от арабски страни. А забавянето на заплатите и изострянето на напрежението се случва по време на обявената процедура за приватизация, която ЛИЧНО ПРЕМИЕРЪТ БОРИСОВ обеща да забърза.
Стачката при всички случаи ще смъкне от цената, от която 1/5 бездруго ще се плати в компенсаторки. Очевидно накрая всички трябва да сме убедени какъв бладодетел е бъдещият собственик и единствен кандидат-купувач фирма "Емко". В началото на месеца компанията поиска от Агенцията за приватизация (АП) удължаване на срока за подаване на оферта с един месец, т.е. до 27 януари.
Дано да им е на късмет на оръжейниците. Металурзите от ОЦК явно удариха на камък. (Да не се разбира, че камъкът е сърцето на премиера.) Купувачите, за които говореха Борисов и Делян Добрев, явно се разбягаха, а източеният от Валентин Захариев комбинат отива за скрап. При същите гробари, които дойдоха за "Кремиковци".
Колко ефективен е мениджмънтът на ВМЗ-Сопот, че е оставил без заплати работниците си и защо Инспекцията по труда е проспала ситуацията, както и НАП, защото щом няма заплати, няма и осигуровки?
Дано работниците не са въвлечени в нечия игра за лесна и евтина приватизация. Не е като да не се е случвало.
Дотогова гладът им - и на други като тях, ще се промъква в някой репортаж, за да разваля мили коледни картинки, в които министър Лиляна Павлова се умилява как дядо й Георги Павлов, министър на металургията и химията при Бай Тошо, е садил блатни кокичета, а колегите й Тотю Младенов и Десислава Атанасова, воглаве с премиера Борисов рецитират красиви думички в зала с елха, дядо Коледа и родители с деца, спасени с пари от фонда за лечение в чужбина.
А министрите дебелеят (но само Симеон Дянков си призна публично, че е наддал 15 кг от 2009-а насам).
Жалко, че не ги претеглихме в началото на мандата.