Никола Минчев е председателят на 47-то Народно събрание. Той е от парламентарната група на "Продължаваме промяната", а номинацията му бе предложена от съпредседателя на формцията Кирил Петков.
Юрист, занимаващ се с недвижими имоти, енергетика и общо корпоративно право - това е професионалният бекграунд на човека, който ще оглавява 47-ото НС. Всъщност на 34 години Минчев е и най-младият председател на НС в най-новата история на България.
"През годините се доказа като отличен професионалист, непримирим боец за каузи с активна гражданска позиция. Вярвам, че тези негови качества, както и доброто му образование, почтеност и постоянство ще допринесат много за 47-ото НС. Той ще служи за най-добрата кауза", заяви Петков при предложението на кандидатурата на Минчев.
Той бе избран с гласовете на 158 от народните представители. В първото си слово от трибуната председателят на Народното събрание заяви, че ще работи за градивни дискусии, по които да се създават закони за по-доброто бъдеще на страната.
"Избирателят ни даде знак, че очаква от нас екипна работа, а не авторитарни решения. Длъжни сме да оправдаем доверието му. Приемам с огромно признание честта да бъда председател на 47-то Народно събрание. Ще работя за градивни дискусии, в които да създаваме закони, които ще ускорят промяната и развитието на страната", заяви новият председател на парламента.
Минчев е сред първите присъединили се към политическия проект на Кирил Петков и Асен Василев "Продължаваме промяната" Стоеше редом до двамата съпредседатели при официалното представяне на проекта.
Той владее български, английски и немски език и вярва, че с "добри закони и ред младите хора ще предпочитат България, а няма да търсят по-добра реализация в чужбина".
Попълнението на "Продължаваме промяната" бе водач на листите на партията за град Перник.
"Той е юрист с изрядна репутация, имаме му доверие. Нашето предложение ще бъде той да бъде за следващите 4 години. Надявам се коалиционните ни партньори да го подкрепят", заяви на влизане в парламента тази сутрин лидерът на "Продължаваме промяната" Кирил Петков по-рано днес преди началото на първото заседание на новия парламент.
Никола Минчев е завършил право в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и е работил като адвокат по корпоративно право в кантората "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков" - една от най-старите бизнес адвокатски кантори у нас.
Специализирал е процесуално представителство и е защитавал правата на клиенти пред Арбитражния съд и Международната търговска камара.
Участвал е в конференции и е водил лекции пред европейската мрежа от адвокати в областта на енергийното право Energy Law Group. Професионалният му опит включва и работа на капиталовите пазари, в банковата регулация и работа по обществените поръчки.
Преди да бъде приет в Софийския университет, Минчев е учил 91-ва Немска езикова гимназия в София.
34-годишният Минчев е семеен и има две деца.
"Присъединих се към "Продължаваме промяната", защото е крайно време България да реализира своя потенциал и да спре да бъде на последно място по всички позитивни класации. Не искам децата ми да бъдат изправени пред избора - реализация в чужбина или щастие у дома. Искам след време, като се обърна назад, да не се упреквам, че не съм опитал", е заявявал Минчев.
След закриването на първото заседание на 47-ото Народно събрание той даде и своята първа пресконференция пред журналисти.
"Аз не работя в адвокатска кантора отпреди да се присъединя към "Продължаваме промяната". Нямам и никакви подписани договори", коментира той в отговор на въпрос във връзка с доскорошната му работа в адвокатска кантора и дали тя е била свързана с договори с Българската банка за развитие.
Пред журналистите той обяви, че ще работи за да има в парламента разумна и конструктивна дискусия, която да се води по същество и без процедурни хватки. "Няма да превръщаме Народното събрание в място за скандали, а ще се върши сериозна дейност", обеща Никола Минчев.
Ден преди първото заседание на Народното събрание се спекулираше в някои медии, че 4-те партии, готови да подпишат коалиционно споразумение, са се разбрали за ротационен принцип на четирима председатели от всяка формация през 1 година, а лидерът в оставка на БСП Корнелия Нинова беше спрягана за първи председател. Самата тя отрече обаче да има такава договорка.