Храненето в условията на безтегловност в Космоса не е лесна задача. Но не е и толкова трудна и чак толкова безвкусна, както може да се очаква.
Всъщност, подобно и на технологията, храната за астронавтите е изминала дълъг и правилен път от първите "закуски" в Космоса.
В зората на космическите мисии на астронавтите се е налагало да се задоволяват с доста безвкусни "ястия" - изстискани от тубички пюрета, напитки на прах или хапки лиофилизирана храна във формата на кубчета.
Част от тях се използват и днес, но - за радост на хората, които прекарват месеци на Международната космическа станция (МКС), има напредък по отношение на вкуса, текстурата и избора.
За астронавтите на НАСА например храната се приготвя в Лабораторията за космически храни в Хюстън, Тексас, и те могат да избират по свой вкус сред наличните опции.
Целта все пак е в Космоса да се приемат възможно най-богати на нутриенти храни, които осигуряват всичко, нужно за организма.
Част от храната все още минава процес на лиофилизация, т.е. замразява се, а след това се изсушава във вакуум, което убива поне част от бактериите и не позволява останалите да се размножават и да я "развалят". Освен това теглото ѝ намалява.
Друг метод е термостабилизация, която също осигурява дългия живот на храната в Космоса.
В орбита дори има и неща, които са почти като от магазина като барчета гранола, ядки и шоколад.
В общи линии, на борда на МКС астронавтите спазват почти същата диета като на Земята. Те дори могат да пият кафе - макар и със сламка и от торбичка.
Но все пак има храни, които са забранени. Ето кои са те:
Хляб
Причината е в трохите, които правят недостъпни не само насъщния, но и продукти като крекери и чипс. Не е измислен начин трохите да се елиминират, а при безтегловност те летят навсякъде и могат да попаднат в очите и дихателната система на хората на борда или в оборудването и апаратурата.
Но все пак има частично решение - тортили. Заради текстурата си те не оставят трохи.
Газирани напитки
"Мехурчетата" от въглероден двуокис се държат доста по-различно в Космоса, отколкото на Земята. Те не изплуват и не изчезват от повърхността на питието, защото в орбита няма горе и долу. Остават в него, а след изпиване отиват в стомаха на космонавтите и там се натрупва повече газ, отколкото на Земята.
Сол и пипер
Подобно на трохите, но може би дори още по-неприятно - гранулираните подправки в сух вид могат да попаднат в очите и носа, както и в апаратурата.
Това обаче не значи, че за астронавтите няма сол и пипер - напротив. Те обаче са в течно състояние. Пиперът е разбит в олио, а солта е разтворена във вода.
В орбита има достъп и до соев сос и дори до майонеза - с премахнат кислород от олиото, за да трае по-дълго.
Алкохол
Освен очевидните опасности от това да се напиеш в орбита и в условия на безтегловност, има и друго.
Алкохолът може да бъде опасен за системите, които поддържат чисти въздуха и запасите от вода на МКС. Те например рециклират и урината. Ако астронавт консумира и издишва замърсители като етанол, това може да наруши стандартите за чистота на борда.
Пица
Формално не е невъзможно тя да се осигури в Космоса. Проблемът е, че никой не иска влажна, гумена пица без хрупкава коричка.
Все пак и космическите технологии си имат своите ограничения.