Google и Apple развяха червено знаме

Двама от най-влиятелните хора в IT сектора са на посещения в два от последните комунистически бастиони на Азия - Китай и Северна Корея. Ако и да можем да се досетим за причините босът на Apple Тим Кук да е в Пекин, за момента въобще не е ясно какво прави колегата му от Google Ерик Шмит в Северна Корея.

TechCrunch съобщава, че Кук се е срещнал с китайския министър на информационните технологии и двамата са обсъдили световните тенденции в бранша, както и положението на „ябълките" на китайския пазар. Според анализатори, точно бюрократични спънки са довели до забавянето на дебюта на iPhone 5 на местния пазар.

Към момента продажбите в Китай са 15% от всички, реализирани от Apple, като така азиатската страна се превръща във втория по-големина неин пазар след САЩ. Позициите на Android са много силни и около 80% от новите смартфони са с операционната система на Google.

Смята се, че Apple могат да подобрят своето положение чрез създаване на по-евтин iPhone, който да може да се конкурира с предложенията на Nokia, Samsung и местните Huawei, ZTE и Lenovo. Кук вече спомена преди близо година за „по-мащабна" инвестиция в Китай. Компанията вече почти удвои броя на магазините си в страната. Смята се, че босът на Apple ще опита да се договори с China Mobile, която към момента не поддържа iPhone заради несъвместимост в радио модулите.

Няма ориз, но има Google

Междувременно, изпълнителният директор на Google Ерик Шмит и Джаред Коен, който оглавява Google Ideas, са в Северна Корея. Те са част от делегацията на бившия губернатор на Ню Мексико Бил Ричардсън, която ще се срещне със севернокорейските власти, за да преговаря за освобождаването на арестувания миналата година Кенет Бае.

Световните агенции съобщават за особено странно посещение на Шмит в „електронна библиотека" в Пхенян. По време на събитието, което познавачите на КНДР определят като откровена постановка, „студенти" показали на госта си как четат материали от страниците на чуждестранни университети и Wikipedia и търсят информация с Google.

Присъствието на двамата високопоставени представители на Google в Северна Корея е необяснимо и предвид факта, че Джаред Коен (който е бивш служител на Държавния департамент - бел.ред) присъства на конференция на бегълци от комунистическата държава преди време.

От друга страна, севернокорейска делегация посети щаба на Google преди две години и не е невъзможно Ким Чен Ун най-накрая да е взел решение да отвори малко повече световната мрежа за своите сънародници. При това положение е възможна сделка с Google, подобна на направената в Китай - търсачката ще цензурира резултатите си в замяна на достъп до пазара.

Новините

Най-четените