Ако лютото ви се услажда и отново ще сложите на Коледната трапеза консервираните „рибки" или червените сушени чушлета, Александър Кюркиев - Сандо има нещо специално за вас.
Той е създателят на Chilli Hills и след 3-годишни лабораторни опити може да се похвали с първата серия български люти сосове - Бalkan Hot Sauce. А също и с представителна гама на най-върлите екземпляри от рода Capsicum в задния си двор в с. Кокаляне, на хвърлей разстояние от София.
В света съществуват около 3500 разновидности на лютите чушки, докато у нас традиционно различаваме два вида, и то основно по цвят. Така че се чувствайте предизвикани да опитате нещо наистина горещо.
Chilli Hills дава на маниакалните авантюристи соса Ultra hot, със силата на 6.4 милиона сковила - смъртоносна комбинация от Нага и Хабанеро, подсилена с екстракт, а също и маринати, сушени чушки и подправки, с които успешно ще предизвикате ендорфиново цунами в собствените си тела.
„Това е по-скоро личен опит и култура, отколкото национална особеност или традиция", коментира Александър доколко наистина българите консумират люти храни и изтъква липсата на информация за тези изпепеляващи видове дори в Генетичната банка за растителни култури в Садово.
Единствената българска люта чушка, позната извън пределите на страната, се казва Български морков - Bulgarian Carrot. Не се подвеждайте под името - това е шипка в узряла фаза, която има приятен оранжев свят. Chilli Hills са я превърнали в сос, но в съчетание с карибско Хабанеро за парещ ефект и лайм за свежест.
Причинява лек сетивен отскок и взрив в небцето, след който всичко си идва на мястото.
„Искаме да вкараме екзотичното в българската кухня, да я осъвременим, да разнообразим вкусовите качества на храната. Същевременно искаме да изкараме на световния пазар български продукт, който бабите затварят в буркани, но в обогатен вариант и презентиран по нов начин", обобщава Александър за концепцията на новия, но вече доста търсен бранд на пазара.
Типичен представител в това отношение е сосът Village Spice който съчетава родопската ръсеница - дива подправка, която се събира в планината, с мексиканско опушено Чипотле. Върви и с тежки бански червени меса, и с американско барбекю.
„Колкото повече такива продукти се появяват навън, толкова повече вежди започват да се повдигат", убеден е Александър.
Каквото посееш, такова ще пожънеш
„Ние искаме да правим нещо уникално, с любов и тук, в България. Това не е само бутиков бизнес, дори не знам дали е бизнес. Защото този любов, тази енергия, която даваш, не може да се калкулира", посочва той.
Chilli Hills са всъщност двама - Александър и половинката му Боряна, която стои зад маркетинга и визията на продуктите. И двамата работят на други места, но някак намират сили да се справят с всичко - от посяването на семената до лепенето на етикети по бурканчетата.
Всичко тръгва от гастрономическата слабост на Сандо, най-вече индийската и тайландската кухня. Докато пътува по света - като един от малкото представители на скейт бизнеса в България, той буквално колекционира горещи вкусове, основно от Америка, Тайланд и Индия:
„Така открих, че това е отделна култура. Не е просто люта манджа".
Александър е толкова последователен търсач на екстремни вкусове, че пробва храни, които изискват декларация за съгласие. „Най-лютите неща съм пробвал в Англия, докато живях там. В Индия никой не ти дава люто, защото са наплашени да предлагат такава храна на туристите", раказва той.
Така стига до най-опасните чили видове - прочутата Нага, най-лютата чушка в света, а също жълто и червено Хабанеро от Карибите.
Всъщност, световен шампион в супертежка категория от две години е Carolina Reaper - хибридно растение, което успява да отгледа в Кокаляне.
Отначало започна с над 40 вида растения, но се оказва, че климатичните условия в България не са подходящи за всички - липсва достатъчно слънце и топлина. „Сортовете се подготвят края на януари, чушките се берат в края на октомври. Това е дълъг процес. Гледаме растенията като бебенца. Садим всяка година, защото експериментираме с нови сортове", допълва той Александър.
Около 2 месеца не стигат в нашите условия до зреенето на плода в правилната му фаза. Затова Chilli Hills инвестира в подобряване на условия на отглеждане - лаборатория с лампи, който забързват процеса и позволяват отглеждаме разсад в перфектни условия.
Back to the roots
„Все по-вече земеделието започва да ме отклонява от другата ми работа", коментира Александър, който работи в сферата на младежките екстремни спортове - като консултант в английска компания.
Разказва как предпазва растенията при дъжд, как засажда детелина и рицина срещу вредители и компонстира органична тор, за да отгледа колкото се може по-качествени чушки. Помагат и чили-феновете, съседите, приятелите.
„Ако е хубава година, те дават супер много плод. В един момент започнахме да се чудихме какво да ги правим. Така реших да експериментирам с направата на сосове", допълва той. Отнема му три години, за да получи перфектната формула: „Не претендираме, че сме професори, постоянно се учим. Но за това, което излагаме като продукт, може да гарантираме на 100 процента, защото е тествано от самите нас".
Следващата идея на Chilli Hills е за отворена лаборатория, където всеки може да отиде и да види процеса, най-вече децата, които да научат за отглеждането на растенията от първа ръка. Разработват и два нови нестандартни соса, но не бързат: "Като бранд Chilli Hills съществува от две години. Това е резултатът от всички мои грешки в бизнеса, които съм допуснал. Затова вървим стъпка по стъпка".
Изисква се много търпение, но постоянство в това, което правиш. Много хора пропускат първопричината - любовта, дори когато е толкова люта, че ти се вие свят.