В България вече усещаме как летата стават все по-топли и по-топли. В Индия обаче затоплянето на климата вече прави най-топлите месеци непоносими за мнозина, особено за онези, които живеят в евтини къщи без прозорци.
Немалко индийци обитават жилища с тънки стени и без прозорци или с твърде малки прозорци, за да се охлаждат помещенията. Нямат възможност да си позволят климатици, а и да имат - честите прекъсвания на тока ги правят почти излишни.
През май месец по данни на Метеорологичния департамент на Индия в южните провинции температурите са надхвърляли 50 градуса.
Решението на адските жеги в индийските къщи може да се корени в един стар и позабравен материал - теракотата.
Тя е вид керамика, която се използва от векове в Азия и има естественото свойство да охлажда и да задържа хлад в себе си. Всеки, който е имал под от теракота без топлоизолация, може да потвърди, че той се е усещал значително по-студен от настилки като ламинат, естествен паркет или дюшеме.

За употребата на материала за естествен охлаждане се сеща Мониш Сирипурапу през 2024 г. Той работи за инженерната компания CoolAnt, когато получава интересно запитване.
"Зелени заедно"......е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
За "Би Би Си" Сирипурапу разказва, че негов приятел се оплакал от жегите във фабриката си и помолил за решение.
Инженерът искал да използва максимално естествени технологии и да не разчита на климатици, затова се сетил за теракотата, която в Индия се използва за традиционни съдове за охлаждане на течности.
Когато водата се изпарява от съда, теракотата остава студена, но и се охлажда въздухът над нея.
••• Още един трик от Изтока за хладни сгради без климатици:
Индиецът решил да обърне процеса така, че теракотата да служи за охлаждане, като се вдъхновил и от структурата на пчелната пита.
Сирипурапу създава инсталация от 800 конуса от теракота, подредени на рамка от неръждаема стомана.
Когато горещият индийски въздух минава през конусите отвън - навътре, той изстива по естествен начин и така охлажда и помещението, до което е монтирана "пчелната пита от теракота".
A Cascade of Water Over Terra Cotta Tubes Functions as a Beautiful Low-Energy Air Conditioner https://t.co/ZXbIDLGF52 pic.twitter.com/4xDxefwNHg
— Colossal (@thisiscolossal) September 27, 2017
За по-голям ефект над конусите се монтира водна помпа, от която тече вода и непрекъснато спомага за още по-силно охлаждане.
В сайта си компанията CoolAnt посочва, че съоръжението понижава температурата с поне 6 градуса. В коментарите отдолу някои потребители пък докладват охлаждане с до 15 градуса и то на големи помещения, макар че това зависи най-вече от влажността на въздуха.
Ако тя е висока, теракотата не може да изстине достатъчно от течащата вода и ефектът е по-слаб.
А идеята за "пчелната пита" от теракотени конуси се заражда заради съд, който индийците наричат "матка".

Това са тумбести съдове от различни видове глина, в които водата се запазва студена за дълго време и индийците винаги имат под ръка хладка вода. В наши дни дори монтират канелки, за да си отсипват по-удобно от водата, без да се налага да вдигат целия съд.
Сега Сирипурапу се кани да експериментира и с фасади и покриви от теракота.
Той подчертава, че не отрича модерните технологии напълно, но много от тях допринасят допълнително за затоплянето на климата.
Вместо това неговата цел е да създава "втора кожа" за сградите, която хем не вреди на природата, хем помага на индийците да преживяват все по-големите температурни пикове.
___