Примера дивисион осъдена на смърт

Испанската Примера дивисион е "осъдена на смърт", смята финансовия експерт професор Хосе Мария Гай де Лиебана.

Реал (Мадрид) спечели Ла Лига през последния сезон, за да сложи край на тригодишната доминация на Барселона, но за да видим отбор, различен от двата гранда, който да е празнувал с титлата, трябва да се върнем чак през 2004. Професорът е убеден, че е невероятно това да се случи отново в скоро време заради "бруталния дисбаланс" в приходите на двата клуба и всички останали.

"В Испания първият и вторият в класирането завършват на 40 точки пред третия. Според мен Реал и Барселона играят в първенство, осъдено на смърт, което предстои да загуби напълно зрителския интерес", казва Де Лиебана пред Goal.com.

По отношение на особения статут на двата гранда в разпределението на приходите от телевизионни права - те преговарят отделно от останалите клубове, финансистът заявява: "Дисбалансът е брутален - те взимат 50% от всички пари".

"Барса и Реал са клубове с глобално влияние, което им позволява да акумулират приходи от всички краища на света", добавя професорът.

Гай де Лиебана, който наскоро публикува своя труд върху финансовото положение на Примера дивисион, а преди това е работил като икономически консултант в Еспаньол, обръща внимание и на позитивните, и на негативните аспекти от доминацията на двата гранда.

"От една страна, присъствието на Реал и Барселона вдига неимоверно качеството на шампионата, защото те са гиганти в световния футбол", обяснява експертът, "От друга, те налагат двуполюсен модел в надпреварата и това работи срещу останалите, които не разполагат със средства да се противопоставят".

"Знаем, че Барса или Реал ще спечели титлата този сезон, знаем, че следващия отново някой от тях ще е шампион, след това отново и така нататък. Амбициите и надеждите на другите са абсолютно обречени, което води дотам, че убиваме кокошката, снасяща златни яйци", е заключението на Гай де Лиебана.

Икономистът също така смята, че дълговете в испанския футбол навлизат в спирала, от която няма излизане. "Клубовете от Примера имат задължения от 3,5 милиарда евро  - те никога няма да могат да ги платят изцяло", завършва песимистично той.

Новините

Най-четените