Бунтовете срещу сметките за ток този път започнаха не от циганските махали. Първо гориха сметки за ток, после подпалиха коли на ЕРП, а накрая замеряха със снежни топки министъра (на икономиката, енергетиката и туризма).
Делян Добрев избяга от "диалога с протестиращите" и влезе в министерството, за да влезе в диалог с журналистите, които се явиха на брифинг по спешност.
В циганските махали фамилии дължат по 5-6-7000, даже по десет хиляди и 12 000 лева сметки за ток. Никой не ги търси. Така държавата озаптява евентуално "етническо напрежение". Както никой не търси неплатените фактури за еленергия от стотици фирми, предприятия и държавни и общински фирми и институции (виж вдясно).
По същия начин не се търсят и милионите задължения, натрупани от МВР, ВМА, столични общински дружества към софийското парно, което обаче праща съдия-изпълнител на нещастника, когото е успяло да осъди за неплатено парно.
В бунтовете, тръгнали от социалните мрежи, може да има и елемент на намеса от "нечисти" за правителството сили, но въпреки това сме на крачка от бунтовете с празните тенджери, познати ни от миналия век в Чили - и отпреди само 11 години в Аржентина.
Причините за народния гняв си имат не само опашка, но и здрави коренища в три правителства. Първо, неравнопоставеност, второ, покриване на всички далавери в енергетиката, трето, неразбираемите абракадабри, наречени фактури за ток и парно.
А главното всъщност, че България, или по-скоро една определена кохорта в нея, наречена от мнозина енергийна мафия, така и неосъдена, направи възможното, за да отложи във времето транспониране в законодателството ни на Третия енергиен пакет на ЕС. Наредбите така и не станаха готови, чиновниците начело с ДКЕВР и икономическото министерство се туткаха близо години, срокът изтече през март 2011 г. И Брюксел ни даде на съд.
Ако това се беше случило, като потребители щяхме да имаме възможност да сменяме доставчика си на ток, ценообразуването да стане по-прозрачно, както и енергийна борса в България. Защото единната сметка за ток, пиарски развявана от Меглена Кунева като еврокомисар, така и не стана факт. Нито пък се увенча с успех искането за разбираема и ясна фактура за потребена топлинна енергия.
Неравнопоставеност
В изборната 2005 г. водачът на пловдивската листа на ДПС Фикрет Сепетчи и лидерът на ДПС Ахмед Доган обещаха режимът на тока в най-голямото ромско гето на Балканите - Столипиново, да падне. Резултатът: ДПС за първи път си спечели мандат в Пловдив.
На следващата година в края на октомври Пловдивският окръжен съд излезе с решение, че въведеният режим на тока в Столипиново е дискриминационен. Днес някои семейства там си плащат, други не, но едни близо 13 милиона лева натрупани задължения в квартала така и не са платени.
Монополите дискриминират част от българските граждани и отново ще кажем, че може би тук му е мястото на жалба до Комисията за защита от дискриминация и на колективен иск до Комисията за защита на потребителите, стига преди това да се осъвремени ЗЗП.
Дискриминацията се състои в прекратяване на доставката на услугата при неплащане и последващо дело, за да бъдат събрани задълженията с изпълнителен лист от една група граждани и доставяне на услугата, въпреки дългогодишното й неплащане, от друга етническа група.
Наред с това държавните ведомства и общински фирми също са в списъка на нередовните платци. Избирателното прилагане на строгостта на закона и условията на общия договор, който всеки е подписал, може да породи само справедлив гняв.
Лозунгът на протестиращите срещу гнета на монополите: "Национализация на ЕРП-ата (в Албания вече се случи - изгониха ЧЕЗ)" е, меко казано, глупав, защото всъщност държавата, в лицето на властта на три правителства - НДСВ, тройната коалиция и ГЕРБ, позволява на монополите да правят това, което правят. Не ги контролира, не изисква от тях ясни и разбираеми сметки, не плаща сметките си и, като за капак, не въведе наредбите, изисквани по Третия енергиен пакет.
Прикриване на далаверите в енергетиката
Само една акция не е имало до ден днешен, нито при този, нито при онзи кабинет - акция "Инкасатори". А трябваше да търсят октоподи там. През 2010-а СДС и тогавашният му лидер Мартин Димитров призоваха за акция "Инкасатор" в енергийния сектор, а поводът беше руските енергийни проекти. Впрочем, и заради тях - в случая газопровода "Южен поток", наредбите на Третия енергиен пакет също не са факт в нормотворчеството ни.
Такава акция няма и да има. Най-много някой горък инкасатор да получи заповед за уволнение. Нали тия хора бяха нарочени за виновни? Според обясненията на ЕРП-ата и Делян Добрев повечето били пуснати в отпуска и така периодът на отчитане се удължил с десетина дни. Ама че дивотия. Сметките, които десетки протестиращи показаха, бяха по-високи не с 1/3 (десет дни са една третина от месеца) или дори с 40% спрямо ноемврийските, а в пъти повече.
Броени дни преди протеста на сайта на 41-ото НС бяха публикувани документи, декласицифирана информация, и тепърва ще бъдат публикувани още - и обещават да бъдат интересни. Те са изнесени от т.нар. комисия "Яне Янев". Цялото й име е: Парламентарна анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата.
Въпросът е защо споменатите в документите лица не са осъдени - поради липса на политическа и правосъдна воля най-вероятно. И/или комисията е поредният лайномет преди избори.
Каквото и да извади Янев за връзките на Р. Овч., наречен с прозвищено "Дългия инкасатор" от бившия шеф на "Булгаргаз" Васил Филипов, с шефа на "Фронтиер" Красимир Георгиев или с други лица, това няма да накара прокуратурата да си свърши работата и да види колко милиони са закопани в "гьола Белене" или в прескъпия "Цанков камък". Нито в хайвера, джакузито и джета на Вальо Топлото, някогашният шеф на столичното парно, който не е в затвора. През юни м.г. Софийският апелативен съд отмени 14-годишната му присъда за присвояване на 6 милиона лева от "Топлофикация".
Каквото и да си говорим обаче, токът удари. В опит да успокоят недоволството и да почакат гневът да се оттече, от ЕРП-ата обещават ... разсрочено плащане на абонатите си и безплатни проверки на електромерите. Това е като да предлагаш болкоуспокояващи на някой с остър апендицит.
Може би държавата ще трябва да друсне и една добра глоба от 1 милион на някое от трите (ЧЕЗ, ЕВН или Е.ОН), за да охлади малко народното недоволство. Иначе преди избори е твърде опасно събирането на хиляди ядосани хора на едно място - нагнетява високо напрежение. А ниското напрежение също е опасно - както обясни Добрев, напомпало сметките за ток в някои селища.
Междувременно на дискусии и по форуми ще хвърчат идеи ЕРП-ата да продават с фиксирана надценка (бездруго сме далеч от свободния пазар), или да върнат мрежите и да ни продават само ваучери за ток, като купуват директно от централите, или...
А разрешението всъщност се нарича Трети енергиен пакет. Ама кой ще й скочи на енергийната мафия?