Тази история е прекалено хубава, за да е истина.
19-годишна студентка по нанотехнологии в Станфорд отива в кабинета на професора си, за да му обяви, че напуска университета. "Нека да основем заедно една фирма", казва студентката на преподавателя си и му показва заявка за патент за революционна техника за анализ на кръвта, разработена от самата нея.
Преподавателят, инженер-химикът Чанинг Робъртсън е очарован - разрешава на студентката си да прекъсне и дори й става технически съветник. "Беше ми ясно, че пред мен стоеше следващият Бил Гейтс или Стив Джобс", казва Робъртсън за Холмс.
12 години по-късно фирмата на Елизабет Холмс Theranos пуска теста Edison. Обещанието е само с капка кръв от показалеца да се постигнат резултати като от подробни клинични изследвания.
Медицинска революция, която обещава просто и бързо диагностициране на СПИН и хепатит.
750 милиона долара е рисковият капитал, който привлича проекта Edison, оценен общо на 9 милиарда.
Холмс, която все още притежава мажоритарен дял, е най-младата самонаправила се милиардерка в света.
Русата млада дама, която често украсява сините си очи с тъмни сенки, краси кориците на "Forbes", "Fortune", а "Time" я слага в списъка на най-влиятелните хора в света.
Много хубаво обаче не е на хубаво.
Днес Елизабет Холмс е обект на разследване от всички възможни институции - като се започне от агенцията по лекарствата, мине се през медицинската служба на здравните застрахователи и се стигне до финансовия надзор. Има обвинения, че в лабораторията на високотехнологичната фирма е работил персонал без квалификация, и дори по-лошо - че многообещаващите тестове са били въздух под налягане.
Холмс е пред изпадане от топ мениджмънта на фирмата.
Съмненията в ефективността на теста се появяват още миналия октомври, когато бивш служител на фирмата отправя от страниците на "Wall Street Journal" тежки упреци: "Апаратът, кръстен на откривателя на електрическата крушка, никога не е бил вкарван в употреба. Вместо него Theranos са обработвали кръвните проби с обичайните уреди на Siemens".
Причината: предполагаемото чудо не се е сбъднало и тестът не е толкова надежден, колкото са обещавали от фирмата.
Първоначално Холмс отрича обвиненията. Натискът върху нея обаче расте почти ежедневно. Най-голямата верига от аптеки в Америка - Walgreens, заплашва да спре от продажба кръвните тестове на Theranоs.
Агенцията по лекарствата заплашва да отнеме лиценза на лабораториите за две години. Условията в една от двете лаборатории на Theranоs представляват непосредствена опасност за пациентите, е записано в доклад на проверяващите.
От фирмата на Холмс отговарят, че "работят в тясно сътрудничество с регулаторните органи", а също и "че оказват пълно съдействие".
Разследващите могат да обявят смъртна присъда за старт-ъпа за милиарди и да спрат полета на Елизабет Холмс.
32-годишната Холмс демонстрира покаяние - тя твърди, че останала потресена от факта, че не са засекли по-рано и по-бързо проблемите. Всички тестове в критикуваната лаборатория са преустановени и тя ще бъде изградена отново из основи, казва младата дама пред "Today Show".
Още първата телевизионна изява на Холмс събужда възмущението на медици и биотехнолози, учудени от късогледството на инвеститори от величината на мексиканския милиардер Карлос Слим, които са приели за чиста монета обещанията на младата жена.
Експертите се съмняват дали изобщо методът на Theranos е състоятелен.
В Силициевата долина ежедневно се рискуват милиони през инвестиции в компании с неизяснен бизнес модел. Срещу всяка успешна история като Google и Facebook стоят десетки истории на провала.
Елизабет Холмс е лектор на конференция, организирана от фондацията на Бил Клинтън
Но 9 милиарда долара са много дори и за ентусиазирания свят на американските хай-тех компании. За сравнение - немската биотех-надежда Curevac, която разработва ваксина за лечение на рак, не струва и една пета от оценката на Theranos.
Все още не е ясно дали Theranos ще се окаже картонена кула. Фирмата пази в тайна методите си тестване. Никога в медицинските издания не са публикувани дори и частични резултати от тестове, които да бъдат прегледани от независими експерти.
Напредъкът на Theranos изглежда доста съмнителен. Фирмата е кандидатствала да тества 120 диагнози, но е била допусната само за един единствен тест на херпес.
Нищо чудно, пише Норман А. Парадис, професор по медицина в Dartmouth College в научносто списание "Scientific American".
Edison-тестът не може да даде резултат като досегашните кръвни изследвания, защо кръвта в пръста има различна концентрация на молекули от тази във вените.
Отнася ли се това и за лицензирания Херпес-тест? При него могат да се измерят антитела в кръвта срещу патогена, но не и самият патоген, пише професорът.
Обещаната революция ще почака. Решението на агенцията по лекарствата трябва да излезе до дни.
Фондовете все още стоят зад инвестицията си: "Не медиите, а свободният пазар трябва да реши съдбата на фирмата", казва председателят на надзорният съвет Дейвид Боис.
Спорно е обаче доколко присъдата ще бъде милостива.