Те са истинските "трансформъри" - онези актьори, които стигат до крайности в името на пълното превъплъщение.
Може да не е абсолютно сигурно как точно се произнася на български фамилията на актьора Jake Gyllenhaal - Гиленхол, Гиленхал, Джиленхол или Джилънхол, но е съвършено ясно, че той е изключителен изпълнител, способен да се промени до неузнаваемост, за да се прероди в новия си образ.
Преди месеци Джейк свали около 15 килограма, за да изиграе решителния социопат с изпито лице и огромни насекомоподобни очи в шедьовъра "Лешояда". Веднага след това обаче се подлага на пълна метаморфоза заради новия си проект - боксовия трилър на Антоан Фукуа "Southpaw".
За образа на шампиона в средна категория Били Хоуп актьорът е качил над 7 килограма чиста мускулатура и почти без грам подкожна мазнина, с изпъкнали вени и мускулни фибри,
в момента прилича на анатомично перфектна машина за убиване.
Джейк разказва, че е тренирал по шест часа на ден в продължение на шест месеца, за да изгради физика на професионален атлет. Докато за драматичното, болезнено сваляне на килограми в "Лешояда" той просто е гладувал и бягал по над 20 километра всеки ден от къщата си до снимачната площадка.
Тук се наблюдава пълно и безкомпромисно отдаване на професията в традициите на най-екстремните примери за актьори, потъващи напълно в персонажа. Здравословното състояние остава на втори, а понякога и на трети план, когато ролята изисква крайни трансформации и предлага възможност за впечатляващо нахлуване в историята на седмото изкуство.
Фантастичните физически преображения на Джейк
Гиленхол/Гиленхал/Джиленхол/Джилънхол закономерно са сравнявани с най-иконичната телесна трансформация на актьор за роля. Става въпрос, разбира се, за Робърт Де Ниро в монументалния магнум опус на Мартин Скорсезе "Разяреният бик" от 1980-а година.
С превъплъщението си в образа на бруталния, брулен от вътрешните си демони, боксьор Джейк Ламота, гениалният изпълнител промени завинаги актьорската професия и преначерта границите на възможното преобразяване в името на филмовото изкуство. Първо Де Ниро влиза в топ форма, за да е убедителен като младия и агресивен Ламота в пика на спортната му кариера.
Де Ниро става толкова добър в бокса, че се явява на два професионални мача от долните дивизии и ги печели.
После качва рекордните за тогава 27 килограма, за да изиграе деградиралия, тежко дишащ, алкохолизиран Ламота. Актьорът е шокиращо неразпознаваем - дебел, бавен, изпипал всеки детайл до съвършенство и напълно разтворил се в персонажа.
А как качва толкова излишна маса? По възможно най-вкусния и приятен начин.
Снимките прекъсват за четири месеца, в които Де Ниро обикаля Италия и Франция и опустошава огромни количества калорични кулинарни пиршества в най-добрите европейски ресторанти.
Актьорът прави още няколко знаменити трансформации като ролята на мускулестия татуиран психопат Макс Кейди в "Нос Страх" и дебелия, оплешивяващ Ал Капоне в "Недосегаемите". А всеки изпълнител решил да качва или сваля за образ неизбежно е поставян в контекста на стореното от Де Ниро.
Винсънт Д'Онофрио дори решава да бие рекорда на легендата и затлъстява с 32 килограма за ролята на гаврения войник с ментални отклонения "Гомър Пайл" в шедьовъра на Кубрик "Пълно бойно снаряжение". Д'Онофрио често е казвал, че дължи цялата си кариера на филма, а крайното напълняване определено си е струвало.
Но един актьор реши да засенчи всички останали физически трансформации и да рискува здравето си, както никой досега.
Крисчън Бейл, дами и господа!
Модерният император на драматичните телесни изменения в името на изкуството. През 2004-а той сваля около 30 килограма, за ролята на изтерзания протагонист в психодрамата "The Machinist". Във филма Бейл изглежда като призрачна сянка на себе си - измъчен, болезнено слаб, с изпъкнал, релефно очертан под тънката кожа гръден кош.
"Диетичната" тайна на актьора е кафе и ябълки. Само кафе и ябълки.
Бейл буквално рискува живота си с тази трансформация - по време на снимките той тежи 54 килограма. Но това е само началото. За шест месеца Крисчън качва 45 килограма мускули за ролята на Батман в "Батман в началото".
Той става толкова голям и здрав, че дори трябва да свали малко преди първата клапа на комиксовия екшън-трилър. Оттук нататък той започва да експериментира с теглото и външния си вид почти за всяка роля:
от слаб и издълбан наркоман за "Боксьорът" до дебелия, оплешивяващ майстор на финансовите измами в "Американска схема".
Неслучайно зашеметяващата кариера на Бейл започна истински с филма "Американски психар".
В началото на новия век Том Ханкс също отслабва драматично и пуска дълга коса и брада, за да изиграе "робинзонов" персонаж в драмата на Робърт Земекис "Cast away". Преди това Ханкс се отчита с още една трансформация за ролята на умиращ от СПИН адвокат във "Филаделфия".
Шарлийз Терон погрознява шокиращо в биографичната драма "Чудовище", където играе серийната убийца Аийлин Уорнърс. Красивата южноафриканка е неузнаваема - подута, подпухнала, с отвратителна кожа, мазна коса и налудничав поглед.
Резултатът е "Оскар".
Миналата година Матю Макконъхи и Джаред Лето се преобразиха за "Клубът на купувачите от Далас" и спечелиха статуетките на Академията съответно за главна и поддържаща мъжка роля. Тази година Стив Карел премина на друго ниво в кариерата си и с поразителното си преобразяване в ролята на побъркания филантроп Джон Дюпон очаква малкия златен и строен чичо "Оскар" да се озове в ръцете му.
Кой ли е следващият "трансформър"? И дали ще видим нещо по-екстремно от това, което направиха Де Ниро и Бейл?